Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακά πιστοποιητικά από το... ίντερνετ


georgeele

Recommended Posts

Πάντως για να είμαι σωστός, έψαξα και βρήκα την οδηγία 2010/31/ΕΕ στο παρακάτω link http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=OqmW1H8Kg9A%3D&tabid=337&language=el-GR για όποιον ενδιαφέρεται, και ΟΝΤΩΣ αναφέρει στο άρθρο 12, Έκδοση Πιστοποιητικών Ενέργειας, ότι: "Τα κράτη μέλη εξασφαλίζουν ότι εκδίδεται πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης: α) για κτίρια ή κτιριακές μονάδες που κατασκευάζονται, πωλούνται ή εκμισθώνονται σε νέο ενοικιαστή· και..."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΤΩΡΑ θελεις να σου πω ΠΩΣ να σε παρουν στα σοβαρα οταν ΠΡΑΞΗ με ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ εχει μεταβιβασει ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ!!!

 

οσους ξενους ξερω που αγορασαν ελλαδα δεν πιστευουν οτι ενω αγορασαν με ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ δημοσιο λειτουργο εχουν οικια με αυθαιρετα τμηματα!! ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ......

 

και καποιοι ακομα αντιδρουν για το χαρτι νομιμοτητας για μεταβιβαση απο μηχανικους......ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΛΕΝΕ!!

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ειναι ΜΕΓΑΛΟ το κοστος της ΞΕΦΤΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το τραγικό δεν ειναι το τι προτίθεται να κανει το ΥΠΕΚΑ για τα ΠΕΑ.

Το τραγικο ειναι οτι η μονη δουλεια που εχει μεινει ειναι τα ΠΕΑ.

Και μη πει κανενας οτι οταν διαβαζαμε σαν τους βλακες τοσα χρονια, φανταζομασταν οτι θα ασχολουμασταν με τετοιου επιπεδου δουλεια, τουλαχιστον αναφερομαι σε πιο προσφατους συναδελφους. Αντε πες οτι οι 'παλιοι' κάτι ειδανε απο κατασκευες και καλα λεφτα..

Κριμα

 

Και βέβαια όχι για όλους τους "νέους"... διότι αρχικά ήθελε 10 χρόνια αποδεδειγμένη εμπειρία, μετά 5 (νομίζω), μετά 2 αλλά με εξετάσεις ...

 

Δηλαδή ως νέος μηχανικός δικαιούμαι από την 1η μέρα να υπογράψω αρχιτεκτονικά (και στατικά, άλλο εάν διαφωνώ), αλλά πρέπει να πιστοποιηθώ με κάτι €€€ για να κάνω αυτοψία για ενεργειακό πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Ημουν και είμαι κατά των εξετάσεων για οποιαδήποτε πιστοποίηση των μηχανικών.....

Αλλά δυστυχώς από την στιγμή που λόγω της ανυπαρξίας εργασίας για τους μηχανικούς όλοι ξαφνικά θυμηθήκαμε ότι είχαμε κάνει θερμομόνωση κτλ στο Πολυτεχνείο και όλοι είμαστε ικανοί για επιθεώρηση, δυστυχώς θα πρέπει να γίνει μία διαλογή και μακάρι να επιτύχουμε όλοι με κάποιον τρόπο (πχ υποχρεωτική παρακολούθηση σε Πολυτεχνικές Σχολές , πρακτική εξέταση κτλ)....

Αλλο να μελετάς κάτι στο χαρτί (Η/Υ για τους νεότερους...) και άλλο να το αναγνωρίζεις στην πραγματικότητα....

 

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν προσωπικά, δεν μπορεί να κοιτάμε το δοχείο διαστολής και να ρωτάμε αν είναι boiler.....

Δεν μπορεί να διαβάζουμε το ταμπελάκι του καυστήρα και να λέμε ότι η ηλεκτρική του "κατανάλωση" του είναι 4,5 kg/h....

Δεν μπορεί να ρωτάμε τί είναι ο φέρων οργανισμός......

Θα μπορούσα να παραθέσω άπειρα παραδείγματα .... αρκεί κάποιος να ανατρέξει στις ερωτήσεις για την έκδοση ΠΕΑ....

ΟΧΙ.... όταν τελειώσουμε οποιαδήποτε σχολή του Πολυτεχνείου δεν είμαστε ικανοί για επιθεώρηση.... είτε μας αρέσει είτε όχι έτσι είναι....Εκτιθόμαστε προσωπικά και σαν επιστημονικό σύνολο....

Οσο γρηγορότερα γίνει ο διαχωρισμός των μηχανικών που μπορούν να κάνουν ΠΕΑ τόσο το καλύτερο για όλους μας.....

