Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω δεν πληρωνω ΤΙΠΟΤΑ.......ΚΑΜΙΑ καταθεση.....

 

οταν ερθει η ωρα το συζηταμε....

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Εμενα, παλι, συανδελφος και φιλη μου, πηγε στην ΕΤΕ να καταθεσει αμοιβη μονο με την εντολη πληρωμης, χωρις να συμπληρωσει το ειδικο εντυπο, την εδωσε στον ταμια να το συμπληρωσει και αυτος το συμπληρωσε χωρις την εισφορα υπερ ΤΕΕ... :smile:

 

Και αφού λύσαμε το θέμα της ΕΤΕ και καταθέτουμε αμοιβές χωρίς εισφορά υπέρ ΤΕΕ, έρχεται η ΥΔΟΜ και σου λέει ότι αν δεν έχουμε εισφορά υπέρ ΤΕΕ άδεια δεν παίρνουμε! Το ξέρουν λέει ότι είναι παράνομο αλλά αφού δεν τους ήρθε διευκρινιστική δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Να τα βρούμε με το ΤΕΕ και να μας επιστρέψουν τα χρήματα!!!!!!! Εγώ τώρα αυτό πώς να το σχολιάσω; :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τι σόι διευκρινιστική ζητούν ακόμα;

Υπάρχει νόμος, υπάρχει εγκύκλιος.

Δλδ θέλουν να τους πάρουν και τηλέφωνο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θελουν ειδικη εγκυκλιο εφαρμογης του Νομου αποκλειστικα για τις Πολεοδομιες...

Ετσι μου ειπανε εμενα τις προαλλες...

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση μου στην Πολεοδομία μου είπαν πως η εισφορά που πληρώναμε για το ΤΕΕ ναι

μεν καταργήθηκε και δεν την πληρώνουμε στο έντυπο της Εθνικής Τράπεζας (υπερ ΤΕΕ), αλλά

τα χρήματα τα καταβάλεις στην εφορία στον κωδικό 82645. Το υπερ ποιανού κατατίθεται δεν

το γνωρίζαν και τον κωδικό τον είχαν πάρει από συναδέλφους ιδιώτες μηχανικούς.

Για τον κωδικό αυτό βρήκα σχετική αναφορά εδώ (post 22 και 24):

http://www.michanikos.gr/topic/23404-%CE%9A%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%94%CE%B7%CE%BC%CF%8C%CF%83%CE%B9%CE%BF-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%BF/page__st__20

που μιλάν για δημόσια έργα και ποιο συγκεκριμένα πως καταβάλουν την εισφορά υπέρ ΤΕΕ.

 

Επίσης υπάρχει η παρακάτω εγκύκλιος (αλλά είναι από το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΠΟΔΟΜΩΝ, ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ και

όχι απτο ΥΠΕΚΑ)

http://et.diavgeia.gov.gr/f/yme/ada/%CE%924%CE%A3%CE%A81-%CE%95%CE%A1%CE%94

 

Ότι να ναι είμαστε.......

Link to comment
Share on other sites

Με το νόμο αυτό, καταργείται η προβλεπόμενη από τις κείμενες διατάξεις υποχρέωση περί καταβολής εισφοράς ποσοστού 2% υπέρ ΤΕΕ επί της συνομολογούμενης ή της νομίμου αμοιβής για κάθε μελέτη επίβλεψη ή άλλη υπηρεσία Μηχανικού. ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ.... ΤΕΛΕΙΩΣΕ.... ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ......

 

Επίσης, παύει να αποτελεί πόρο του ΤΕΕ το ποσοστό 2 %0 από τα καταβαλλόμενα ποσά στους αναδόχους για την εκτέλεση Δημοσίων Έργων . ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ..... ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΕΙΣΠΡΆΤΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΕ...... ΕΙΣΠΡΆΤΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ ΤΩΡΑ.... ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΡΙΖΑΝ.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.