Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακά πιστοποιητικά από το... ίντερνετ


georgeele

Recommended Posts

Απο ποτε το τεχνικο γραφειο ειναι μαγαζι με ρουχα να περασει ο πελατης, να μη σε βρει και να παει στον παραδιπλανο?

Υπαρχουν ταμπελες, επιγραφες, τηλεφωνα για επικοινωνια.

και προσωπικα, τοσο σε μενα οσο και στον πατερα μου που ειναι 30 χρονια μηχανικος ουδεποτε βρεθηκε πελατης να χτυπησει στο ασχετο την πορτα για να δωσει δουλεια.

Δε θα πας ουτε μια ουτε δυο ουτε δεκα φορες στην πολεοδομια.

Θα παρεις τηλεφωνο το συμβολαιογραφο να δει στο αρχειο του και θα στη δωσει σε 10 λεπτα την κατοψη που θελεις.

Αν θες να πας να παρεις και την ΟΑ απο την πολεοδομια, αλλο θεμα.

Μας συγκρινεις με τους γιατρους, λες και περιμενουν αθροα στην ουσα οι πελατες να μπαινουν ο ενας μετα τον αλλο καθε μερα και να πλουτιζει μαυρα ο γιατρος.

Υπαρχουν γιατροι που πεινανε... Οπως και δικηγοροι και συμβολαιογραφοι και απο ολα τα ελευθερα επαγγελματα...

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Θα πρεπει ο πελατης μου να εχει διπατη μεζονετα στο Πανοραμα και να κυκλοφορει με Chrysler Jeep για να μη λερωσει τη Maserati του για να του χρεωσω τετοιο κονδυλι που αναφερθηκε παραπανω!

Μην τρελαθουμε τελειως, ειπαμε να κοστολογησουμε τη δουλεια αλλα αλλο η κοστολογηση, αλλο η υπερκοστολογηση και αλλο η αισχροκερδεια...

Ολα κι ολα...

 

Υ.Γ. Μια χαρα ειναι κι η βερμουδα με το κοντομανικο, ειδικα καλοκαιρια... Δε θα βγαλουμε και τη μπεμπελη για να μας βλεπουν να κυκλοφορουμε με μουσκεμενο πουκαμισο απο πανω ως κατω...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χτες άκουσα από συνάδλεφο πως κάποιοι "μηχανικοί" βγάζουν ΠΕΑ χρησιμοποιώντας σφραγίδα άλλου επιθεωρητή από άλλη πόλη που πιθανότατα αγνοεί το γεγονός. Το ΠΕΑ δεν περνάει από το σύστημα, απλά έχουν ένα ΠΕΑ, μοντάρουν την εικόνα και τα στοιχεία του ακινήτου και το τυπώνουν.

 

Οι υπηρεσίες και οι συμβολαιογράφοι δεν ελέγχουν την εγκυρότητα των ΠΕΑ;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Οι εφοριες δεν ειναι υποχρεωμενες να ελεγχουν την εγκυρότητα του ΠΕΑ

Οι συμβολαιογραφοι σαφως... αλλα αν ειναι για ενοικιο τοτε ποιος χεστηκε?

 

Οσο για το παραπανω Link, ειναι τραγικη η κατηγοριοποιηση που προτεινει η ΠΟΜΙΔΑ, που δειχνει με τον πλεον γραφικο τροπο ποσο επικινδυνη ειναι για το επαγγελμα μας...

ΖΩΑ

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι είναι ρε σύ.....Να κάνουμε τόση δουλειά, σεμινάρια κτλ..και να σου λέει ο ΠΟΜΙΔΑ με το μάτι το κόβω Η..Τέλος τσακ-μπαμ.... Το άλλο Ζ....

Βασικά λαικίζουν έχουν πιάσει το νόημα της εποχής και εκεί ποντάρουν. Θα τους αφήσουμε συνάδελφοι??

Link to comment
Share on other sites

Θα του παρω του ανθρωπου 200€ για το ΠΕΑ, 200€ για αναζητηση σχεδιων και 150€ για μια επισκεψη στο κτηματολογιο?

 

Μπορεί να του πεις πάρε μια η δυο μέρες κανονική άδεια από την δουλειά σου (ή κλείσε το μαγαζί σου ) και φέρτα εσύ , να μην σε χρεώνω εγώ.

Να δω τι θα σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια εβδομάδα χρεώνω από 30 ευρώ σε κάθε πελάτη μου, που έρχεται για να πάω για περαίωση 3843!!!

Πριν από αυτό πήγαινα χωρίς ..κόστος!

Στατιστικά, μέσα σε μια εβδομάδα ήρθαν 10 πελάτες, οι μισοί τα έδωσαν, οι άλλοι μισοί αρνήθηκαν και είπαν ότι, θα πάνε μόνοι τους!

 

Μέχρι το τέλος του μήνα περιμένω πολλούς...

 

Άσχετο με το topic βέβαια, αλλά σχετικό με τη ...συζήτηση!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μας συγκρινεις με τους γιατρους, λες και περιμενουν αθροα στην ουσα οι πελατες να μπαινουν ο ενας μετα τον αλλο καθε μερα και να πλουτιζει μαυρα ο γιατρος.

Υπαρχουν γιατροι που πεινανε... Οπως και δικηγοροι και συμβολαιογραφοι και απο ολα τα ελευθερα επαγγελματα...

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Ρε συ συμφωνώ αλλά υπάρχει μια διαφορά. Όσοι γιατροί ή δικηγόροι πεινάνε είναι επειδή δεν έχουν πελατεία, όχι επειδή διστάζουν να ζητήσουν 60-70-80 για 5 λεπτά εξέταση. Άπαξ και μπει πελάτης στο ιατρείο (ακόμα και σε γιατρό που πεινάει), το 50ευρω το έχει δώσει ήδη με το που πει "καλημέρα γιατρέ". Ούτε θα ντραπεί να τα ζητήσει ο ντόκτορ ούτε θα βεβαιωθεί πρώτα ότι ο πελάτης έχει μεζονέτα στο Πανόραμα και οδηγεί τζιπ και μαζεράτι. Μακάρι να είμαι εγώ άτυχος αλλά δεν έχω πετύχει ως τώρα γιατρό που να πει "εντάξει τώρα για 5 λεπτά εξέταση τι να σου πάρω, δώσε 10 ευρω και είμαστε οκ".
Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνεις τους γιατρούς...Οτι έχει να κάνει με θέμα υγείας πληρώνεις ότι έχεις και δεν έχεις...εδώ άλλοι πουλάνε σπίτια....Τον γιατρό τον λές και Θεό κάποιες φορές...Αλλη νοοτροπία όταν μπροστά έχεις ένα γιατρό...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να κοιταμε και λιγο ψηλα οταν χρεωνουμε τον κοσμο, να μην το παρακανουμε, αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι Ο ΤΖΑΜΠΑΣ ΠΕΘΑΝΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.