Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε ΚΥΕ


Recommended Posts


Έχω την εντύπωση ότι πολλοί συνάδελφοι έχουμε την ίδια απορία μιας και με τον Ν.4178/2013 αλλάξανε τα δεδομένα.

Όμως ας το πάρουμε από την αρχή και ας γενικεύσουμε την περίπτωσή μου.

 

Περίπτωση: Σε οικ.άδεια του 1996 έχουμε έναν ισόγειο χώρο (55τ.μ.) ο οποίος στην κάτοψη και στις μελέτες αναγράφεται ως “κατάστημα”.

Έρχεται σήμερα ένας συμπολίτης μας και προτίθεται να ιδρύσει ένα ΚΥΕ (τί άλλο: αναψυκτήριο...).

Σύμφωνα με την ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.2.1/31600/2013 (ΦΕΚ3106/Β’/09.12.2013)

Άρθρο 2

γ) Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης υπογεγραμμένη από μηχανικό, στην οποία βεβαιώνεται ότι ο χώροςπληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης σύμφωνα με τον Οικοδομικό Κανονισμό και τον Κτιριοδομικό Κανονισμό, του Κανονισμού Πυροπροστασίας καθώς και των εκάστοτε ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων για την αιτούμενη χρήση και περιγράφονται αναλυτικά τα νομιμοποιητικά στοιχεία αυτού (π.χ. άδεια δόμησης, δήλωση αυθαιρέτου, εξαίρεση από κατεδάφιση, ενημέρωση φακέλου άδειας δόμησης, κτίριο προϋφιστάμενο

του 1955). Η ανωτέρω βεβαίωση συνοδεύεται από αντίγραφα των στοιχείων νομιμότητας του χώρου, στα οποία αναφέρεται (π.χ. άδεια δόμησης, δήλωση αυθαιρέτου με τις

εκάστοτε περί αυθαιρέτων διατάξεις, απόφαση εξαίρεσης από κατεδάφιση, βεβαίωση παλαιότητας κ.λπ.) και από σχεδιαγράμματα του καταστήματος εις τριπλούν σε κλίμακα που αναφέρεται ρητά επί των σχεδίων, στα οποία θα αποτυπώνονται όλοι οι χώροι του Κ.Υ.Ε, περιλαμβανομένων και αυτών που προβλέπονται από ειδικές διατάξεις του ισχύοντος νομικού πλαισίου (π.χ. αποχωρητήρια για Α.Μ.Ε.Α).

 

Κατόπιν αυτοψίας μου στο “κατάστημα” διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία και όλα είναι σύμφωνα με την άδεια.

Για την λειτουργία του αναψυκτηρίου το μόνο που απαιτείται είναι η εγκατάσταση μιας κουζίνας (νεροχύτης- φουρνάκι). Τα αποχωρητήρια είναι οκ, υπάρχει ήδη μια θέση στάθμευσης για το κατάστημα αυτό και θα πραγματοποιηθεί μια μελετη ενεργ. πυροπροστασίας όπως ορίζει το ως άνω ΦΕΚ. Οι χρήσεις γης δεν απαγορεύουν την λειτουργία ενός τέτοιου καταστήματος στο συγκεκριμένο Ο.Τ.

 

Δεδομένων των:

- ΝΟΚ άρθρο 4 παρ1ε

- ΝΟΚ άρθρο 5 παρ1 και 2

- ΝΟΚ άρθρο 29 παρ. 3

- Τεχν. Οδ. ΝΟΚ άρθρα 4 και 5.

 

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει την άποψή του για το θέμα;; Αν δηλαδή προκειμένου να εκδοθεί η Βεβαιώση ΚΧ για ΚΥΕ πρέπει ΠΡΩΤΑ να εκδοθεί από την υπηρεσία δόμησης άδεια δόμησης αλλαγής χρήσης από “κατάστημα” σε “ΚΥΕ-αναψυκτήριο”. Η Εγκριση Εργ.Μικρής Κλίμακας (ΦΕΚ2605/Β'/2013) Άρθρο 2 περίπτωση ιθ όπως έχει ήδη αναφερθεί καλύπτει τέτοιες περιπτώσεις;

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που έτυχε τέτοια περίπτωση ο δήμος δεν ζήτησε ούτε αλλαγή χρήσης,αν και ήταν κατάστημα στα πολεοδομικά σχέδια,ούτε με ζήτησε θέση στάθμευσης...Με ενημέρωσε ότι αυτό πλέον έχει αλλάξει και είναι μόνο για κέντα διασκέδασης(μπουζούκια-club)......

