Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για υπογραφή αρχιτεκτονικών


Recommended Posts

Ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις σας.

30% σκέφτομαι κι εγώ να ζητήσω, συν φυσικά όλες τις κράτησεις!

Τώρα σε ότι αφορά την απόδειξη που πρέπει λογικά να μου κόψει ο συνάδελφος

για το υπόλοιπο της αμοιβής, ώστε να μπορώ να δηλώσω το υπόλοιπο αυτό σαν έξοδα,

νομίζω ότι είναι κάτι απόλυτα λογικό.

Προκειμένου όμως να αποφύγουμε την έξτρα παρακράτηση του 20% (στην ουσία να

δεχτούμε να ξαναφορολογηθεί η ίδια αμοιβή), ή την έκδοση πολλών αποδείξεων των 300€

(ώστε να μην υπάρχει παρακράτηση 20%), και έτσι όπως διαφάινεται ότι θα καταλήξουμε

με φορολόγηση 28% από το πρώτο ευρώ, νομίζω ότι θα μπορούσε να μου πληρώσει από τώρα

αυτό το 28% για το υπόλοιπο της αμοιβής και να είναι όλα τακτοποιημένα!

Link to comment
Share on other sites

εμεις δεν μπορούμε να το δούμε το pm? τι ειναι άκρως απόρρητο? οι άλλοι συνάδελφοι γιατί μίλησαν δημόσια? εσυ γιατί οχι?

απλά και μόνο για να μην δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προς τους ανωτέρω ηθικολόγους: Δλδ τοσο καιρο που σας καναμε τα στατικα και τα υπογραφατε εσεις, που αμφιβάλλω αν οι μισοι ξερετε τι διαφορα κάμψης και θλιψης, δεν υπήρχε ηθικό ζήτημα? Και επιπλεον υπογραφατε κάτι που δεν ξέρατε αν είναι εντάξει έχοντας ένα σωρό ποινικές ευθυνες σε περίπτωση λάθους. Και ξαφνικά τωρα υπάρχει θέμα για μια συνυπογραφή στα αρχιτεκτονικά, με το αζημίωτο φυσικα. Έλεος πια, κάτι τέτοια διαβάζω εδω μέσα και εκτός απο τη διοίκηση αηδιάζω και με τους συναδέλφους μου, τελικά είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

 

Όσο αφορά στο ερώτημα του nikoswrc, ενα 30% επι της συμφωνηθείσας πλέον των κρατήσεω, είναι μια χαρά, αλλά επί της πραγματικής συμφωνηθείσας, όχι αυτής που θα φαίνεται στο σύστημα. :P Και τώρα θα αρχίσουν πάλι οι ηθικοί το κύρηγμα αλλα μετα τα νέα μέτρα φορολογησης αυτή θα είναι η πραγματικότητα πλέον.

Edited by gina9
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφισα, μάλλον τα διάβασες λίγο γρήγορα και δεν πρόσεξες το πνεύμα των σχολίων μας ...

Τουλάχιστον το δικό μου (και επειδή πρώτος απάντησα), είναι ότι είναι καιρός να πάψει η αγοραπωλησία σφραγίδων ... υπάρχει και η συνεργασία !

Πληροφοριακά η ειδικότητά μου είναι ΠΜ ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

κακός σύμβουλος η βιασύνη, ο θυμός και η οργή...

επίσης είναι κακό με γνώμονα τα παραπάνω να απαντάει κανείς τοσο επιθετικά και να τσουβαλιάζει μεσα σε 2 σειρές συμπεριφορές ημών και υμών...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

όταν υπογράφει ένας αρχιτέκτονας τα αρχιτεκτονικά πρέπει στο σύστημα των αμοιβών να δηλωθούν οι αμοιβές στο όνομα του αρχιτέκτονα;

Γίνεται να συνυπογράψουν ΠΜ και ΑΜ στα σχέδια και οι αμοιβές να δηλωθούν στον ΠΜ; 

Πρόκειται για περίπτωση σαν αυτή που προαναφέρθηκε όπου τα σχέδια έχουν γίνει από τον ΠΜ και ο αρχιτέκτονας απλά τα υπογράφει.

Link to comment
Share on other sites

...

Γίνεται να συνυπογράψουν ΠΜ και ΑΜ στα σχέδια και οι αμοιβές να δηλωθούν στον ΠΜ; 

....

 

Δεν το νομίζω.

Αναφέρει ο νόμος στις περιπτώσεις αυτές ότι


2.

Οι μελετητές μηχανικοί ευθύνονται για την εκπόνηση όλων των επιμέρους μελετών σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις. Αρχιτεκτονικές μελέτες που αφορούν σε διατηρητέα κτίρια ή νεώτερα μνημεία εκπονούνται αποκλειστικά από αρχιτέκτονες μηχανικούς


 

Αν έγραφε τουλάχιστον ένας από τους υπογράφοντες να είναι αρχιτέκτονας θα υπήρχε παραθυράκι. Τώρα είναι και σαφές και συγκεκριμένο ποιος κάνει αρχιτεκτονική μελέτη σ αυτές τις περιπτώσεις.

 

΅

Ακόμα κι αν εκ "παραδρομής" περάσει η άδεια κινδυνεύει με ακυρότητα σε μελλοντικό έλεγχο με ότι συνέπειες και κατανομή ευθυνών μπορεί να σημαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οι μελετητές μηχανικοί ευθύνονται για την εκπόνηση όλων των επιμέρους μελετών σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις. Αρχιτεκτονικές μελέτες...

 

Κείμενες διατάξεις και ευθύνες για την κακή σύνταξη αρχιτεκτονικών μελετών; εδώ κολλάει ο γνωστός Τοτός... :mrgreen:

Πάντως έχεις δίκιο για πιθανή ακυρότητα στο μέλλον.

 

Υ.Γ.1: ακόμη ψάχνω αυτόν που έκανε την αρχιτεκτονική μελέτη στο σπίτι που μένω τώρα. Θέλω να τον ρωτήσω πως τα κατάφερε σε 90μ² να βγάλει κουζίνα, σαλοτραπεζαρία, δύο υ/δ και... κοτζάμ λουτρό 1,60x1,70μ (με μπανιέρα βεβαίως-βεβαίως)...

 

Υ.Γ.2: ...έχω δει και χειρότερα βέβαια!

 

Υ.Γ.3: Πρέπει να κατέβω στο πεζοδρόμιο. Έχω να βάλω πλυντήριο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.