Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε ΚΥΕ


Recommended Posts

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Στην πολεοδομία μου είπαν ότι αν είχε αδεια λειτουργιας πριν το 2003 ειμαι καλειμενος.

Στο forum δεν είδα να αναφέρεται το προ 2003 αλλά μονο προ 85.

Και μάλλον άδεια λειτουργείας πήρε για πρωτη φορά σαν καφενείο το 2004.

 

Τελος τις θεσεις parking που ειχε σαν κατάστημα τις κατάργησε και έκανε αποθήκη.

θα κάνω τακτοποιηση με 4178 την αποθήκη.

Αλλά θα απαιτηθούν οι θεσεις στάθμευσης?

Με αυτό που λές αλλάζουν τα δεδομένα. Αλλάζει το δ. κάλυψης δόμησης (οι θ. στάθμευσης καταργήθηκαν & έγιναν αποθήκη)

Οπως λέεο ο nick #106 & η sila #107, η αλλαγή αυτή επιφέρει και διαδικασία για ''αλλαγή χρήσης''

Μπορείς να τακτοποιήσεις τις αλλαγές που έγιναν.

Θ. στάθμευσης θα απαιτηθούν.

 

''Στην πολεοδομία μου είπαν ότι αν είχε αδεια λειτουργιας πριν το 2003 ειμαι καλειμενος. Στο forum δεν είδα να αναφέρεται το προ 2003 αλλά μονο προ 85.'' Μήπως η χρονολογία που σου ειπαν, έχει σχέση με αλλαγές των ''χρήσεων γής'' στην περιοχή που σε ενδιαφέρει??

Link to comment
Share on other sites

ακουσα πως μεχρι 50 ατομα δε χρειαζεται αλλαγη χρησης απο καταστημα σε κυε

ισχυει?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με τα Κ.Υ.Ε. πολύ μας ταλαιπωρεί...

 

OTTO, οι κατηγορίες των κτιρίων προσδιορίζονται στο άρθρο 3 του Κτιριοδομικού Κανονισμού. Δεν υπάρχει κατηγορία Κ.Υ.Ε. (αυτό αφορά τη χρήση σύμφωνα με τις υγειονομικές διατάξεις).

 

Σύμφωνα, λοιπόν, με τις πολεοδομικές διατάξεις, ο χώρος συνάθροισης κοινού (που μπορεί να είναι κατάστημα, ναός, θέατρο, κτλ.) είναι αυτός που χρησιμοποιείται για τη συνάθροιση πενήντα τουλάχιστον ατόμων.

 

Επομένως, αν ο χώρος προορίζεται για τη συνάθροιση μέχρι και 49 ατόμων, δε χρειάζεται αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε χώρο συνάθροισης κοινού.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολυ

 

αν στο χωρο αυτον ή στο κτηριο γενικοτερα

εχει γινει 4178 εχω θεμα σε κατι?

 

EDIT

 

και κατι τελευταιο απλα προσπαθω να καταλαβω κατι σιγα σιγα

 

αν μεσα εχεις 40 ατομα πχ

και θες να βαλεις και αλλα 50 πχ στην πρασια για εποχιακη χρηση

ισχυει το οριο που μου ειπες

ή υπολογιζω οτι εχω 90 ατομα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολυ

 

αν στο χωρο αυτον ή στο κτηριο γενικοτερα

εχει γινει 4178 εχω θεμα σε κατι?

 

EDIT

 

Ακόμα και σε ρυθμισμένους χώρους εκδίδεται ''άδεια''.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχεις θέμα με την τακτοποίηση, με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι προδιαγραφές για το είδος καταστήματος (δεν μπορεί π.χ. να έχεις 2.00 μ. ελεύθερο ύψος).

 

Για τους χώρους συνάθροισης κοινού, ο Κτιριοδομικός αναφέρει ότι "περιλαμβάνονται όσα κτίρια ή τμήματα κτιρίων ή δομικά έργα ή υπαίθριοι χώροι που περιορίζονται από δομικά στοιχεία, χρησιμοποιούνται για τη συνάθροιση πενήντα τουλάχιστον ατόμων για κοινωνικές, οικονομικές, θρησκευτικές, επιστημονικές, εκπαιδευτικές, πολιτιστικές, ψυχαγωγικές ή αθλητικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες, καθώς επίσης και για αναμονή συγκοινωνιακών μέσων".

 

Επομένως, εφόσον ο χώρος είναι υπαίθριος αλλά δεν περιορίζεται από δομικά στοιχεία, δεν έχεις θέμα μ' αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο που βασιζεται?

Καλημέρα

1. Εγκ. 4 / 3-12-203, περίπτωση 54, σελ.14

2. Εγκ. 4/3-12-2013, άρθρο Β σελ. 15

3. Εγγραφο οικ.925/24-2-2014 Γραφείο Γεν. Γραμματέα Χωροταξίας & αστικού Περιβάλλοντος

4.Εγγραφο 37.018/30-10-2012 Δ.Ο.Κ..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.