Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λήξη προθεσμίας δόσεων για 3843/2010


Recommended Posts

Απλώς για τις πολεοδομίες είναι θέμα χρόνου.... Άμεσα θα κάνουν περαιώσεις και σε φακέλλους 3843 με ληξιπρόθεσμες πληρωμές.

 

ΙΑΣΟΝΑ,

έχω πελάτες που πλήρωσαν τις δόσεις του 3843 μέσα στον Ιανουάριο, και τώρα τσουρουφλίζονται...

αν μπορείς βοήθησε με... πως στοιχειοθετείται οτι μπορώ να τα πάω στην πολεοδομία και να κάνω περαίωση των εν λόγω υποθέσεων? έχω περίπτωση που κάποιος πλήρωσε συνολικά 2000€ σε δόσεις 3843, και υπάρχει ο φόβος, μήπως αυτά τα χρήματα πήγαν τζάμπα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΙΑΣΟΝΑ,

έχω πελάτες που πλήρωσαν τις δόσεις του 3843 μέσα στον Ιανουάριο, και τώρα τσουρουφλίζονται...

αν μπορείς βοήθησε με... πως στοιχειοθετείται οτι μπορώ να τα πάω στην πολεοδομία και να κάνω περαίωση των εν λόγω υποθέσεων? έχω περίπτωση που κάποιος πλήρωσε συνολικά 2000€ σε δόσεις 3843, και υπάρχει ο φόβος, μήπως αυτά τα χρήματα πήγαν τζάμπα...

 

Απο:

1) ΦΕΚ237/Α/5-12-2012 Άρθρο 14 παρ. 1

2) http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

 

Ισως πρεπει να περιμενεις ομως λιγο γιατι οι πολεοδομιες μπορει να μην εχουν ακομα ενημερωθει, εγγραφως, για την εφαρμογη των παραπανω.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

αντε να δούμε.....όλα μπάχαλο! Πάντως πολλοί σκέφτονται να ενταχθούν στο 4014, φοβούμενοι ότι αποπληρώνοντας τον 3843 θα πληρώσουν και περισσότερα και θα πάνε και χαμένα έαν δεν υπάρξει ποτέ αυτή η ενημέρωση. Αυτό δεν έχει να κάνει με τη λήξη του 3843; Θεωρητικά μέχρι το Μάϊο μπορούν έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τις πολεοδομίες!

Θα περαιώσουν όλους τους φακέλους που έχουν ληξιπρόθεσμες πληρωμές έως 31.1.2013.

Απλώς κάποιες κάνουν τα γνωστά τους ...καπρίτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τις πολεοδομίες!

Θα περαιώσουν όλους τους φακέλους που έχουν ληξιπρόθεσμες πληρωμές έως 31.1.2013.

Απλώς κάποιες κάνουν τα γνωστά τους ...καπρίτσια!!!

 

ΙΑΣΟΝΑ,

η αισιοδοξία σου, μου δίνει κουράγιο!

μακάρι, γιατί φοβάμαι μην πήρα κόσμο στον λαιμό μου...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που ίσως έχει απαντηθεί,

όταν κάποιος εντάσσεται στον 4014 λόγω αδυναμίας αποπληρωμής των δόσεων του 3843 μέχρι 31.1.2013, πρέπει να κινήσουμε κάποια διαδικασία ενημέρωσης της ΥΔΟΜ για αυτή την αλλαγή ώστε να ακυρωθεί η ρύθμιση του 3843?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που ίσως έχει απαντηθεί,

όταν κάποιος εντάσσεται στον 4014 λόγω αδυναμίας αποπληρωμής των δόσεων του 3843 μέχρι 31.1.2013, πρέπει να κινήσουμε κάποια διαδικασία ενημέρωσης της ΥΔΟΜ για αυτή την αλλαγή ώστε να ακυρωθεί η ρύθμιση του 3843?

Ευχαριστώ!

 

Ναι. Πρεπει να κανεις "απενταξη" απο τον 3843 και να αποδειξεις οτι ενταχθηκες στον 4014.

Τους προσκομιζεις το 5σελιδο του 4014 το οποιο ειναι σε ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΥΠΑΓΩΓΗ. (εχεις πληρωσει δηλαδη παραβολο και εχεις προχωρησει στην επομενη φαση, γιατι τοτε μονο θεωρειται οτι εχεις ενταχθει στον 4014)

Περιγραφονται αυτα σε εγκυκλιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να "τσεκαρω" κατι αλλο:

Αν εχω ΠΕΡΑΙΩΣΕΙ με τον 3843, τοτε εχω προθεσμια μεχρι 31.5.13 να μπω στον 4014 και ενδεχομενως να "συμψηφισω" προστιμα του 3843, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Πρεπει να κανεις "απενταξη" απο τον 3843 και να αποδειξεις οτι ενταχθηκες στον 4014.

Τους προσκομιζεις το 5σελιδο του 4014 το οποιο ειναι σε ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΥΠΑΓΩΓΗ. (εχεις πληρωσει δηλαδη παραβολο και εχεις προχωρησει στην επομενη φαση, γιατι τοτε μονο θεωρειται οτι εχεις ενταχθει στον 4014)

Περιγραφονται αυτα σε εγκυκλιο.

γιατι αν τελικά λήξουν οι δόσεις για τούς ημιυπαίθριους και κάνουμε την ένταξη στο 4014 το Μάρτη δεν χρειάζεται τότε να ενημερώσουμε την ΥΔΟΜ? αναφέρεται κάπου αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το σημειο Α.6(αν θυμαμαι καλα) της Εγκυκλιου 7/28.5.12

 

(το οποιο απανταει θεωρω και στην προηγουμενη ερωτηση μου. Οποιος δηλαδη εχει ΠΕΡΑΙΩΣΕΙ με 3843, εχει δικαιωμα να κανει δηλωση 4014 για νεες αυθαιρεσιες και να συμψηφισει ηδη καταβληθεντα προστιμα του 3843, μεχρις 31.5.13)

(θα ηθελα μια επιβεβαιωση γιατι πλεον δεν εμπιστευομαι ουτε τα ματια μου...)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.