Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

Καλά το θέτεις αλλά αυτή την Νοοτροπία την έχουν - έχουμε όλοι……..

 

Είναι αυτά τα καθαρά χρήμτα που με αυτά θα πάω να αγοράσω και να επενδύσω σε κάτι….

Τα άλλα απλά θα τα δω στο βαθύ μέλλον, γι αυτό μιλάμε όλοι για μικτά και καθαρά…..

Με έμφαση στα καθαρά που στην ουσία είναι πράγματι λάθος να το θέτουμε έτσι μιας και πράγματι είναι δικά μας λεφτά…..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Θα ηθελα μια βοηθεια.Μπορει καποιος συναδελφος να μου πει που μπορω να βρω την συλλογικη συμβαση μηχανικων ιδιωτικου τομεα???

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=614

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=619

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινισω πως ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος και δουλευω στα κεντρικα γραφεια ενος ομιλου επιχειρησεων,στο τμημα πληροφορικης.

Σε ποια συλλογικη εντασσομαι???

 

Νομίζω φιλε Tectonator πως δεν εντασσομαι στα λινκ που μου εστειλες.

 

Αν μπορεις να με βοηθησεις λιγο...

Link to comment
Share on other sites

off_topic

 

 

Να διευκρινισω πως ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος

 

γράψ' το ως επάγγελμά σου, ακολουθώντας την διαδρομή: "Πίνακας Ελέγχου" (πάνω αριστερά) > "Επεξεργασία προσωπικών στοιχείων" (από την αριστερή στήλη) > Συλήρωση στο πεδίο "Η επαγγελματική σας απασχόληση(η ειδικότητά σας)."

 

Φιλικά,

/off_topic

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις σε ποιο σύνδεσμο υπάγεται η επιχείρηση που δουλεύεις.

Για εδώ σε κόβω...

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/AMOIBES1/Tab1/OSETEE.pdf

 

Γενικότερα κοίτα εδώ...

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/AMOIBES1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι νέος μηχανικός ΤΕ χωρίς εργασιακή εμπειρία. Σήμερα με κάλεσαν για συνέντευξη σε μια κατασκευαστική εταιρία και μετά από τα προβλεπόμενα, φθάσαμε στον μισθό.

 

Με ρώτησαν να τους πώ ένα ποσό που θα ήθελα να παίρνω και αν έχω μπλόκ παροχής υπηρεσιών.

 

Φυσικά και δεν ξέρω την τύφλα μου, ότι απολύθηκα από φαντάρος και έχω αγχωθεί :|

 

  1. Καταρχάς πόσο είναι η νόμιμη - ελάχιστη αμοιβή ενός μηχανικού ΤΕ χωρίς εργασιακή εμπειρία; Ισχύει αυτός ο πίνακας;
  2. Άν ναι αναφέρεται σε μικτά ή καθαρά; Τα επιδόματα ισχύουν; Μπορούν να συνυπολογιστουν στον βασικό μισθό;
  3. Επίσης μου είπαν πως είναι 10ωρο κάθε μέρα και όχι 8ωρο. Αυτές οι 2 ώρες κάθε μέρα θεωρούνται υπερωρίες λογικά έτσι; Να τις συνυπολογίσω στον βασικό μισθό; Κάπου διάβασα ότι άν ξεπερνάν τις 10 ώρες εβδομαδιαία είναι 25% του ημερομισθίου η ώρα, ισχύει;
  4. Απ' ό,τι διάβασα μπορώ να είμαι είτε σαν μισθωτός με ΙΚΑ έιτε σαν ΕΕ και μπλόκ παροχής υπηρεσίων στο ΤΕΒΕ; Τί θα ήταν πιο συμφέρον σε αυτή την περίπτωση; ΙΚΑ; Μισθωτός τα πληρώνουν όλα αυτοί ενώ με μπλόκ παροχής υπηρεσιών τα πληρώνω όλα εγώ;
  5. Με βάση ότι θα ήθελα πχ 1100 ευρώ καθαρά κάθε μήνα τί μικτό πόσο θα πρέπει να ζητήσω σε περίπτωση μισθωτού σε ΙΚΑ και σε περίπτωση παροχής υπηρεσιών στο ΤΕΒΕ;

 

 

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας και με συγχωρείτε για την πληθώρα ερωτήσεων αλλά είμαι υπεραγχωμένος..

Link to comment
Share on other sites

Να μην πέσεις στην παγίδα του "μπλοκ" με τα λεφτά που αναφέρει ο πίνακας. Ο πίνακας ισχύει για μισθωτούς. Με μπλοκ θα ζητήσεις αρκετά παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχουμε:

 

1200 καθαρό μισθό

200 ΤΕΒΕ (από 400 που είναι το δίμηνο)

20% κρατήσεις

 

MIKTO = 0.2μικτό + 1200 + 200

MIKTO - 0.2μικτό = 1400

0.8μικτό = 1400

0.8μικτό/0.8 = 1400/0.8

ΜΙΚΤΟ = 1750 χωρίς Φ.Π.Α.

 

ΜΙΚΤΟ ΜΕ ΦΠΑ = 1750*0.19 + 1750 = 2082.5

 

περίπου 900 ευρώ στο κράτος κάθε μήνα; :-x

 

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ τις ακριβείς εισφορές για ΤΕΒΕ ανα δίμηνο;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.