Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε ΚΥΕ


Recommended Posts

Αν διαβάσεις την Νέα Υγ. Διάταξη 2012 θα δεις ότι τα αρτοποιία ανήκουν στις Επιχειρήσεις Τροφίμων (Άρθρο 3). Βάσει Άρθρου 5 - Αποχωρητήρια θα δεις ότι όλες οι Επιχειρήσεις Τροφίμων πρέπει να διαθέτουν αποχωρητήριο + προθάλαμο. Τώρα επειδή δεν έχω βγάλει τέτοια άδεια καλό είναι να ρωτήσεις το Υγειονομικό ή όποιον βγάζει την Άδεια. Λογικά την βγάζει η Περιφέρεια (Υπηρεσία Ανάπτυξης και Υγειονομική Υπηρεσία).

 

Πάντως μην συνδέουμε τα w.c. με το αν υπάρχουν καθήμενοι ή όχι. Όλα τα ΚΥΕ πλέον θέλουν w.c.

 

Άρα αφού δεν αλλάζουν τα πάρκινγκ, τα στατικά φορτία και οι εγκαταστάσεις που περνάνε από άλλες ιδιοκτησίες μπορείς να μην κάνεις αλλαγή χρήσης. Λογικά επιμένω θες ένα ή περισσότερα w.c. κοινού και ίσως και προσωπικού. Επειδή όμως είναι στο ισόγειο, οι εγκαταστάσεις αυτές δεν περνάνε από άλλες ιδιοκτησίες και άρα δεν έχει πρόβλημα.

 

Δεν έχω διαβάσει την αρτοποιητική νομοθεσία μιλάω μόνο για την υγειονομική νομοθεσία.

 

Θέλει ψάξιμο πάντως....Όντως αν εγκαταστάς εργαστήριο μήπως πας στα βιοτεχνικά ?? Δεν τα ξέρω τόσο καλά. Ασχολούμαι με κλασσικά ΚΥΕ (καφετέριες, αναψυκτηρία κ.τ.λ.).

Link to comment
Share on other sites

εν μερει εχεις δικιο αλλα ειμαι 1000%%%% σιγουρος πως τα μονα μπανια

ειναι για το προσωπικο, η ερωτηση μου ξεκινα επειδη θα κανω μικτη με "κυε" = ΚΥΕ Νο2

και επειδη το αναπτυξης μου πε..."μα γιατι πελατων???? αφου δεν εξυπηρετει καθημενους,,,, μονο περαστικους" - μιλαω και για φουρνο σκετο

στον νοητο διαχωρισμο εντος του χωρου ΚΥΕ Νο2 της καφετεριας ομως θελει wc πελατων

 

η βασικη μου ερωτηση ειναι.... μπορω σε μικτη - στην μικτη με φουρνο - να εκμεταλλευτω τα 49τμ για να γλυτωσω αλλα?

και 2η ερωτηση,,,,, μηπως αλλαζουν στατικα γιατι οι κλιβανοι ειναι καποιοι τονοι και μαλιστα "εστιασμενοι"???

 

@διβ το πιασα ......  η ΥΔ ομως ειναι τυφλοσουρτι

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

............, η ερωτηση μου ξεκινα επειδη θα κανω μικτη με "κυε" = ΚΥΕ Νο2 Πάρε πρώτα ΟΚ απο υγειονομικό και μετά πες ''.... θα κάνω μικτή ΚΥΕ...''

και επειδη το αναπτυξης μου πε..."μα γιατι πελατων???? αφου δεν εξυπηρετει καθημενους,,,, μονο περαστικους" - μιλαω και για φουρνο σκετο

στον νοητο (μάλλον δεν διάβασες το ποστ # 160) διαχωρισμο εντος του χωρου ΚΥΕ Νο2 της καφετεριας ομως θελει wc πελατων

 

η βασικη μου ερωτηση ειναι.... μπορω σε μικτη - στην μικτη με φουρνο - να εκμεταλλευτω τα 49τμ για να γλυτωσω αλλα?

και 2η ερωτηση,,,,, μηπως αλλαζουν στατικα γιατι οι κλιβανοι ειναι καποιοι τονοι και μαλιστα "εστιασμενοι"???

