Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Πάντως στην ΕΤΕ Χαλανδρίου εξακολουθούν και ζητάνε δήλωση του μηχανικού ότι σεν πληρώνει ΤΕΕ υπ'ευθύνει του. Εχω ήδη κάνει δύο τέτοιες δηλώσις,αλλά σταμάτησα πλέον να πηγαίνω σε αυτο το υποκατάστημα.

Εχουν λέει τετοια εντολη απο τους προϊσταμένους τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ και εγώ. Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση κατάθεσης στην ΕΤΕ.

Εγώ πάντως έχω σκεφτεί πολύ σοβαρά πλέον, άμα ποτέ μου κάτσει άδεια, να μην αποδεχτώ καν τις αμοιβές του ΤΕΕ που δεν εννοεί να περάσει ΕΤΑ 112,5 (αν θυμάμαι καλά είναι το σωστό) και μας βάζει να αποδεχόμαστε ως νόμιμες με ΕΤΑ 118 και αυτό να συμπαρασύρει και τις όποιες κρατήσεις, έστω και αν αυτές είναι τις τάξεως του 1 λεπτού του ευρώ! Και θα πάω στην πολεοδομία με το νόμο στο χέρι ...

Αμάν πια με το νταβατζιλίκι τους. Εγώ δεν έχω νοιώσει ούτε μια φορά οτι το ΤΕΕ κάνει κάτι για μένα. Τι το έχω, δεν ξέρω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι φανερό πως μεθοδεύουν την επαναφορά του 2% υπέρ τρόϊκας. Αυτά του είπανε αυτά κάνει ο πρόεδρος. Γαβ γαβ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ. Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση κατάθεσης στην ΕΤΕ.

Εγώ πάντως έχω σκεφτεί πολύ σοβαρά πλέον, άμα ποτέ μου κάτσει άδεια, να μην αποδεχτώ καν τις αμοιβές του ΤΕΕ που δεν εννοεί να περάσει ΕΤΑ 112,5 (αν θυμάμαι καλά είναι το σωστό) και μας βάζει να αποδεχόμαστε ως νόμιμες με ΕΤΑ 118.....

 

Συνάδελφε εάν το ΤΕΕ πάει με 118 ζήτα και εσύ από τον πελάτη σου 118. Εάν θες να κάνεις έκπτωση υπολόγισε ένα ποσοστό έκπτωσης και υπολόγισε το επί του 118. Πληρώνεις λίγο παραπάνω ΤΣΜΕΔΕ αλλά στο πληρώνει ο πελάτης. Και στο κάτω κάτω στο ΤΣΜΕΔΕ πάνε τα λεφτά (το 3%), δεν πάνε υπέρ πράσινου ταμείου και λοιπών περίεργων. Επίσης είναι κάτι που ισχύει για όλους τους μηχανικούς και όχι μόνο για σένα. Δεν δημιουργείται δηλαδή αθέμιτος ανταγωνισμός.

 

Έχει επικρατήσει και στην πολεοδομία αυτό λένε, ότι οι σωστές νόμιμες αμοιβές είναι αυτές του ΤΕΕ.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις λίγο παραπάνω ΤΣΜΕΔΕ αλλά στο πληρώνει ο πελάτης.

Αυτές είναι κρατήσεις που αφορούν εμάς και όχι τον πελάτη. Εγώ θέλω να δίνω στον πελάτη μου παραστατικά με το σύνολο του ποσού που καταβάλει και έτσι είναι και το σωστό.

 

Έχει επικρατήσει και στην πολεοδομία αυτό λένε, ότι οι σωστές νόμιμες αμοιβές είναι αυτές του ΤΕΕ.

Η νόμιμες αμοιβές είναι αυτές που καθορίζονται από το Νόμο και όχι αυτές που "επικρατούν".

 

Επίσης δεν με νοιάζει που πάνε τα λεφτά ούτε θεώρησα οτι είναι κάτι που αφορά εμένα προσωπικά. Με νοιάζει να τηρείται το γραμμα του νόμου και όχι να πράττει ο καθένας (βλέπε ΤΕΕ) κατά το δοκούν.

Το θέμα μου, όπως είπα, δεν είναι η μικρή οικονομική διαφορά που προκύπτει, αλλά το ότι το ΤΕΕ κάνει οτι το θέλει. Όσο εισέπραττε το 2% αυτή η μικρή διαφορά πήγαινε στην τσέπη του αλλά από τη δική μας έφευγε.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.