Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντίθετοι οι Συμβολαιογράφοι στην αναστολή λειτουργίας των υπηρεσιών του ΤΕΕ


Konstantinos_0711

Recommended Posts

Τελικά αναγκαζόμαστε να καταλήξουμε στο "...ο σώζων εαυτόν σωθείτο"!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από το Βήμα, πριν από λίγο,

 

Νέο… επεισόδιο στην κόντρα μηχανικών – ΥΠΕΚΑ

 

Το ΤΕΕ κατηγορεί τους συμβολαιογράφους για εμπλοκή τους στην υπόθεση των κινητοποιήσεών τους

 

Εξηγήσεις από τους συμβολαιογράφους για τη στάση τους στο θέμα των κινητοποιήσεων των μηχανικών ζητά από τον πρόεδρο της Συντοντιστικής Επιτροπής Συμβολαιογραφικών Συλλόγων Ελλάδος κ. Κωνσταντίνο Βλαχάκη ο πρόεδρος του ΤΕΕ κ. Χρήστος Σπίρτζης.

 

Με επιστολή που απέστειλε το απόγευμα της Πέμπτης φαίνεται να επιρρίπτει ευθύνες στους συμβολαιογράφους για την αυξανόμενη αντίδραση του Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής (ΥΠΕΚΑ) στις κινητοποιήσεις των μηχανικών.

......................... . ...

Link to comment
Share on other sites

ξυπνησε ο προεδρος!!! αν τα χωσω αλλο λιγο λες να αρχισει και το τρεξιμο?

 

 

προεδρε πες οτι οι ΕΠΙΟΡΚΟΙ συμβολαιογραφοι μεταβιβαζανε τοσα χρονια αυθαιρετα κτιρια!!!

 

αντε να στρωσουν λιγο γιατι πολυ μας τα @@@

 

πηγα σημερα σε συμβολαιογραφο για συσταση αντιγραφο.......τους ειχα πει ολα και σχεδια και μουχανε ΜΟΝΟ την συσταση.... 30 ευρω !!!

 

αληθεια σε καμια 10 χρονια αν ζητανε ο πελατες αντιγραφα απο 4014 και τα εκτυπωνουμε και σφραγιζουμε θα ΧΡΕΩΝΟΥΜΕ?

 

αυτο να δω και τιποτα αλλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πας και αγοραζεις κι εσυ στοιχεια απο συμβολαιογραφο?

Μονο τα συμβολαια κοστιζουν 6€+ΦΠΑ νομιζω το φυλλο

Βαλε η συσταση να ειχε 5 φυλλα, παρε το 30€+ΦΠΑ

Και, αν παρατηρησεις, σου κοβουνε και ΑΠΥ, λες ο κακομοιρος να την περασεις στα βιβλια σου αλλα ο ΦΠΑ ποτε δεν ειναι 23%

Σου βαζουν κατι προσθετα τελη τα οποια δεν επιβαρυνονται με ΦΠΑ, παρα μονο η καθαρη αξια των αντιγραφων, με αποτελεσμα και στα βιβλια να το περνας χωρις ομως 23% ΦΠΑ, ενω και στις περιοδικες πρεπει να καταχωρηθει σε ξεχωριστο κουτακι.

Ταλαιπωρια...

 

Εγω πηγα τις προαλλες σε συμβολαιογραφο εδω στην Σαλονικη για να ζητησω αντιγραφο σχεδιου για ΠΕΑ για να μη ζητησω φακελο και κανει μια βδομαδα να ερθει και επεμενε να με το δωσει επικυρωμενο...

Δεν μπορουν να καταλαβουν οτι η υπογραφη και τα χαρτοσημα ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΑ και μονο χωρο πιανουν στο χαρτι....

Και δεν εφτανε μονον αυτο, μου δινει ενα σχεδιο σε 3 Α3 κολλημενα με ζηλοτειπ, κολλαζ φαση και μου λεει να μου το επικυρωσει κιολας.....

Ε ρε γλεντια... Εννοειται δεν την αφησα και της ειπα να παει να μου το βγαλει ανθρωπινη κοπια και να μου επικυρωσει αυτη

Αφου δε μου εδινε να βγαλω φωτοτυπια μην το παρω και φυγω...

Χτες μου ειπε πως το σχεδιο ειναι ετοιμο αλλα δεν προλαβα να παω να το παρω.

Δευτερα τωρα,,, Τεταρτη ερχεται ο φακελος της πολεοδομιας...