 

Επίσης η πολεοδομία με είπε,εφόσον σε δίνει άδεια ο δήμος μην το ψάχνεις άλλο το θέμα....

Επίσης στο υγειονομικό με είπε ότι πρέπει να υπάρχει και χώρος αποθήκης και αποδυτήρια....

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι πολλοί συνάδελφοι έχουμε την ίδια απορία μιας και με τον Ν.4178/2013 αλλάξανε τα δεδομένα.

Όμως ας το πάρουμε από την αρχή και ας γενικεύσουμε την περίπτωσή μου.

 

Περίπτωση: Σε οικ.άδεια του 1996 έχουμε έναν ισόγειο χώρο (55τ.μ.) ο οποίος στην κάτοψη και στις μελέτες αναγράφεται ως “κατάστημα”.

Έρχεται σήμερα ένας συμπολίτης μας και προτίθεται να ιδρύσει ένα ΚΥΕ (τί άλλο: αναψυκτήριο...).

Σύμφωνα με την ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.2.1/31600/2013 (ΦΕΚ3106/Β’/09.12.2013)

Άρθρο 2

γ) Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης υπογεγραμμένη από μηχανικό, στην οποία βεβαιώνεται ότι ο χώροςπληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης σύμφωνα με τον Οικοδομικό Κανονισμό και τον Κτιριοδομικό Κανονισμό, του Κανονισμού Πυροπροστασίας καθώς και των εκάστοτε ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων για την αιτούμενη χρήση και περιγράφονται αναλυτικά τα νομιμοποιητικά στοιχεία αυτού (π.χ. άδεια δόμησης, δήλωση αυθαιρέτου, εξαίρεση από κατεδάφιση, ενημέρωση φακέλου άδειας δόμησης, κτίριο προϋφιστάμενο

του 1955). Η ανωτέρω βεβαίωση συνοδεύεται από αντίγραφα των στοιχείων νομιμότητας του χώρου, στα οποία αναφέρεται (π.χ. άδεια δόμησης, δήλωση αυθαιρέτου με τις

εκάστοτε περί αυθαιρέτων διατάξεις, απόφαση εξαίρεσης από κατεδάφιση, βεβαίωση παλαιότητας κ.λπ.) και από σχεδιαγράμματα του καταστήματος εις τριπλούν σε κλίμακα που αναφέρεται ρητά επί των σχεδίων, στα οποία θα αποτυπώνονται όλοι οι χώροι του Κ.Υ.Ε, περιλαμβανομένων και αυτών που προβλέπονται από ειδικές διατάξεις του ισχύοντος νομικού πλαισίου (π.χ. αποχωρητήρια για Α.Μ.Ε.Α).

 

Κατόπιν αυτοψίας μου στο “κατάστημα” διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία και όλα είναι σύμφωνα με την άδεια.

Για την λειτουργία του αναψυκτηρίου το μόνο που απαιτείται είναι η εγκατάσταση μιας κουζίνας (νεροχύτης- φουρνάκι). Τα αποχωρητήρια είναι οκ, υπάρχει ήδη μια θέση στάθμευσης για το κατάστημα αυτό και θα πραγματοποιηθεί μια μελετη ενεργ. πυροπροστασίας όπως ορίζει το ως άνω ΦΕΚ. Οι χρήσεις γης δεν απαγορεύουν την λειτουργία ενός τέτοιου καταστήματος στο συγκεκριμένο Ο.Τ.

 

Δεδομένων των:

- ΝΟΚ άρθρο 4 παρ1ε

- ΝΟΚ άρθρο 5 παρ1 και 2

- ΝΟΚ άρθρο 29 παρ. 3

- Τεχν. Οδ. ΝΟΚ άρθρα 4 και 5.

