Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμη του 30% και εκδοση βεβαιωσης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα ,έχω περίπτωση που ο πελάτης μ θέλει να μεταβιβάσει το ακίνητο του αλλά είναι προς έκδοση οικοδομικής αδείας .υποτίθεται οτι έχει πληρώσει το 30% κ μπορώ μα του δώσω βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι, θα μπορούσε να μεταβιβαστεί και η υποχρέωση της έκδοσης της άδειας εντός της τριετίας να πάει στον αγοραστή.

Με αναφορά στο νέο συμβόλαιο απόκτησης του ακινήτου.

Στο .....Ελλαδιστάν όμως ποτέ κανένας δεν μπορεί να είναι βέβαιος για τίποτα.

Καλύτερα να ρωτήσεις σε ΥΠΕΚΑ, ΤΕΕ και άλλους .......αρμοδιότερους υμών.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχουμε τακτοποίηση με τον Ν.3843 και τον Ν4014/2011 και δεν έχει τελειώσει ακόμα τις δόσεις του Ν.3843

α)πρεπει να πληρώσει το 30%και απο του σ 2 νόμους για να δώσω βεβαίωση?

β)μπορεί να πληρώσει το 30% του συνολικού προστίμου και να δώσω βαβαίωση?

γ)πρέπει να κλείσει τον Ν3843? και να δώσει και το 30% του 4014 για να δ΄ςσω βεβαίωση?

 

α ναι δεν τον συμφερει να τα πάει όλα στον Ν4014....βγαίνει πιο μεγάλο πρόστιμο....

ευχαριστώ!!!και καλο βραδυ!!!

Edited by Manolis gon
διόρθωση ετους
Link to comment
Share on other sites

to anaferei auto kapou  synadelfe? eyxaristw?


Τα greeklish απαγορεύονται, οπότε διορθώστε το μήνυμά σας. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Κι όχι μόνον αυτό, αλλά πρέπει και να έχει γίνει ΠΕΡΑΙΩΣΗ της διαδικασίας του 3843 από την οικεία πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβίβαση ακινήτου επιτρέπεται όταν έχει περατωθεί η διαδικασία του Ν. 3843/10 (Ν. 4014/11 άρθρο 23, παρ. 2ε).

 

Επομένως σε κάθε περίπτωση ο 3843 πρέπει να έχει κλείσει.

 

Οι διατάξεις με το 30% αφορούν μόνο εκείνα που υπάγονται στον 4014 (Ν. 4117/13 άρθρο δεύτερο, παρ. 1 - όπου αναφέρει τα περί του 30% αντικαθιστώντας παράγραφο του 4014)

 

ΥΓ. Προσοχή: αυτό που λέει ο Ιάσονας είναι απολύτως σωστό. Αν δεν υπάρχει περαίωση (η 3η σφραγίδα) δεν θεωρείται ολοκληρωμένος ο  3843

Edited by Konstantinos_0711
Link to comment
Share on other sites

η απάντηση αφορά το ερώτημα στο 112, το οποίο αν κατάλαβα καλά δεν σχετίζεται με το νέο ερώτημα στο 114.

 

η δήλωση 4014 με υποχρέωση έκδοσης αδείας προφανώς δεν επιτρέπει μεταβίβαση, 

καθώς το ποσό του "παραβόλου" δεν αποτελεί πρόστιμο αλλά "παράβολο" για υπαγωγή στις διατάξεις αναστολής διαδικασιών αυθαιρέτου.

Η νομιμότητα του ακινήτου θα αποκατασταθεί όταν εκδοθεί η σχετική άδεια

(που δεν μπορεί  παρά να είναι νομιμοποίηση άρθρου 22 (πρώην))

ή όταν η δήλωση του 4014 μετατραπεί σε τακτοποίηση και πληρωθεί το 30% του κανονικού προστίμου.

Δεν μπορεί να μεταβιβαστεί η υποχρέωση έκδοσης αδείας, την στιγμή που δεν μπορεί να μεταβιβαστεί το ακίνητο.

Σκέψου τι θα γίνει αν δεν εκδοθεί ποτέ η άδεια: πρόστιμα ανέγερσης, διατήρησης ΙΚΑ κλπ κατακούτελα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω στη τσιλια προλαβα την Παρασκευη καταθεση που εκανε το ποσοστο που φαινεται στη δηλωση 30,5%!! :smile:  

Παντως, μεχρι τωρα δε μου ειχε τυχει περιπτωση για βεβαιωση με το 30% και να σας πω την αληθεια βρεθηκα εκτεθειμενος και οριστε γιατι:

Οταν βγαινει νομος, τον διαβαζω, τον φωναζουν και στα καναλια (ΕΛΑΤΕ ΚΟΣΜΕ!) τοτε μου γινεται εντυπωση οτι μπορω να τον εφαρμοσω σαν μηχανικος με τον 4014.

Μου λεει λοιπον ο πελατης γινεται?...λεω...γινεται. Που να φανταστω οτι το συστημα ειναι κουτσο? Ψαχνω και εγω κουμπακια και κουμπουδια και adobe χαρτακια μπας και εκτυπωσω τη ρημαδα τη βεβαιωση αλλα τζιφος η δουλεια...Παλι καλα που πιαστηκα απο το ποσοστο των καταθεσεων (που δε το θυμουμουν να υπαρχει παλιοτερα...) και ανασανα λιγο....

Θα το παω και εγω τωρα οπως συζητησαν τα παιδια εδω και νιωθω καλα. Παντως με τα τοσα προβληματα και χειρογραφη θα την εκανα αφου μας εχουν για φτυσιμο.

Δηλαδη, ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΟΙ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΕΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΕΣ, Ο 4014 ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕ??

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ (ΓΙΑ ΤΟ 30%). Αρα παρε word με προσωπικο στυλακι και φιλια!

 

Παντως ξεκινησα να γραφω αυτη την απαντηση κυριως για να ευχαριστησω τους ΙΑΣΟΝΑ, ΚΟΝΣΤΑΝΤΙΝΟ11, και ΦΑΕΘΟΝ11 για το υψηλο επιπεδο συμβουλων που μας προσφερουν καθημερινα και για τα επιχειρηματα που χρησιμοποιησαν και για αυτο το topic

 

Να ξερουν οτι νιωθουμε μεγαλη ικανοποιηση οταν συζητατε τα θεματα διεξοδικα, ταυτιζοντας τους δικους μας προβληματισμους με τα γραφομενα σας. Διαφωνιες παντα θα υπαρχουν, αλλα δεν εχει σημασια. Η βοηθεια που προκυπτει απο την αναπτυξη ειναι πολυτιμη. Συγκεκριμενα εδω, και εγω πιστευα οτι δεν θα ''μπορουσες'' ή ''δεν θα επρεπε'' (διαλεξτε ενα) να στειλεις στο διαχειριστη αιτηση για να σε δει και να σε ελεγξει και μετα...καλο καλοκαιρι. Φιλε Ιασονα...τωρα η πατατα καιει και ο κωνσταντινος καλα τα ειπε. Και τη δουλεια σου κανεις και εισαι και τυπικος. Τοσα πραματα διασφαλιζουμε καθε φορα με το 4014 και προσπαθουμε να μη τα θαλασσοσουμε...Ε ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΑΦΡΟΤΗΤΑ. Εγω προσωπικα το βρισκω γλυκο να δουλευω και να αμοιβομαι. Εσεις?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.