Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

ελα ρε πλακα κανωωωωωωωω

απλα σκεφτηκα να μην το βαλω σε φακελο αλλα σε κυλινδρο που

βαζουν οι αρχ τα σχεδια.... και να το παω εγω :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περασα σημερα απο το ΤΣΜΕΔΕ στη Θεσσαλονικη και σταματησα απο το γκισε για ενημεροτητες εισφορες κλπ

Ενημερωσα το προφανες, οτι αδυνατω να πληρωσω τις τρεχουσες εισφορες μου, οπως χιλιαδες κοσμος και ζητησα να δω τι διακανονισμος ειναι διαθεσιμος να γινει σε αυτην την περιπτωση

Με ενημερωσαν οτι ειναι προτιμοτερο να μπω τον Οκτωβριο σε διακανονισμο, που ολοκληρο το 6μηνο θα ειναι πλεον απληρωτο και θα εχω μειωση τοκου 20% (σιγα τα ωα)

 

Το βασικοτετο της συνομιλιας μας ομως ηταν το κομματι που με ενημερωσε πως περιμενουν εγκυκλιο για 48 δοσεις των οφειλομενων, λογω πολλων χρεων απο πολλους μηχανικους ανα την επικρατεια.

Και ισως μεσα στι 2013 (ισως, καλο :mrgreen: ) να χειροτερεψουν τα πραγματα, οποτε να βγουν νεες ευνοικοτερες ρυθμισεις για τους οφειλετες...

 

Οποτε, νε ολιγοις, και η ιδια η υπαλληλος ενισχυσε την αποψη μου περι μη πληρωμης, ακομα και αυτων που εχουν...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το site του ΤΣΜΕΔΕ, δεν δίνεται βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας για θεώρηση βιβλίον στην εφορία, εφόσον ο μηχανικός δεν έχει εξοφλήσει το προηγούμενο εξάμηνο, ακόμα και αν έχει κάνει διακανονισμό.

 

Αν κάνει κάποιος διακανονισμό σε 48 δόσεις, πόσες είναι οι πιθανότητες να τον φτάσουν τα φύλλα στο μπλοκάκι του για να εξοφλήσει τις δόσεις καθώς και τα επόμενα ειδοποιητήρια;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου sdim,

Σε αυτό κάνεις λάθος. Την Πέμπτη πήγα και ρώτησα ΤΣΜΕΔΕ για διακανονισμό και μου είπαν πως με το που μπεις στη ρύθμιση (50 παράβολο+μία δόση) παίρνεις ασφαλιστική ενημερότητα με τη μία... Εχουν αλλάξει (πχ με δόση και παρόβολο ξεκινάς διακανονισμό και έκπτωση 20% στα πρόσθετα τέλη. Το έχω τυπωμένο μπροστά μου)πολλά και θα αλλάξουν ακόμη, όπως συζήτησα με την υπάλληλο αρκετή ώρα..Μάλιστα έρχεται η ρύθμιση για 48 δόσεις, με ευνοικά κριτήρια ανάλογα εισοδήματος, και εν ολίγης με προέτρεψε να μην μπω τώρα σε διακανονισμό, ούτε να πληρώσω (αφού δεν μπορώ) και να περιμένω...

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που η δαπανη τσμεδε ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ παει στην κατηγορια ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ και απλα εκπιπτει το 10%

γιατι να μην σφραγιζεις μπλοκακια?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω που ακριβώς να το αναρτήσω οπότε θα το βάλω εδω για καθαρά και μόνο ενημερωτικους λόγους:

 

 

Η Συντονιστική Επιτροπή της Ανοικτής Συνέλευσης Μηχανικών καλεί όλους τους μηχανικούς σε:

 

Α) Ανοικτή Συνέλευση την Τετάρτη 24 Απριλίου και ώρα 7.00 μ.μ. στο Αμφιθέατρο του ΤΕΕ/ΤΚΜ – Μ. Αλεξάνδρου 49 –Θεσσαλονίκη για να οργανώσουμε μαζί την πάλη μας ενάντια στα νέα μέτρα του Ασφαλιστικού με τα καινούργια ασφάλιστρα.

 

Β) Κατάληψη του ΤΣΜΕΔΕ την Πέμπτη 25 Απριλίου και ώρα 09.30 π.μ. , ημέρα συνεδρίασης του Δ.Σ. του ΕΤΑΑ.

 

 

 

είναι μια κίνηση πιστεύω αχρωμάτιστη και προσωπικά νομίζω οτι ειναι ευκαιρία να κάνουμε κάτι και εδώ στην Θεσσαλονίκη.

 

 

(το έβαλα και εδω: http://www.michanikos.gr/topic/33829-%CE%9D%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95-%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%95%CE%95/page__st__210 )

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

ωραια με τις 48 δοσεις των παλαιοτερων χρεων με τα νεα χρεη που δημιουργουνται

καθημερινα ,με αστρονομικους ρυθμους θα ετοιμασουν αραγε καμμια ρυθμιση ωστε τουλαχιστον τα 2000 -3000 χιλ

το εξαμηνο να εξοφλουνται και αυτα με δοσεις , αν υποθεσουμε οτι καποιος εχει μεχρι σημερα 3-4 χιλιαρικα χρεος

ποσα θα μεζεψει αραγε μεσα στην επομενη 5 ετια υποαπασχολησης , και ανεργιας , ακουγα σημερα τον καθηγητη ρομπολη

στον σκαι και μιλαγε αναπτυξη 0,5 % μετα το 2016 -17 και οτι η ανεργια θα αρχισει να μειωνετε

μετα το 2027 !!!!!! . ενω απο την αλλη η κυβερνηση μιλαει για αναπτυξη μεσα στο 2014 , κοροιδευει

τους πολιτες προφανως για να μην ξεσηκωθει ο κοσμος και χασουν το γλεντι με τα δανεικα που κανουν οι δικοι τους διορισμενοι .

και ενω εχουμε και ισχυρη αντιπολιτευση συριζα και αυτοι γατουλες που νιαουριζουν χαρουμενα .

Edited by loser
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, μάλλον για να μπει κάποιος στη ρύθμιση, θα πρέπει να εξοφλεί τα τρέχοντα.........

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, μάλλον για να μπει κάποιος στη ρύθμιση, θα πρέπει να εξοφλεί τα τρέχοντα.........

πολύ σωστά...

Για να ισχύει η οποία ρύθμιση είτε 48 είτε 208 δόσεις, άμα δεν πληρώνεις τα τρέχοντα πάει στο βρόντο. Επίσης στο μέλλον έπειτα πολύ δύσκολα ξαναμπαίνεις σε ρύθμιση και αν γίνει θα γίνει με πολύ πιο δύσκολους όρους.

Οπότε οποίος το σκέφτεται για ρύθμιση το κάνει οταν θεωρεί ότι συντρέχουν οι προϋποθέσεις να το κύλισει ομαλά. Αλλιώς καλύτερα να περιμένει οταν βρεθούν αυτές οι προϋποθέσεις και να μην χάσει το κανονάκι...

Βέβαια οποίος θελει ασφαλιστική ενημερότητα και να το παίξει όλα για όλα το κάνει χωρίς δεύτερη κουβέντα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.