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

εγω ας ειμαι προσωρινο εδω και 4 μηνες διαφωνω για τους λογους που που ΔΕΝ θελεις εξετασεις....

 

με την ιδια λογικη επιβλεψη σκυροδετησης και παραλαβη οπλισμου ΔΕΝ εχεις πιστοποιηθει.......

να τρεχεις το στατικο και να καταλαβαινεις που ΠΟΝΑ το προγραμμα ΔΕΝ εχεις πιστοποιηθει

να κανεις καταλογους παραγγελιας-παραλαβης οπλισμου ΔΕΝ εχεις πιστοποιηθει......

 

γενικα για ΤΙΠΟΤΑ δεν εισαι πιστοποιημενος ΚΑΠΟΙΑ θεωρητικα εχεις μαθει και ΑΥΤΑ παλι δεν ειναι πιστοποημενα γιατι η καθε σχολη εχει το βιβλιο-πακετο σημειωσεων σαν βιβλιο του δικου της καθηγητη.......

 

απο την στιγμη που θα μπεις μεχρι και που θα βγεις για ΤΙΠΟΤΑ δεν εισαι πιστοποιημενος.....

 

 

προσωπικα δεν ξερω ποσοι πατησαν και το ποδι τους στην σχολη και δεν περασαν τα μαθηματα με την λιστα του κομματος το Α-Β-Ω μαθημα....οπως αντιστοιχα κανανε φανταρικο απο το σπιτι τους και σπιτι εννοω αυτους που παρουσιαστηκαν την 1 μερα και ξαναπηγαν την τελευταια.....

 

ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΞΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ανα κατηγορια 4 ωρα.......ΤΟ ΜΟΝΟ που δεχομαι.....

 

 

τα υπολοιπα ειναι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ...........ειναι ΑΔΙΚΟ οπως ειναι τα ΠΕΑ και ας ειμαι προσωρινος......και δεν θα αλλαξει για μενα κατι αν παρω και 2-4 παραπανω τον χρονο επειδη καποιοι δεν εγιναν

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πει από την αρχή (πέρυσι τον Ιανουάριο) ότι είναι απαράδεκτο να δίνουμε εξετάσεις για να πιστοποιηθούμε....

Πρέπει να βρούνε άλλον τρόπο κατάρτισης για όποιον θέλει και μπορεί......

Ίκαρε κάνεις λάθος.... Δεν με απασχολεί καθόλου αν είμαστε πολλοί ή λίγοι στο επάγγελμα.....

Ο ικανός πάντα επιβιώνει..... Την υποβάθμιση και την εξίσωση με τους "περαστικούς" του 50άρικου δεν μπορώ....

Link to comment
Share on other sites

Να σου θυμίσω ότι ο περαστκός με το 50ρικο δεν είναι κάποιος νέος και άπειρος συνάδελφος, αλλά μπορεί να είναι προσωρινός (είναι δηλαδή...) με τουλάχιστον 5-10 χρόνια στην πλάτη του... Οπότε μην αποκλείεις τους νεότερους (σε εμπειρία) να μπουν στον χώρο, μιας και (με το υπάρχον σύστημα) θα εξεταστούν αν μπορούν..και μπορεί να τα πάνε και καλύτερα και πιο έντιμα...

Και ΝΑΙ όταν τελειώσεις το Πολυτεχνείο, όσο ικανός είσαι να κάνεις ΜΕΑ, στατικά, αλλο τόσο είσαι να κάνεις ενεργειακή επιθεώρηση....

Link to comment
Share on other sites

Δεν απέκλεισα κανέναν νεότερο.... Ισα-ίσα που οι συνομήλικοι μου (40 κάτι) και πάνω είναι περισότερο "ύποπτοι"...

ΔΕΝ είσαι ικανός να κάνεις επιθεώρηση όταν τελείωσεις το Πολυτεχνείο γιατί δεν υπάρχει σχολή που να διαπραγματεύεται πλήρως το αντικείμενο της επιθεώρησης...Τουλάχιστον μέχρι τώρα....

Απαιτούνται γνώσεις από τουλάχιστον 3 τμήματα του Πολυτεχνείου....

Με μία πρακτική άσκηση όμως μετά από ένα μήνα σοβαρής δουλειάς ο οποιασδήποτε σχολής μηχανικός θα είναι ικανότατος....

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Ξεφέυγουμε λίγο από το θέμα αλλά.....

Από την μία λές είναι απαράδεκτο να δίνουμε εξετάσεις, από την άλλη μιλάς για πρακτική άσκηση....Εσύ τι θα πρότεινες αν είχες τη θέση για το θέμα τις πιστοποίησης?

Δεν σε κατηγορώ άσχετα αν διαφωνούμε, ήθελα να δω τη σκέψη σου.... Δεν λέω ότι εγώ είμαι πάντα σωστός....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.