 

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει την άποψή του για το θέμα;; Αν δηλαδή προκειμένου να εκδοθεί η Βεβαιώση ΚΧ για ΚΥΕ πρέπει ΠΡΩΤΑ να εκδοθεί από την υπηρεσία δόμησης άδεια δόμησης αλλαγής χρήσης από “κατάστημα” σε “ΚΥΕ-αναψυκτήριο”. Η Εγκριση Εργ.Μικρής Κλίμακας (ΦΕΚ2605/Β'/2013) Άρθρο 2 περίπτωση ιθ όπως έχει ήδη αναφερθεί καλύπτει τέτοιες περιπτώσεις;

Η θέση στάθμευσης για απλό κατάστημα είναι 1 ανά 80 μ2

ενώ

για ΚΥΕ είναι 1 ανά 40 μ2 (άρα κατά κανόνα διπλασιάζει τις ήδη υπάρχουσες θέσεις στάθμευσης)

π.δ. 111/2004

Αυτό από μόνο του συνήθως απαιτεί άδεια αλλαγής χρήσης. 

Link to comment
Share on other sites

Η θέση στάθμευσης για απλό κατάστημα είναι 1 ανά 80 μ2

ενώ

για ΚΥΕ είναι 1 ανά 40 μ2 (άρα κατά κανόνα διπλασιάζει τις ήδη υπάρχουσες θέσεις στάθμευσης)

π.δ. 111/2004

Αυτό από μόνο του συνήθως απαιτεί άδεια αλλαγής χρήσης. 

Συμφωνώ. Όμως έχω 55 τ.μ. κατάστμα και έχω ήδη εξασφαλισμένη την μια θέση στάθμευσης που βγάζει ο υπολογισμός. Άρα...;;

Link to comment
Share on other sites

55/40=1,37 άρα 1 θέση στάθμευσης.

Καλύπτεσαι από την υπάρχουσα.

Είσαι οκ από θέση στάθμευσης! 

Μιχάλη κοίταξε αυτό με το νεροχύτη (αλλαγή μηχανολογικών),ρώτησε και την ΥΔΟΜ σου..η  το δήμο σου..τι να πώ..

 

Δεν ξέρω υπάρχει μεγάλη παραφροσύνη με τους κ@λ@νόμους

Τρέχω και εγώ παρόμοια περίπτωση, και το θέμα είναι ότι δίνουμε εμείς την ΒΧΚΧ, που σε περίπτωση

κόμπλας τι κάνουμε αν δεν έχουμε άδεια αλλαγής χρήσης;

Αρα άδεια αλλαγής χρήσης έστω και με την παραμικρή υπόνοια αναγκαιότητας.  

Link to comment
Share on other sites

55/40=1,37 άρα 1 θέση στάθμευσης.

Καλύπτεσαι από την υπάρχουσα.

Είσαι οκ από θέση στάθμευσης! 

Μιχάλη κοίταξε αυτό με το νεροχύτη (αλλαγή μηχανολογικών),ρώτησε και την ΥΔΟΜ σου..η  το δήμο σου..τι να πώ..

 

Δεν ξέρω υπάρχει μεγάλη παραφροσύνη με τους κ@λ@νόμους

Τρέχω και εγώ παρόμοια περίπτωση, και το θέμα είναι ότι δίνουμε εμείς την ΒΧΚΧ, που σε περίπτωση

κόμπλας τι κάνουμε αν δεν έχουμε άδεια αλλαγής χρήσης;

Αρα άδεια αλλαγής χρήσης έστω και με την παραμικρή υπόνοια αναγκαιότητας.  

Συνάδελφε HQ7, δείχνεις να το έχεις ψάξει κι εσύ το θέμα μιας κι έχεις παρόμοια περίπτωση.

Όμως επίτρεψε μου να σου πω την ως τώρα εμπειρία μου. Κατ'αρχήν δυστυχώς ο δήμος δεν έχει κάποιο μηχανικό στο αρμόδιο τμήμα που εκδίδει τις άδειες λειτουργίας καταστημάτων. Οι υπάλληλοι εκεί λοιπόν μου είπαν "κάνε ό,τι νομίζεις". Εμείς μέσα σ'όλα τα δικαιολογητικά θέλουμε την ΒΧΚΧ από εσένα._

Από την άλλη μεριά η πολεοδομία η οποία μέχρι πολύ πρόσφατα μας έδεινε κατευθύνσεις σε τέτοιες περιπτώσεις αφού αυτή θεωρούσε τα σχέδια, τώρα λέει "συνάδελφε τώρα εσύ έχεις την σφραγίδα, κάνε ό,τι εσύ θεωρείς σωστό". Με άλλα λόγια μου είπαν ότι ήρθε η ώρα να πάρουμε κι εμείς την ευθύνη της υπογραφής μας αφού τόσο καιρό την είχαν οι μηχανικοί εφαρμογής στις πολεοδομίες. Δεν σχολιάζω συμπεριφορές σε καμία περίπτωση, άμως κρίνω την όλη κατάσταση που επικρατεί σχετικά με την πολ. νομοθεσία και τον ρόλο τελικά ενός δημόσιου οργανισμού όπως η πολεοδομία ή υδομ.. μέσα στο χάος των αλλαγών. Μην πω και τίποτα για τα περί help desks  για τον Ν.4178/2013!!!

