Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε ΚΥΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Για να μην ανοίγω νέο θέμα....

 

Τι γίνεται ρε σεις με το θέμα τις αλλαγής χρήσης ?Τι βλακεία είναι αυτό?

 

Έχω περίπτωση τώρα. Ο.Α του 1998,στα σχέδια δηλωμένο κατάστημα,λειτουργεί ως μπουγατσατζίδικο μέχρι τώρα.

Πελάτης μου θέλει να το κάνει μπουγάτσα-αναψυκτήριο...

Εμβαδόν εσωτερικός =32τ.μ

Εμβαδόν εξωτερικός =45τ.μ

Αριθμός καθισμάτων =40    Ω.Ε/1.20

 

Τι πρέπει να κάνω τώρα εγώ?Αλλαγή χρήσης?

Την βεβαίωση ΚΧ με τι κριτήρια την δίνουμε τώρα οι μηχανικοί?

 

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με όσα διαβάζω...Στον δήμο λένε δεν μας ενδιαφέρει εμάς,δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης.

Στην πολεοδομία λένε αφού σε δίνει άδεια ο δήμος τι το ψάχνεις τότε το θέμα..Κανονικά θέλει αλλαγή χρήσης αλλά δεν βαριέσαι?Έτσι με είπαν..

 

Και επειδή είμαι νέος και είναι η πρώτη μου υπόθεση,όταν λέμε αλλαγή χρήσης,τι ακριβώς γίνεται?Ποια η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγή χρήσης είναι μια έκδοση νεας άδειας για το χωρο που γίνεται. η διαδικασια είναι όπως περιγράφεται στον ΝΟΚ ή όποιον άλλο σχετικό νομο.

 

αφου σου είπε η πολεοδομία οκ τότε τι το ψάχνεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει μελετήσει κανείς τη νέα ΚΥΑ 34825/27-12-2013 ΦΕΚ 3403/ 31-12-2013; Κατάλαβε κανείς να επηρεάζει την αλλαγή χρήσης από απλό κατάστημα σε κομμωτήριο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, ορμώμενος από μία αντίστοιχη περίπτωση για ΚΥΕ οποωροπαντοπωλείου.

 

Δύο καταστήματα ισογείου με άδεια του '71, που λειτουργούσαν ως χασάπικο και ιχθυοπωλείο αντίστοιχα από το '80 (δεν μπορώ να βρω δικαιολογητικά) μέχρι το '95, ενώθηκαν παράτυπα το '96 και λειτουργούσαν ως αρτοπωλείο-παντοπωλείο μέχρι το 2007.

Πάω για τακτοποίηση του 4178 για τη συνένωση.

Η πολεοδομία Δ.Αθηνών ζητά ασυζητητεί αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ.

 

Αφού η ΒΧΚΧ δεν τους αφορά καθόλου πλέον, αποφάσισα να τους γράψω και να εκδώσω Βεβαίωση και να προχωρήσω με την άδεια.

 

Το σκεπτικό είναι ακριβώς αυτό που αναφέρεται εδώ μέσα, ότι αφού δεν επηρρεάζονται, στατικά φορτία-θέσεις στάθμευσης, μιά χαρά καλύπτεται η νέα χρήση

 

Και ας έρθουν μετά να πουν οτιδήποτε...

ο ΝΟΚ είναι καθαρός και οι εγκύκλιοι δεν είναι νόμοι. Για να μη μιλήσω για τον παραλογισμό της μη σύγκλισης των νόμων (ΝΟΚ, κτιριοδομικός) ως προς τις έννοιες. Ο κτιριοδομικός τα χωρίζει ως καταστήματα εμπορικά και συνάθροισης κοινού και αυτό είναι και το λογικό. Με βάση αυτό θεωρώ οτι η χρήση του παντοπωλείου μια χαρά καλύπτεται από την υφιστάμενη.

 

Χαιρετίσματα στον παραλογισμό. Αφού βγάζουμε τις βεβαιώσεις, ερμηνεύουμε τους νόμους και τους εφαρμόζουμε, όχι αυθαίρετα βέβαια αλλά λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος στο είπε στον Δ.Αθηναίων ? Η περίφημη κυρία στον 4ο όροφο όπως μπαίνεις αριστερά ? Αυτή πάντα θα σου πει το χειρότερο σενάριο ό,τι και αν της πεις.....

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι έχει νόημα να βγουν ονόματα, στο κάτω-κάτω αυτοί ακολουθούν τυφλά μία εγκύκλιο. βέβαια αυτό κάνει η ευθυνοφοβία τους και κακή εκτέλεση της δουλειάς τους (γιατί αν είχαν λίγη συνείδηση, θα βλέπαν το παράλογο του θέματος και θα κάναν μία αναφορά στο Υπουργείο για διευκρίνηση).

 

Παρεπιπτόντως, το ΤΕΕ-ΤΚΜ (το οποίο με έχει εκπλήξει θετικά στο ψείρισμα των νόμων, ακόμα και στα αυθαίρετα με ερωτήσεις που απέστειλε στο ΥΠΕΚΑ και φυσικά δεν απαντήθηκαν ποτέ) ασχολήθηκε σε έγγραφό που απέστειλε στο ΥΠΕΚΑ για το θέμα με ημερομηνία 31-12-2013, όπου φυσικά ως τώρα (και φαντάζομαι και για πολύ ακόμα) έχει μείνει αναπάντητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πελάτης μου θέλει να ενοικιάσει χώρο για εργαστήριο τατουάζ το οποίο είναι ΚΥΕ. Σε κατάστημα που είδαμε σήμερα δεν υπάρχει καμία άδεια (προ του 55) και ως τώρα λειτουργούσε σαν κατάστημα ρούχων. Το θέμα είναι ότι ο χώρος στο τελευταίο συμβόλαιο (και στην εφορία) δηλώθηκε ως 58 μ2 ενώ είναι 70 μ2. Θα πρέπει να προχωρήσει πρώτα σε νομιμοποίηση ή πάω κατευθείαν για αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ?

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου θέλει να ενοικιάσει χώρο για εργαστήριο τατουάζ το οποίο είναι ΚΥΕ. Σε κατάστημα που είδαμε σήμερα δεν υπάρχει καμία άδεια (προ του 55) και ως τώρα λειτουργούσε σαν κατάστημα ρούχων. Το θέμα είναι ότι ο χώρος στο τελευταίο συμβόλαιο (και στην εφορία) δηλώθηκε ως 58 μ2 ενώ είναι 70 μ2. Θα πρέπει να προχωρήσει πρώτα σε νομιμοποίηση ή πάω κατευθείαν για αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ?

 

Αυτό που σε ενδιαφέρει για τακτοποίηση είναι το πως ειναι καταγεγραμμένο πολεοδομικά. Από τη στιγμή που είναι προ του '55 δεν έχεις θέμα πολεοδομικά, απλά ενημερώνεις στα φορολογικά στοιχεία την πραγματική κατάσταση.

Αυτό βέβαια, από τη στιγμή που είναι διαμορφωμένος ο χώρος ως 70 τ.μ. από τότε. Αν τα νέα τετραγωνικά προέκυψαν από μετέπειτα μεταβολή του χώρου, θα πρέπει να τακτοποιήσεις.

 

Αυτό εκτιμώ, αλλά πάρε και μία δεύτερη γνώμη στο ζήτημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.