Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή αποθήκης σε αίθριο


tassos9794

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι καλα... -1....

Δεν κοιτανε τα τερατουργήματα και τα αυθαίρετα που έχουν φτιάξει οι .."γύρω".. η πέργκολα θα τους πειράξει και θα τους χαλάσει την αισθητική............

Χωρίς άδεια ?

Ρε παιδιά να ρωτήσω κατι μεταξύ μας τωρα.... υπάρχουν πολλοί που έχουν βαλει περγκολες με αδειες απο πολεοδομία;

Ρωταω μηπως αν παει ο ανθρωπος και ζητήσει αδεια για περγκολα τον παρουν στο ψιλό στην πολεοδομία........

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και μάλλον σε πνίγει, πάντως καταντάμε γραφικοί να συζητάμε

για το τι κάνουν οι περισσότεροι .

Μου φτάνει να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ,

από καταγγελίες και πρόστιμα,

έχω άλλα θέματα να λύσω.

Edited by tassos9794
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μην ποστάρετε off topic και μην συζητάτε ενέργειες εκτός νόμου.

Τα εκτός θέματος μηνύματα θα διαγραφούν.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

tassos νομίζω την καλύτερη λύση στην έδωσε ο dimitris στα προηγούμενα post.

 

Το σημείο που δείχνεις στη φωτό είναι κάποια veranta αν κατάλαβα καλά...

Δυστυχώς, δίχως να έχει μελετήσει κάποιος τα σχέδια δεν μπορεί να σου πει εάν δικαιούσαι να δημιουργήσεις νόμιμα κλειστό χώρο εκεί. Το πιθανότερο πάντως είναι να μην μπορείς να κάνεις καμία παρέμβαση εκτός από το να κατασκευάσεις κάποια πέργκολα, μια κατασκευή δηλαδή διάτρητη ως προς την οροφή της και αυτό δεν ξέρω εάν εξυπηρετεί την αποθήκευση αντικειμένων που αναφέρεις.

 

Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και η πέργκολα, απαιτεί κάποια πολεοδομική διαδικασία ως προς την άδεια της.

Εάν νομίζεις ότι μια τέτοια κατασκευή σε εξυπηρετεί, καλύτερα να επικοινωνήσεις με το μηχανικό σου για τις λεπτομέρειες ως προς τη διαδικασία της άδειας.

Κλειστός αποθηκευτικός χώρος όπως τον φαντάζεσαι, το θεωρώ απίθανο να δημιουργείται νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει υπόλοιπο δόμησης, όγκου κλπ μπορεί να κάνει κλειστό χώρο με οικοδομική άδεια προσθήκης.

Αν θέλει πέργκολα, μπορεί και με άδεια μικρής κλίμακας

Αν δεν γίνει όμως έλεγχος της οικοδομικής άδειας και αυτοψία στην υφιστάμενη κατάσταση από μηχανικό δεν μπορεί να δοθεί απάντηση. Τζάμπα συζητάμε!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους έμαθα αυτά που πρέπει για την ώρα . Τώρα δεν είμαι τελείως άσχετος , απλά άσχετος , γιατί υπάρχουν πολλοί έξυπνοι στην αγορά . Ο μηχανικός θα με διαφωτίσει αφού κάνει μια αυτοψία του χώρου και δει τα σχέδια . :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.