Μετάβαση στο περιεχόμενο

θεώρηση τοπογραφικου διαγραμματος


Recommended Posts

Μου ζητήθηκε τοπογραφικό διάγραμμα για μεταβίβαση αδόμητου γεωτεμαχιου εντός σχεδίου πόλεως.

Έχω την εξής απορία αφού συντάξω το τοπογραφικό διάγραμμα πηγαίνω για θεώρηση?

που πηγαίνω στην πολεοδομία του δήμου στον οποίο ανήκει το οικόπεδο?

Τί άλλα έγγραφα απαιτούνται για να γίνει η θεώρηση?

ευχαριστω προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Θά πρέπει να μας διευκρινήσεις αν αναφέρεσε σε θεώρηση για τους όρους δόμησης ή κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη

σου ζητήθηκε "βεβαίωση μεταβίβασης" για αδόμητο οικόπεδο

Άρα

1.συντάσεις τοπ/κό σε ΕΓΣΑ87

2.βάζεις τα δεδομένα του (κάνεις τον εντοπισμό-προσδιορισμό από "Κτημ/γιο ΑΕ" " εφαρμογή" "ορθοφωτογραφίες")

3. και στην υποσελίδα στο σύστημα αυθαιρέτων ΤΕΕ "τεχνική περιγραφή" έναν πίνακα με τις συντ/νες κορυφών και το εμβαδό του) και

4, εκδίδεις τη "βεβαίωση μεταβίβασης" που είναι πρώτη επιλογή στο σύστημα ΤΕΕ και στην υποσελίδα του "βεβαιώσεις"

5.ζητάς συμβ/λαιο και υ.δ από τον ιδιοκτήτη (πρίν εκδώσεις τη βεβαίωση)

6. σε pdf μέχρι 30-6-12 πρέπει να περάσεις στο σύστημα ΤΕΕ το τοπ/κό σου

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι για μεταβίβαση μάλλον βεβαίωση άρτιου οικοδομήσιμου θα χρειαστεί εάν χρειαστεί (που δεν θα χρειαστεί..)

 

Για την ιστορία του topic και μιας και έχω πρόσφατη βεβαίωση αρτιότητας οικοδομησιμότητας, μου ζήτησαν:

 

- 2 x εγσα τοπογραφικά

- τίτλους ιδιοκτησίας

- κατάθεση φεμ

- κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ ΤΕΕ

- βεβαίωση αδόμητου 4014

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι για μεταβίβαση μάλλον βεβαίωση άρτιου οικοδομήσιμου θα χρειαστεί εάν χρειαστεί (που δεν θα χρειαστεί..)

 

Για την ιστορία του topic και μιας και έχω πρόσφατη βεβαίωση αρτιότητας οικοδομησιμότητας, μου ζήτησαν:

 

- 2 x εγσα τοπογραφικά

- τίτλους ιδιοκτησίας

- κατάθεση φεμ

- κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ ΤΕΕ

- βεβαίωση αδόμητου 4014

από που προέρχεται "το δεν θα χρειαστεί";

Link to comment
Share on other sites

Μου ζητήθηκε τοπογραφικό διάγραμμα για μεταβίβαση αδόμητου γεωτεμαχιου εντός σχεδίου πόλεως.

Έχω την εξής απορία αφού συντάξω το τοπογραφικό διάγραμμα πηγαίνω για θεώρηση?

που πηγαίνω στην πολεοδομία του δήμου στον οποίο ανήκει το οικόπεδο?

Τί άλλα έγγραφα απαιτούνται για να γίνει η θεώρηση?

ευχαριστω προκαταβολικά.

 

Νομίζω ότι ο/η penny86 δεν έχει καταλάβει ακριβώς τι θέλει, και οι απαντήσεις είναι κάπως «ειδικές». Ας δώσει διευκρινήσεις.

Πάντως, για μεταβίβαση, τα τοπογραφικά δεν θεωρούνται (για όρους δόμησης) όπως αυτά της οικοδομικής άδειας.

 

Και - δυστυχώς για τους τοπογράφους, τον σύλλογό μας, κλπ, κλπ - δεν χρειάζεσαι εξαρτημένο τοπογραφικό για μεταβίβαση εντός σχεδίου.

Η βεβαίωση του Ν.4014 θα βγει με απόσπασμα ρυμοτομικού

Link to comment
Share on other sites

μα πως δεν χρειάζεται συνάδελφε!!!