Την πιστολιαζω για να περιμενω 2 μερες ακομα η οχι?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi....θα μπορούσε να σου πει ένα εντάξει μωρέ και να σου τα δώσει όπως θα κάναμε το 90% των μηχανικών αλλά δε το έκανε για να φυλάξει το επάγγελμα της και την πιάτσα της, Γιατί αν αρχίσει τα τσάμπα δεν θα σταματήσει μετά. Από την μία "ξερνάω" με την λογική συμβολαιογράφων και δικηγόρων που βγάζουν φράγκα έτσι από το πουθενά από την άλλη μπράβο τους που φυλάνε το επάγγελμα τους.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστεις δεν ηταν καν συμβολαιογραφος αυτη που μου εκανε τα σκηνικα.

Η ιδιαιτερα του συμβολαιογραφου ηταν!

Οι περισσοτεροι συμβολαιογραφοι εδω στην πολη μου τις δινουν τις κατοψεις χωρις επικυρωση.

Αλλα εινια και καποια στραβοξυλα....

Μια ειδικα μου χρεωσε ενα σχεδιο διπλασια τιμη γιατι λεει ηταν πολυ μεγαλο!

Και μου ειπε κιολας οτι μπορουσε να υπολογισει ποσα Α4 ειναι ενα σχεδιο και τοσα φυλλα να χρεωσει....

Μου κανε και χαρη δηλαδη....

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώσει το αστείο των συμβ/φων με την χρέωση. Οι συμβ/φοι για την οποιαδήποτε πράξη έχουν ήδη πληρωθεί. Οταν ζητάς αντίγραφα είναι υποχρεωμένοι να στα χορηγούν δωρεάν και με την σφραγίδα ΑΤΕΛΩΣ. Δεν είναι Υποθηκοφύλακες.

Οφείλω να ομολογήσω ότι οι πιο πολλοί τα δίνουν ατελώς. Αλλιώς προτιμώ να τα πληρώσω στο Υποθηκοφ. παρά σε αυτόν

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι για να πάρω σχέδιο από συμβολαιογράφο και να παω να το βγάλω αντίγραφο μπορώ να το κάνω μόνο στην πόλη μου , όπου με γνωρίζουν , επομένως αυτό που μου δίνουν οι εκτός πόλης μου είναι το κολάζ που περιέργραψε ο ιντζάκι αν είναι μεγάλο σχέδιο . Ομοίως πολλά συμβόλαια πάλι στην πόλη μου οι συμβοαλαιογράφοι πολλές φορές μου τα δίνουν ατελώς Αυτά είναι και πάλι τα καλά του να ζεις και να εργάζεσαι σε μια μικρή πόλη δεν χρειάζονται ούτε ταυτότητες ούτε πολλά τυπικά Του ρες μάστορα θέλω το τάδε συμβόλαιο και σου δίνει ραντεβού στο τάδε ουζερι της παραλίας όπου το πολύ να τον κεράσεις ένα ούζο (άσε που τις περισσότερες πρέπει να δώσω μάχη για να κεράσω αφού θέλει αυτός να κεράσει) Βεβαια αυτά προ κρίσης αφού τώρα που χρόνος για ούζο

Link to comment
Share on other sites

http://www.protothema.gr/environment/article/?aid=232447

 

 

θα βγουν μαχαιρια.....ετσι θα γινει η βεντετα!!

 

 

τελικα την βλεπω την υποθεση με τετοιες εισφορες μισθωτους στους συμβολαιγραφους θα πανε καποιοι !!!

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει τυχει εδω στην Αθηνα ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ που να μην πληρωσω για καποιο σχεδιο συστασης...

 

Το ποσο το χρεωνει ο καθενας αναθεμα με και το εχω καταλαβει. Παντως εχω πληρωσει μεχρι και 60Ε (με Φ.Π.Α.) για ενα σχεδιο απο συσταση του 1969.

 

Εννοειται οτι οποτε η κουβεντα παει στο ''δωστο να το βγαλω μια προχειρη φωτοτυπια απο καπου γιατι πολυ απλα το θελω για δικη μου χρηση'' ουτε να το ακουσουν ΚΑΝΕΙΣ τους. Τα συμβολαια και τα σχεδια που τα συνοδευουν ειναι επισημα εγγραφα του κρατους και ποτε δε φευγουν απο γραφειο συμβολαιογραφου χωρις τα απαραιτητα μεγαροσημα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.