Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμη του 30% και εκδοση βεβαιωσης


Recommended Posts

Θα περιμένει να φτιάξει το σύστημα το ΤΕΕ....

Κι αν αργήσει...... θα συνεχίσει να πληρώνει το ίδιο ποσό δόσης χωρίς να έχει ενσωματωθεί σε αυτό η έκπτωση που δικαιούται.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης προς ενημέρωση αναφέρω ότι πλέον το τεύχος για τα αυθαίρετα, στην σελίδα με τον πίνακα πληρωμών, πάνω πάνω, αναφέρει ότι έχει πληρωθεί το ....% του προστίμου. Επομένως το ποσοστό βεβαιώνεται πλέον και από "επίσημα" χείλη.

 

Oι "μάγκες" το έκαναν στη ...."μούγκα" (δεν έδωσαν μεγάλη διάσταση, όπως κάνουν συνήθως με ανακοινώσεις κ.λπ.). Όντως με αυτό Βεβαιώνεται από επίσημα χείλη το ποσοστό εξόφλησης του συνολικού προστίμου και την όποια "ευθύνη" την έχει πλέον το ΤΕΕ. Οπότε το μόνο που απομένει πιά είναι ν' αναληφθεί από το μηχανικό η "ευθύνη" της έκδοσης νέας Βεβαίωσης 4014 για το ακίνητο, στην οποία θα βεβαιώνει ότι, έχουν ρυθμιστεί όλες οι αυθαιρεσίες (ΔΕΝ γίνεται αλλιώς) και στα σχόλια αυτής θ' αναφέρεται η διάταξη βάσει της οποίας μπορεί να εγγραφεί εμπράγματο δικαίωμα στο ακίνητο.

 

Ταυτοχρόνως ο μηχανικός έχει "πρόβλημα" στο θέμα της συμφωνηθείσας αμοιβής γι' αυτή τη νέα βεβαίωση 4014, η οποία δεν μπορεί να είναι μηδέν και θα πρέπει ν' αναφερθεί ένα ποσό για το οποίο θα εκδοθεί ΑΠΥ και θα καταβληθεί ΦΠΑ.

 

Προφανώς οι "μάγκες" είναι συνεννοημένοι μεταξύ τους και γι' αυτό δεν έφτιαξαν όπως έπρεπε το σύστημα, για να μην δίνουν την έκπτωση του 10% και να επαναπροσδιορίζεται το ποσό των δόσεων που απομένουν. Οπότε, οι ιδιοκτήτες συνεχίζουν και πληρώνουν το ποσό της παλιάς δόσης. Ούτε βεβαίως καμία πρόβλεψη σχετικά με το ποιός θα πληρώνει πιά, ο παλιός ή ο νέος ιδιοκτήτης;;;; Το χρήμα μόνο να εισπράττουμε....

post-15892-0-95124900-1361874126.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό που αναγράφεται δεν καλύπτει τον ιδιοκτήτη όσον αφορά την έκπτωση του 10%. Πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του και το ΤΕΕ κάποια στιγμή! Ασ αφήσει ο Σπίρτζης επιμέρους την πολιτική του σταδιοδρομία.

Link to comment
Share on other sites

Στο ποσοστό που αναγράφεται συμπεριλαμβάνεται και το παράβολο.

Σε επικοινωνία μου με το ΤΕΕ, ηλεκτρονικο μήνυμα, μου ανέφεραν ότι πρέπει να πληρωθεί το 30% του προστίμου σε σύνολο που αντιστοιχεί σε δόσεις και όχι σε παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

ότι πρέπει να πληρωθεί το 30% του προστίμου σε σύνολο που αντιστοιχεί σε δόσεις και όχι σε παράβολο.

Κρατώ σοβαρές επιφυλάξεις για το παραπάνω και μεταξύ μας δε νομίζω ότι τα λένε σωστά.

Η έκπτωση του εφάπαξ υπολογίζεται στο πρόστιμο.

Εξάλλου πρόστιμο = παράβολο + δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία μου με το ΤΕΕ, ηλεκτρονικο μήνυμα, μου ανέφεραν ότι πρέπει να πληρωθεί το 30% του προστίμου σε σύνολο που αντιστοιχεί σε δόσεις και όχι σε παράβολο.

 

Να τους πεις να πάνε να μ@μηθούν!!!! Είναι άσχετοι, αν όντως απάντησαν κάτι τέτοιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι πρακτικό; αν κάποιος έχει επιλέξει δόσεις (και είμαστε ακόμα στην 1η), πώς μπορεί να πληρώσει το 30% ΑΜΕΣΑ;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με ένα pdf δηλαδή πάει και λέει θέλω να πληρώσω 12 ΄φορές αυτό το ποσό, καταλαβαίνω καλά;

Ευχαριστώ Ιάσονα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.