Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ τις ακριβείς εισφορές για ΤΕΒΕ ανα δίμηνο;

Στην σελίδα του ΟΑΕΕ κοίταξες?

 

Συνάδελφοι, είναι λογικό να ζητάμε να μας πληρώνει ο εργοδότης την παρακράτηση, εφ'όσον μας επιστρέφεται?? Για τους μισθωτούς την πληρώνει ο εργοδότης ή δεν υπάρχει παρακράτηση??

Link to comment
Share on other sites

Είναι "λογικό" κάποιοι να δέχονται να δουλεύουν 12ώρα για 700 ευρώ το μήνα, όταν η ΣΣΕ τους προβλέπει ελάχιστο μισθό 1200 ευρώ; Είναι "λογικό" κάποιοι εξυπνότεροι-ικανότεροι να έχουν αμοιβές 4 χιλιάρικα το μήνα, γιατί απλά είχαν το κουράγιο να τα ζητήσουν και αυτό που ξέρουν να κάνουν είναι δυσεύρετο (και άρα ο εργοδότης δέχεται και τους τα πληρώνει); Δεν υπάρχει "λογικό" και "παράλογο" στη διαπραγμάτευση της αμοιβής.

"Μας επιστρέφεται" τι ακριβώς; Που το ξέρουμε ότι μας επιστρέφεται; Δε βάζετε μυαλό με αυτά που βλέπετε τουλάχιστον; Πάνε περίπατο οι "επιστροφές" αν δεν το έμαθες! Αλλάζει ο τρόπος φορολόγησής μας. Όσοι δεν προνόησαν και δεν συνειδητοποίησαν εγκαίρως ότι ζούμε σε προβληματική χώρα, ώστε να διαπραγματεύονται τα καθαρά τους γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει σε αυτή τη χώρα, την πάτησαν άσχημα από το 2010!

Δεν έχω διάθεση ειρωνίας προς εσένα με τα παραπάνω, αλλά εκνευρίζομαι όταν βλέπω τέτοια ηττοπαθή αντιμετώπιση. Δεν χρειάζεται να είμαστε "λογικοί" εμείς. Θα είναι ο εργοδότης αν χρειαστεί και θα τα βρούμε τελικά κάπου στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα στη δική σου περίπτωση (πάνω-κάτω) έχεις εισόδημα 1700*12=20400 euro. Αν χρησιμοποιήσεις το συντελεστή 70% τότε θα έχεις φορολογητέο εισόδημα 14280euro. Aπό αυτό εκπίπτουν οι ασφαλιστικές εισφορές δλδ πες 2000euro άρα το τελικώς φορολογητέο είναι 12820.

Το αφορολογητο είναι 10500.

Τα πρώτα σου 1500 ευρω πανω απο το αφορολογητο φορολογουνται με ποσοστό 15% άρα 150 ευρω

Τα υπόλοιπα 12800-1500-10500=800 ευρω φορολογουνται με ποσοστό 27% άρα 800*27%=216 ευρω

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 216+150=366 ευρω

 

εσυ ΟΛΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ κατεβαλες φορο μεσω της παρακρατησης φορου 1700*20%*12=4080ευρω

 

ΑΡΑ θα παρείς πίσω 4080-366=3714 ΕΥΡΩ

 

ΑΥΤΑ..........................

 

απτο εχω ακουσει θα αλλαξει το καθεστως φορολογησης

γνωριζει κανεις πανω στα αριθμητικα δεδομενα τους συναδελφου πως θα ειναι η φορολογηση;

 

για να εχουμε μια γενικη εικονα σε ενα υπαρκτο παραδειγμα

 

κατι ειπαν οτι αντι για συντελεστης αυτο το 70% θα υπολογιζονται

εσοδα-εξοδα

τι ακριβως σημαινει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

κατι ειπαν οτι αντι για συντελεστης αυτο το 70% θα υπολογιζονται

εσοδα-εξοδα

τι ακριβως σημαινει αυτο;

 

Το "70%" (δεν ξέρω αν υπάρχει ακριβώς τέτοιος συντελεστής αλλά τέλος πάντων, μάλλον 60% που γίνεται 72% με την προσαύξηση ήθελε να πει), γίνεται αυτομάτως 100%. Το "14.280" δηλαδή του παραδείγματος, πάει 20.400. Μείον ό,τι αξία σε τιμολόγια δαπανών μαζέψεις. Αυτό είναι ο "λογιστικός" υπολογισμός.

