Μετάβαση στο περιεχόμενο

θεώρηση τοπογραφικου διαγραμματος


Recommended Posts

Η θεώρηση έγινε από την ΥΔΟΜ προ 2 μηνών...με την κλασσική διαδικασία πρωτοκόλλησης και κατάθεσης φακέλου..

Για να είμαι ειλικρινής πρώτη φορά ακούω ότι καταργήθηκε η βεβαίωση αρτιότητας. Υπάρχει κάτι δημοσιευμένο κάπου?

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικα μου ζητήθηκε βεβαίωση νομιμότητας 4014, για την οποία ούτως ή άλλως, ζητάει πλέον το τεε να ανεβάσουμε το τοπογραφικό και φωτογραφία του οικοπέδου.

δεν αναφέρομαι σε θεώρηση για όρους δόμησης.Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά μπερδεμένη με το θέμα . Μου ζητήθηκε από τον συνβολαιογράφο τοπογραφικό εξαρτημένο κατά ΕΓΣΑ. δηλαδη η θεώρηση απο πολεοδομία πια δεν είναι απαραίτητη???

Link to comment
Share on other sites

yian

ξέρεις τι θυμάμαι..

1.κατά αρχάς κάπου πρέπει να είναι γραμμένο και

2. κάπου χάθηκαν οι Δήμαρχοι -μ ετις νέες ρυθμίσεις περί Υ.ΔΟΜ κλπ- και δεν μεταβιβάσθηκε σαν αρμοδιότητα στις Υ.ΔΟΜ των Δήμων (δεν αναφέρομαι ότι έγινε αυτό σε όλους του Δήμους αλλά σε μερικούς)

Link to comment
Share on other sites

@penny86

Εφόσον μιλάμε για μεταβίβαση εντός σχεδίου, θα πας στο συμβολαιογράφο μόνο τη βεβαίωση του 4014 από το σύστημα του ΤΕΕ.

Τοπογραφικό ΕΓΣΑ δεν απαιτείται βάσει νόμου, εάν ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει ένα τοπογραφικό για να ξέρει τι έκταση αγοράζει είναι άλλο θέμα και σε αυτή τη περίπτωση η θεώρηση φυσικά δεν είναι απαραίτητη.

 

Ως απαιτούμενο για να γίνουν τα συμβόλαια είναι μόνο η βεβαίωση του 4014 από το κλασσικό σύστημα του ΤΕΕ.

Εάν ο συμβολαιογράφος ζητάει τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ σε εντός σχεδίου ως απαιτούμενο βάσει νόμου, έχει λάθος.

 

1.κατά αρχάς κάπου πρέπει να είναι γραμμένο και

2. κάπου χάθηκαν οι Δήμαρχοι -μ ετις νέες ρυθμίσεις περί Υ.ΔΟΜ κλπ- και δεν μεταβιβάσθηκε σαν αρμοδιότητα στις Υ.ΔΟΜ των Δήμων (δεν αναφέρομαι ότι έγινε αυτό σε όλους του Δήμους αλλά σε μερικούς)

Δεν αποκλείεται...πάντως η απαίτησή μου δεν τους προκάλεσε καμία έκπληξη και μάλιστα είχαν μια ανανεωμένη λίστα δικαιολογητικών μετά τον 4014 και τις βεβαιώσεις...τι να πώ..σε 2-3 μέρες την είχα πάρει.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορεί στο μέλλον να μας ζητήσουν να τα ανεβάσουμε....είτε της άδειας, είτε το απόσπασμα ρυμοτομικού, είτε αυτά που μετρήσαμε με ΕΓΣΑ σε εκτός σχεδίου.

Δεν είναι κακό να τα έχουμε σκανναρισμένα και πρόχειρα σε ένα συρτάρι.

Link to comment
Share on other sites

dsworks

επίσης καλησπερίζω την Αθήνα και σ' ευχαριστώ πολύ

 

yian

Δεν νομίζω ότι αναφέρεσαι σε περίπτωση σου μετά τον 4014;

και αυτό επειδή οι θεωρήσεις τοπογ/κών ως προς την αρτιότητα οικ/τα καταργήθηκαν και δεν δίνονται πλέον από τις Υ.ΔΟΜ εδώ και αρκετό καιρό-πριν τον 4014 -αν δεν κάνω λάθος

πράγματι έχουν καταργηθεί γιατί ισχύει η δήλωση του ν 651/77 -1337/83 για τις υπηρεσίες όπως η ΔΟΥ Αλλά παρά ταύτα αν ζητήσεις από τις Υ.ΔΟΜ με τα στοιχεία που αναφερει ο yian στο ποστ 4 δεν αρνούνται να δώσουν Εγώ έχω ζητήσει κυρίως για κατατμήσεις εκτος σχεδίου για να εξασφαλιστώ ότι δεν έχω κάνει καμία χοντρή "πατάτα" κυρίως λόγω του προσώπου σε κοινόχρηστο δρόμο και δη αγροτικού προυφιστάμενου του 1923

Edited by Manolis gon
διόρθωση του νόμου
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπήρχε μια δυσκολία στη θεώρηση των όρων δόμησης από πολεοδομία γιατί θέλει πολύ ψάξιμο σε τίτλους.Εκεί που δίνανε σίγουρα ήταν για τον ΕΟΤ που το ζητούσε σαν δικαιολογητικό και δεν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

 θεώρηση των όρων δόμησης από πολεοδομία γιατί θέλει πολύ ψάξιμο σε τίτλους.

μπορεις να μου πεις λεπτομερειες? Χρειαζομαι να κανω θεωρηση ενος τοπογραφικου για να χρησιμοποιηθει σε δικαστηριο.

Link to comment
Share on other sites

Οι λεπτομέρειες θα προκύψουν από την θέση του ακίνητου που έχεις (εντος, εκτός σχεδίου κλπ) αν υπάρχουν ειδικές καταστάσεις, από το τοπογραφικό της πολεοδομίας και αν υπάρχει πρόβλημα στους τίτλους σου.

Μόνη λύση για λεπτομέρειες είναι να καταθέσεις το τοπογραφικό.

Πιθανά να σου δώσουν και άμεσα Όρους δόμησης.

 

Γίνεται πιο κομπλικέ αν θέλεις να προσδιορίσεις το σύνολο δόμησης κάλυψης του συγκεκριμένου γηπέδου αν αυτό σου χρειαστεί στο δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.