 

ΔΕΝ χρειάζεται μόνο αν έχει εκδοθεί οικ άδεια -δες το τροπ/νο άρθρο 49 του 4030 (ν 4042)

 

Υ.Γ Τελικά έχεις δίκαιο (θυμόμουν το αρχικό κείμενο του Νόμου και τα αδόμητα αγρ/χια κληρ/χια του τροπ/νου)

 

Άρθρο 49/Ν 4042 ΦΕΚ 24Α/13-2-12

3. Η παρ. 15 του άρθρου 49 του ν. 4030/2011 (Α΄ 249) αντικαθίσταται ως εξής:

«15. α) Η βεβαίωση του μηχανικού που προβλέπεται στην παρ. 4 του άρθρου 23 του ν. 4014/2011 συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες προδιαγραφές, εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων.

Τοπογραφικό διάγραμμα δεν απαιτείται στην περίπτωση που η παραπάνω βεβαίωση αφορά σε ακίνητο που βρίσκεται εντός σχεδίου πόλης ή εντός ορίων οικισμού προϋφισταμένων του έτους 1923, καθώς και εντός ορίων οικισμών κάτω των 2.000 κατοίκων, που καθορίζονται βάσει του από 24.4.1985 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 181). Επίσης, τοπογραφικό διάγραμμα δεν απαιτείται στην περίπτωση που η παραπάνω βεβαίωση αφορά σε αδόμητα αγροτεμάχια και κληροτεμάχια, τα οποία (τόσο αγροτεμάχια όσο και κληροτεμάχια) βρίσκονται εκτός σχεδίου πόλεως ή ορίων οικισμού και τα οποία προέρχονται από αναδασμό ή περιλαμβάνονται στο κτηματολόγιο του Ολοκληρωμένου Συστήματος Διαχείρισης και Ελέγχου (ΟΣΔΕ) του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, καθώς και σε αδόμητα κληροτεμάχια διανομής.

Στην περίπτωση αυτή απαιτείται κτηματογραφικό απόσπασμα του αναδασμού ή του Κτηματολογίου του ΟΣΔΕ ή της πράξης διανομής, θεωρημένο από την αρμόδια υπηρεσία τήρησης του αρχείου του αναδασμού ή τον ΟΣΔΕ ή την αρμόδια υπηρεσία τήρησης του αρχείου της πράξης διανομής.

Για οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες που βρίσκονται εκτός σχεδίου ή εκτός ορίων οικισμού προϋφισταμένων του έτους 1923, καθώς και εκτός ορίων οικισμών κάτω των 2.000 κατοίκων, που καθορίζονται βάσει του από 24.4.1985 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 181), το τοπογραφικό διάγραμμα μπορεί να αποκλίνει σε εμβαδόν μέχρι 2 % από το τοπογραφικό διάγραμμα της σύστασης.

β) Όπου στην κείμενη νομοθεσία προβλέπεται η υποχρέωση επισύναψης τοπογραφικού διαγράμματος σε συμβόλαιο, εφεξής νοείται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων, εκτός αν το συμβόλαιο αφορά σε ακίνητο που βρίσκεται

εντός σχεδίου πόλης ή εντός ορίων οικισμού προϋφισταμένων του έτους 1923, καθώς και εντός ορίων οικισμών κάτω των 2.000 κατοίκων, που καθορίζονται βάσει του από 24.4.1985 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 181) ευρισκόμενο εντός σχεδίου πόλεως ή ορίων οικισμού.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

από που προέρχεται "το δεν θα χρειαστεί";

Από το ότι οι συμβολαιογράφοι (κακώς) δεν ζητάνε θεωρημένα τοπογραφικά κατά τη σύνταξη συμβολαίων.

Μια φορά προχώρησα σε θεώρηση αρτιότητας μιας και στη περιοχή είχε αλλάξει πολύ πρόσφατα το πολεοδομικό καθεστώς αλλά και πάλι ήταν προσωπική μου επιλογή και όχι απαίτηση του συμβολαιγράφου.

Link to comment
Share on other sites

dsworks

επίσης καλησπερίζω την Αθήνα και σ' ευχαριστώ πολύ

 

yian

Δεν νομίζω ότι αναφέρεσαι σε περίπτωση σου μετά τον 4014;

και αυτό επειδή οι θεωρήσεις τοπογ/κών ως προς την αρτιότητα οικ/τα καταργήθηκαν και δεν δίνονται πλέον από τις Υ.ΔΟΜ εδώ και αρκετό καιρό-πριν τον 4014 -αν δεν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.