Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλησπερα σε όλους!

 

Ειμαι φοιτητης στη σχολη ΗΜΜΥ του ΕΜΠ κι αυτες τις μερες συζηταω για την προσληψη μου σε μια εταιρια επικοινωνιων στο IT Department της..

 

Απ οτι συζητησαμε, ο υπευθυνος μου ειπε οτι προς το παρον τα νομιμα που δικαιουμαι ειναι περι τα 1082€ μεικτα με ασφαλιση στο ΙΚΑ. Αυτο φανταζομαι θα ειναι ο βασικος ανειδικευτου εργατη σωστα, αφου δεν εχω παρει ακομη το διπλωμα μου??

 

Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ομως, και γι αυτο απευθυνομαι σε εσας ειναι το τι θα γινει οταν με το καλο αποφοιτησω και γραφτω στο τεε/τσμεδε..

Προφανως θα υπογραψουμε νεα συμβαση μισθωτου σωστα (γιατι μπλοκακι δεν σκοπευω να βγαλω-προς το παρον τουλαχιστον)?

Στη συνεχεια ο βασικος μισθος μου ποσο θα ειναι? Εχει βγει σχετικο πινακακι για το 2010 η ισχυουν ακομη οι τιμες στο παρακατω ?

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/AMOIBES1/TAB34813/STYE_2009.pdf

Επισης κατα την αλλαγη απο ΙΚΑ σε ΤΣΜΕΔΕ υπαρχει κατι που να πρεπει να προσεξω η να με απασχολησει γενικοτερα??

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων

Γιωργος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας!

Εργάζομαι σε μια εταιρεία ως μισθωτή μηχανικός με πλήρη απασχόληση. Ο μισθός μου ειναι ο βασικός και έχει αυξηθεί λόγω γάμου και 1 παιδιού. Θα ήθελα από δω και πέρα να εργαστώ με ημιαπασχόληση στην ίδια θέση. Γνωρίζεται αν αυτό είναι εφικτό και αν μπορώ να εξακολουθήσω να ειμαι μισθωτή; Πρέπει να γινει νέα πρόσληψη;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!σα νέος θέλω να κάνω μια ερωτησούλα.Εκανα σύμβαση αορίστου χρόνου με εταιρία στην οποία κοβω ΑΠΥ.Σε ποια κατηγορία ,όσον αφορα τις αμοιβές μου, εντάσσομαι?Ξέρουμε συνοπτικά πόσα είναι τα χρήματα που προβλέπονται σαν Minimum στη μια περίπτωση και πόσα στην άλλη?

Ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα

 

με μεικτο μισθο στα 1500 ευρω...οι κρατησεις σου γενικα ειναι : υπερ τσμεδε+ικα ειναι 0,19 * 1500 + ποσοστο που σου αναλογει στον φορο αναλογα με την κλιμακα...

 

και οι εργοδοτικες εισφορες ειναι 0,26* 1500 ;

 

ετσι ακριβως δεν ειναι η καω λαθος;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!σα νέος θέλω να κάνω μια ερωτησούλα.Εκανα σύμβαση αορίστου χρόνου με εταιρία στην οποία κοβω ΑΠΥ.Σε ποια κατηγορία ,όσον αφορα τις αμοιβές μου, εντάσσομαι?Ξέρουμε συνοπτικά πόσα είναι τα χρήματα που προβλέπονται σαν Minimum στη μια περίπτωση και πόσα στην άλλη?

Ευχαριστω πολύ

 

Δεν υπάρχει "σύμβαση αορίστου χρόνου" και ΑΠΥ συνάδελφε. Ιδιωτικό συμφωνητικό κάνατε ίσως, το οποίο αποτελεί σύμβαση έργου, ή σύμβαση ορισμένου χρόνου (3μηνη συνήθως) η οποία θα ανανεώνεται κάθε που λήγει. Αν πρόκειται για πραγματική σύμβαση αορίστου χρόνου, οφείλει ο εργοδότης να σου κάνει κανονική πρόσληψη, να ξεχάσει τα ΑΠΥ και να σε πληρώνει αυτά που προβλέπει η ΣΣΕ καθώς επίσης και να δηλώσεις στο ΤΣΜΕΔΕ μισθωτός. Επίσης δεν υπάρχει "εντάσσομαι όσον αφορά τις αμοιβές" όταν κόβεις ΑΠΥ. Ζητάς ό,τι νομίζεις. Διευκρίνησε τι ακριβώς έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα συνάδελφε και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.Εχω μπροστά μου τη σύμβαση στην οποία στο 2ο άρθρο της αναφέρει οτι η παρούσα είναι αορίστου χρόνου σύμβαση.Στο 3ο άρθρο της όμως αναφέρει οτι θα εκδίδονται απο μεριάς μου ΑΠΥ.Είναι αντικρουόμενα αυτα ?Τίτλος της σύμβασης:ατομική σύμβαση παροχής ανεξαρτήτων υπηρεσιών....

Link to comment
Share on other sites

και εγω αοριστου είχα κανει

Οτι θες γραφεις. Εγω είχα γραψει (επειδη την είχα φτιαξει εγω) ότι σε περιπτωση απολυσης θα παρω αποζημιωσεις κλπ οσο αναλογεί σε συμβαση εξαρτημενης εργασίας.

Δε σου απαγορευει κανεις να γραψεις οτι θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο 3ο άρθρο της όμως αναφέρει οτι θα εκδίδονται απο μεριάς μου ΑΠΥ.

 

Ποσό αμοιβής αναφέρει; Ημερομηνία καταβολής αυτής (κάθε πότε δηλαδή); Που θα κατατεθεί αυτό το χαρτί;

Θα σου έλεγα να συμβουλευθείς δικηγόρο και λογιστή. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Και το ΤΣΜΕΔΕ ακόμα αν το αντιληφθεί θα έχετε πρόβλημα και θα απαιτήσει από τον εργοδότη σου να καταβάλει αυτός τις εισφορές σου, και φορολογικά ίσως πάλι θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αναφέρει ποσό αμοιβής ούτε ημερομηνία καταβολής αυτής.Το χαρτι δε ξέρω που θα κατατεθεί , αλλά τα αντίγραφα ήταν 4.Για κάπου πάνε αυτά προφανως.Όντως θέλει ψάξιμο....Βασικά απ οτι ξέρω θα δηλώσω στην εφορία κατα την έναρξη επαγγέλματος με τι ασχολούμαι , σωστα?(Ακόμα δεν έχω κανει έναρξη , θα κάνω αυτές τις μέρες).Η εφορία θα λάβει υπόψη της τη σύμβαση ?Πολύ μπερδεμένα τα πράγματα.όλα αυτα θα λυνόντουσαν αν με έπαιρναν σαν μισθωτό με τις ανάλογες αποδοχές αλλά που τέτοια τύχη...?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.