Τέλος πάντων, νομίζω ότι όλα τα έχει μπερδέψει η τεχνική οδηγία του ΝΟΚ άρθρο 5 και το ίδιο το άρθρο 4 του ΝΟΚ (1ε).

Σκέφτομαι σοβαρά να "το πάρω πάνω μου" και να πάω με ΕΕΜΚ (ΦΕΚ 2605/Β'/2013 - Άρθρο 2,ιθ) και να τεκμηριώσω την αλλαγή σε τεχνική έκθεση..

Είναι αστείο να βγάζουμε άδειες δόμησης για τα αυτονόητα. Άσε που μου είπαν ότι για να κάνω διάγραμμα δόμησης θα πρέπει να δηλώσω όλες τις ρυθμίσεις που έχουν γίνει στις άλλες ιδιοκτησίες. Άντε να βγάλεις άκρη δηλαδή.

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που έτυχε τέτοια περίπτωση ο δήμος δεν ζήτησε ούτε αλλαγή χρήσης,αν και ήταν κατάστημα στα πολεοδομικά σχέδια,ούτε με ζήτησε θέση στάθμευσης...Με ενημέρωσε ότι αυτό πλέον έχει αλλάξει και είναι μόνο για κέντα διασκέδασης(μπουζούκια-club)......

 

Επίσης η πολεοδομία με είπε,εφόσον σε δίνει άδεια ο δήμος μην το ψάχνεις άλλο το θέμα....

Επίσης στο υγειονομικό με είπε ότι πρέπει να υπάρχει και χώρος αποθήκης και αποδυτήρια....

η πολεοδομια πλεον δεν δινει ΒΧΚΧ εσυ θα την δώσεις αν είσαι σίγουρος 100% οτι δίνοντας μια τετοια βεβαίωση εισαι νόμιμος τότε δώστην.Ο δήμος δεν τον νοιάζει η αλλαγή χρήσης όταν εσύ βεβαιώνεις ότι είναι ΚΥΕ.Το θέμα είναι οτι έχει αρχίσει και μια ειρωνία απο πλευρας πολεοδομίας της τάξης <<εσύ παίρνεις την ευθυνη και για να δουμε τι θα κανεις και ειδες τι ωραία ειναι κτλ κτλ κτλ>> ε ρε που φτάσαμε την τρίχα τριχιά να κάνουμε

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

η πολεοδομια πλεον δεν δινει ΒΧΚΧ εσυ θα την δώσεις αν είσαι σίγουρος 100% οτι δίνοντας μια τετοια βεβαίωση εισαι νόμιμος τότε δώστην.Ο δήμος δεν τον νοιάζει η αλλαγή χρήσης όταν εσύ βεβαιώνεις ότι είναι ΚΥΕ.Το θέμα είναι οτι έχει αρχίσει και μια ειρωνία απο πλευρας πολεοδομίας της τάξης <<εσύ παίρνεις την ευθυνη και για να δουμε τι θα κανεις και ειδες τι ωραία ειναι κτλ κτλ κτλ>> ε ρε που φτάσαμε την τρίχα τριχιά να κάνουμε

Ρε τι κοροϊδία είναι αυτή....Επίσης να ρωτήσω το εξής,σε ισόγειο κατάστημα όψη σε κεντρικό δρόμο κάποιος θέλει να κάνει καφετέρια,που θα δεσμεύσω την θέση στάθμευσης?

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι κοροϊδία είναι αυτή....Επίσης να ρωτήσω το εξής,σε ισόγειο κατάστημα όψη σε κεντρικό δρόμο κάποιος θέλει να κάνει καφετέρια,που θα δεσμεύσω την θέση στάθμευσης?

Στο κενό χωρο του οικοπέδου ή εξαγορά θέσης σταάθμευσης σε συγκεκριμμένη απόσταση (δεν θυμάμαι πόσο είναι) από το κτίσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.