 

@διβ το πιασα ......  η ΥΔ ομως ειναι τυφλοσουρτι Αν ειναι τυφλοσούρτι η ΥΔ και πάρεις το ΟΚ (που δύσκολο το βλέπω και μόνο ''με κουραμπίεδες'' θα ξεμπερδέψεις αλλοιώς ξέχνα το), τότε στο ανάπτυξης σου λένε παπαριές (σχετικά με το ποστ # 160) και είναι άσχετοι... και είναι η αδειοδοτούσα αρχή !!!!!! :sad: 

Link to comment
Share on other sites

η υδ στον νομο απο τον οποιο περνουν αποσπασμα

λεει - αδειες ταδε, τακτοποιησεις ταδε, ειναι σε χκχ,

ειναι στατικα επαρκες και η χρηση του κτηριου ειναι βιομ βιοτ - τελος αυτο

 

για το βιομ βιοτ η μονη αρχη που μου εκανε νυξη αλλα δεν εδωσε και σημασια

ηταν η δνση κεντρικου τομεα, λαθος μου που δε τσιμπησα την ευκαιρια να ρωτησω την

σωστη συνταξη στο συγκεκριμενο σημειο, ομως θα επανελθω διοτι εχω τα μαιλ τους.

 

αρτοποιειο

αν αρτοποιειο σκετο 1wc μεχρι 4000 παραγωγηκοτητα - 2 wc απο 4000 - 10000 κλπ κλπ κλπ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ

 

αλλαγη χρησης...

καταστημα σε αρτοποιειο θελει αλλαγη χρησης? εχω φορτια λογω εξοπλισμου - αλλαγη στα στατικα -

αν η υδ ειναι εργαστηριο-βιομ - βιοτ τοτε εχω αλλαγη στις θεσεις σταθμευσης? βιομ βιοτ σιγουρα... για εργαστηριο ομως?

 

καφε

49τμ ναι θελω wc αλλα αλλαγη χρησης κανω? οχι αν καταλαβα καλα

 

παμε τωρα στη μικτη

140τμ αρτοποιειο + νοητα διαχωρισμενο 49τμ καφε ( με wc εντος νοητου ή φυσικου "περιγραμματος" - ξεχωριστο παγκο για καφε κλπ κλπ και αν βολευει 2η εισοδο εξοδο ) θελω αλλαγη χρησης?

 

ολα αυτα διοτι

στα σχεδια του αναπτυξης ο χωρος καφε θα ναι γραμμοσκιασμενος

στα σχεδια του υγειονομικου θα ναι αποτυπωμενη ΚΑΙ η καφετερια

υγειονομικο ειναι 1, θα ερθει μια φορα αρα αντι να δωσω 2 σχεδια μηπως πρεπει να κανω 3?

1 για το αναπτυξης που θα αδειοδοτησει αρτοποιειο και 1 για τον δημο που θα αδειοδοτησει το καφε + 1 για πελατη?

 

παμε τωρα στις χρησεις αν κανω το καφε <1/4 της συνολικης επιφανειας μηπως επειδη βασει του 71/88 στο οποιο θα

πατησει και η πολεοδομια, υπερισχυει η χρηση των 3/4 αρτοποιειο οποτε αδειοδοτουσα στο συνολο θα ναι μονο το

αναπτυξης?

 

θα τα ξεμπλεξω ειμαι πολυ κοντα

 

λεω να ζητησω 50ε αμοιβη και μετα να κλαιω στις σκοτωμενες τι λετε? :P :P :lol:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

αλλαγη χρησης...

καταστημα σε αρτοποιειο θελει αλλαγη χρησης? ΟΧΙ κατηγορηματικά εχω φορτια λογω εξοπλισμου - αλλαγη στα στατικα πρέπει να δεί  πολ. μηχ. τη στατικη μελέτη του κτηρίου για να αποφανθεί αν τα υπάρχοντα στατικά θα αντέχουν το συνολικό βάρος του εξοπλισμού -

αν η υδ ειναι εργαστηριο-βιομ - βιοτ τοτε εχω αλλαγη στις θεσεις σταθμευσης? βιομ βιοτ σιγουρα... για εργαστηριο ομως?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Βρε ΟΤΤΟ δεν ξέρω πολύ καλά τα περί Ανάπτυξης. Αλλά θα επιμείνω.

