Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

κάτι κάνει και το ΤΕΕ μην το αδικούμε εντελώς

http://www.michaniko...52aYFA.facebook

Ας παει οπου θελει και το τεε και ολα τα συνδικατα της ελλαδας. Αυτο που θα πουν παντου ειναι οτι εχει υπογραψει διεθνη συνθηκη και ειναι πανω απο το συνταγμα της χωρας..... και ενα τροπος υπαρχει για να την αποσυρεις....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ΤΕΕ το παραμάγαζο των κομμάτων θα υποστηρίξει ελεύθερους επαγγελματίες ;;;;;

 

Ωραίο αστείο . να λέμε τέτοια ώστε να ευθυμούμε όλοι μας , μέχρι πρότινος οι δημόσιοι υπάλληλοι έβγαζαν ΠΕΑ .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να δω ποιος θα τα δώσει τα 5.000€ tpanag!!! :) :) :)

 

Αυτός ο οποίος θέλει (έχει συμφέρον), να κόβουν αποδείξεις στους πελάτες του οι "υπάλληλοί" του.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω με αγωνία να δω τι τελικά θα ισχύσει από αυτά που βλέπουμε να δημοσιεύονται στα μέσα μαζικής ενημέρωσης και στο δίκτυο Θα είναι ένας δύσκολος χειμώνας σίγουρα και στα 20 χρόνια επαγγελματικής μου παρουσίας ίσως να είναι η πρώτη φορά που θα πρέπει να δώσω μια πολύ μεγάλη μάχη για επιβίωση του γραφείου μου Εγώ δεν βλέπω άλλο τρόπο εκτος την περισσότερη δουλειά , αφού και αυτό που έγραψα σε πιο πάνω ποστ για φοροδιαφυγή εγώ τουλάχιστον δεν έχω μάθει να το κάνω και δεν θα το κάνω και τώρα

(τώρα πόσο πιο πάνω από τις 18 ώρες που αφιερώνω ήδη δεν ξέρω θα δούμε) Και φυσικά η συμμετοχή σε εκδηλώσεις διαμαρτυρίας όπου βρίσκεται ο καθένας και τέλος η ψήφος όταν βρεθώ απέναντι στην κάλπη να έχω στο νου μου τις συνέπειες της (κάτι που εγώ κάνω και για αυτό νιώθω τουλάχιστον εκεί καλά αφου δεν ψήφισα αυτές τις πολιτικές όχι τώρα , αλλά ούτε στο παρελθόν)

 

Νομίζω ότι όσοι είμαστε παντρεμένοι εδώ θα δοκιμαστούν οι οικογενειακοί δεσμοί μας και πόσο ισχυροί είναι και ευτυχώς εγώ εδώ είμαι τυχερός αφού έχω μια γυναίκα πολύ κοντά μου αντίθετα με ότι βλέπω γύρω μου με τους πολλούς καυγάδες και το χειρότερο με τα διαζύγια λόγω οικονομικών προβλημάτων . Απλώς αυτό που με ανησυχεί είναι ότι όπως και οι περισσότεροι βλέπω ότι δεν υπάρχει κάτι που θα βγεί θετικό από την εφαρμοστέα πολιτική , παρά τις θυσίες που θα υποβληθούμε .Μακάρι να έχω άδικο Αυτό που με κάνει εμένα δυνατό είναι τα πρώτα χαμόγελα του νεογέννητου γιού μου .

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που ξερω ειναι το 35% ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ.

 

Γιωργο, εσυ μπορει να μην φοροδιαφυγεις, αλλα ειναι η μονη λυση για το συνολο του κλαδου.

Αν καταργησουν και τα τεκμηρια θα πανε οι δηλωσεις με 3000Ε εισοδημα, συννεφο.

 

Ειναι τοσο ζωα που δεν το βλεπουν οτι δεν βγαινει ενα μικρο γραφειο???

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που ξερω ειναι το 35% ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ.

 

Γιωργο, εσυ μπορει να μην φοροδιαφυγεις, αλλα ειναι η μονη λυση για το συνολο του κλαδου.

Αν καταργησουν και τα τεκμηρια θα πανε οι δηλωσεις με 3000Ε εισοδημα, συννεφο.

 

Ειναι τοσο ζωα που δεν το βλεπουν οτι δεν βγαινει ενα μικρο γραφειο???

Ξέρεις τί γίνεται αν έχεις κάνει ένα όνομα με το να εργάζεσαι χωρίς λαμογιές και έχεις και ανάλογη πελατία που λειτουργεί επίσης με τον ίδιο τρόπο, είναι δύσκολο , όχι μόνο λόγο χαρακτήρα ,να τους πεις ότι θα κόψεις λιγότερα για αν αποφύγεις το φόρο 35 % Τώρα υπάρχει και ένα 25 % που το προτείνει μόνο του , εκεί δεν ξέρω τι θα κάνω Μέχρι σήμερα προσπάθούσα να κόψω την απόδειξη για ιδεολογικούς λόγους Πάντως συμφωνώ ότι το μέτρο αν ισχύσει όπως διαβάζουμε είναι εξοντωτικό για τα μικρά γραφεία

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο ζώα που δεν έβλεπαν ότι θα κλείσουν το 40% των επιχειρήσεων και με τα νέα μέτρα θα κλείσουν και άλλα 20%;

Δεν είναι ζώα ακριβώς. Είναι σκληρά, συνειδητοποιημένα ζώα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό παράδειγμα:

 

Έστω συνάδελφος Ε/Ε που έχει ακόμη δουλειά και που κόβει τρία δελτία των 1230€ τον μήνα (λέμε τώρα).

Ήτοι 44.280€ το έτος (δεν ρωτάω αν έχει κανείς σας τόση δουλειά).

 

ΦΠΑ : ............................ -8.280€ ----> 36.000€

Έξοδα γραφείου : ......... -6.000€ ----> 30.000€

Φόρος : ..(35%)............ -10.500€ ----> 19.500€

ΤΜΕΔΕ : ......................... -4.100€ ----> 15.400€

Χαράτσι τέλος επιτιδ. κλπ -1.000€ ----> 14.400€

 

Καθαρά ετήσια έσοδα επαγγελματία 14.400€

 

Σύνολο φόρων: (8280+10500+1000) = 19.780€

 

Πλάκα μας κάνουν...

 

Υ.Γ: Κράτησα τα έξοδα γραφείου επίτηδες χαμηλά. Υποθέτω ότι δεν θα αγοράσει κανείς μας φέτος καινούργιο office, AutoCAD, στατικό πρόγραμμα, Η/Υ, φορητό, κινητό, total station, GPS, επαγγελματικά δώρα κλπ...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι παράλογο το τεκμήριο. Σε ένα ζευγάρι με σπίτι από μισό και ιχ, θα φορολογείται ένας με 35 κι ο άλλος με 10 του δημοσίου).

Δεν στέκει.

Καλού-κακού ρώτησα τι χρειάζεται για μεταβίβαση ιχ στη σύζυγο. Ένα παράβολο ανάλογα το ιχ, υ/δ και στο ΚΕΠ.

Αν το γραφείο υπολογίζεται ως τεκμήριο θα το κλείσω και θα δηλώσω 8 τ.μ. στο σπίτι.

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.