Είναι προφανές πιστεύω ότι τα "μπλοκάκια" πάνε περίπατο πλέον με τέτοια τροπή που παίρνουν τα πράγματα, γιατί από όσο λένε δε θα μείνει στο θέμα της κατάργησης των Σ.Κ.Κ. η ιστορία, αλλά θα συνοδευτεί και από κατάργηση (ή μείωση με όρους) του αφορολογήτου για τους "μπλοκάκηδες" (ελ. επαγγελματίες). Ή θα πρέπει να πρυτανεύσει η λογική συνεπώς και θα καταλάβουμε ότι οι επιλογές είναι "μισθωτός" (με διατήρηση αφορολογήτου) ή "μπλοκάκιας" με τα διπλά χρήματα τουλάχιστον, ή ετοιμαστείτε για μεγάλες πείνες...

Link to comment
Share on other sites

μετα αν παω εγω και μαζεψω 10.000 αποδειξεις απο εστιατορια θα φταιω;;;

 

δεν μου λες..αυτο περασε ή ακομα λενε οτι θα το περασουν;

 

για την δηλωση του μαη το 2010 δηλαδη για την χρονια του 2009 θα ισχυσει

 

κανονικα οτι ισχυε;σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, είναι λογικό να ζητάμε να μας πληρώνει ο εργοδότης την παρακράτηση, εφ'όσον μας επιστρέφεται??

ΦΥΣΙΚΑ, φορολογεισαι για όλο το ποσό

άρα πρέπει να το πληρωθείς

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Nαι Μyri , εγώ συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν υπάρχει πουθενά κατοχυρωμένο αυτό.

Τι γίνεται στη συνήθη περίπτωση που εσκεμμένα δε το συζητάνε αυτό οι εργοδότες και στο ζητάνε εκ των υστέρων μετά από 1-2 χρόνια;

Oι ''οιωνεί'' μισθωτοί με Α.Π.Υ. είναι ξεκρέμαστοι.Δεν έχουν κανένα εργασιακό δικαίωμα.

Γι'αυτό το πρόβλημα των νέων μηχανικών το ΤΕΕ δεν κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

spy1551 αν και δεν είμαι ειδική

 

η νομοθεσία είναι σαφέστατη

αυτό γράφει και η απόδειξη παροχής υπηρεσιών (παρακρατήθηκε ποσό τάδε 20% του ποσού)

αυτο βεβαιώνει ο εργοδότης (παρακράτησε από το ποσό το 20% το οποίο απέδωσε στην εφορία) κλπ

------

τώρα αν ο εργοδότης κάνει το μ@@@@κα και ζητά εκ των υστέρων τα λεφτά

ή του το ξεκόβεις (δε θέλω να στα δώσω διότι μου ανήκουν κλπ)

ή κάνεις και εσύ τον μ@@@@κα (δεν έχω λεφτά σήμερα, αύριο, του χρόνου .... και πάει σέρνοντας) και την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια

 

πάντως σε κάθε περίπτωση τα λεφτά δεν τα δίνεις

κατ' αρχάς διότι αυτό που ζητά είναι παράλογο και παράνομο

και αφετερου διότι με το συγκεκριμένο άτομο είναι μαθηματικώς βέβαιο πως θα λύσετε τη συνεργασία λίαν συντόμως με βίαιο τρόπο

------

οτι οι "οιωνεί μισθωτοί" είναι ξεκρέμαστοι είναι σίγουρο

 

δεν είναι δυνατόν όμως να υποκύπτουν σε κάθε εκβιασμό

δηλαδή αν μεθάυριο ο εργοδότης σου πει να του δώσεις 10.000ευρώ

αλλιώς υποψιάζεσαι πως θα πάρεις πόδι θα του τις δώσεις;;

:-x

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ

ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣΕΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

(καλύπτει και αναγνωρίζει και τους εργαζόμενους με δελτία παροχής υπηρεσιών)

 

ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 2008-2009

Για τους όρους αμοιβής και εργασίας των εργαζομένων που απασχολούνται σε τεχνικές, κατασκευαστικές και μελετητικές επιχειρήσεις της περιοχής Αθηνών, Πειραιώς και υπολοίπου Περιφέρειας Αττικής

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.