 

Τα w.c. κοινού, το Υγειονομικό τα αποφασίζει και όχι η Ανάπτυξη. Η Ανάπτυξη σου λέει μία άποψη από ό,τι καταλαβαίνω αλλά επειδή θα τα ελέγξουν και οι άλλοι θα πρέπει να είσαι σίγουρος. Για αυτό λοιπόν και για να μην το κουράζουμε θα πας μία επίσκεψη και από τις δύο υπηρεσίες της περιφέρειας και θα σου πούνε προδιαγραφές.

 

Εγώ όταν κάνω άδειες παώ πάντα πριν μία από το υγειονομικό να μου πούνε τι θέλουνε.

 

Αν δεν σου κάνει κόπος ενημέρωσε μας για το τι ισχύει να το ξέρουμε στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

νικ λαθος ή παραλειψη ή μας ξεφυγε με την κουβεντα

αυτο για τα wc με τον ιδιο ακριβως τροπο μου το πε το

υγειονομικο,,,,,, "αφου δεν εχει καθημενους κλπ κλπ κλπ "

 

οποτε το αναπτυξης που ναι αδειοδοτουσα - λογω μεταποιητικης δραστηριοτητας ή/και KW -

πρεπει να εχει λογο στα wc ως αριθμο και τμ .. συν της αλλης μη ξεχναμε πως τα αρτοποιεια

εχουν και ντουζιερα που την επιβαλλει το αναπτυξης ( νομιζω )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι αν μπορείτε να μου πείτε λίγο τη γνώμη σας.

Έχω μια περιπτωση νομίμως υφισταμένου καταστήματος με νόμιμο υπόγειο και με άδεια του 1999.

Στην άδεια αναφέρεται ως "ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ".  Τα τετραγωνικά του καταστήματος είναι 43,56 τ.μ και του υπογείου επίσης 43,56 τ.μ

 

Ο χώρος από κατάστημα θα γίνει κατάστημα πώλησης τυροκομικών προιόντων (εννοείται δεν υπάρχουν τραπεζοκαθίσματα, απλά πώληση τυροκομικών και αλλαντικών)

 

 

Με δοδομενο οτι σύμφωνα με τον 4178 

 

" Άδειες Δόμησης
1. Άδεια δόμησης, κατά την έννοια του άρθρου 1 
του ν. 4030/2011 (Α΄ 249), απαιτείται για την εκτέλεση 
οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, όπως:
α. Κατεδάφιση κατασκευών.
.
.
.
ε. Αλλαγή χρήσης, σε περίπτωση που επέρχεται αλλα−
γή προς το δυσμενέστερο, στα στοιχεία του διαγράμ−
ματος δόμησης ή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής 
μελέτης ή αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως 
προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοι−
νόχρηστους χώρους. "
 
και με δεδομενο οτι στην περιπτωση μου τα στατικά με καλύπτουν,
οι θεσεις σταθμευσης με καλύπτουν και
τα μηχανολογικά με καλύπτουν

 

μπορώ να αποφύγω την αλλαγή χρήσης ???

 

 

Επίσης σύμφωνα με το άρθρο 5 του Ν.4067/2012 

"Χώροι για τους οποίους έχει χορηγηθεί άδεια δόμησης με συγκεκριμένη χρήση, μπορούν να μεταβάλουν τη χρήση τους, εφόσον η νέα χρήση προβλέπεται από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις και οι προϋποθέσεις για τη νέα χρήση καλύπτονται από τις προϋποθέσεις επί μέρους μελετών που πληροί η υφιστάμενη χρήση. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται ενημέρωση της Ταυτότητας Κτιρίου και δεν απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης".

 

πιστεύετε ότι μπορώ να την αποφύγω την αλλαγή χρήσης και να δώσω απευθείας τη ΒΧΚΧ ???

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να χρειάζεται αλλαγή χρήσης. Από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος , με τα ίδια φορτία, την ίδια δόμηση και καμία διαφορά στις εγκαταστάσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.