Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάντληση δόμησης σε κάθετη λόγω ΦΕΚ 289/ΠΔ/4-11-11


Recommended Posts

 

 

νομιζω οτι εδω κανεις λαθος. ο ελεγχος γινεται επι του συνολου.,

το αν υπαρχουν αυθαιρεσιες (που στην περιπτωση μας ειναι ενα βημα παραπερα και δεν μας απασχολει προς το παρον) το αφηνω

 

 

 

μονο που η προταση ολοκληρη δεν ειναι μονο αυτο που απομονωσες

 

Σε συνιδιόκτητα οικόπεδα με κάθετη ήοριζόντια ιδιοκτησία που έχει συσταθεί κατά τις διατάξεις του

ν. 1024/1971 (Α΄232) και έχει εκδοθεί άδεια πριν από τη μεταβολή γενικών ήειδικών διατάξεων που αφορούν

την επιτρεπόμενη δόμηση, προκειμένου για έκδοση άδειας δόμησης ο κάθε συνιδιοκτή της χρησιμοποιεί το

ποσοστό δόμησης που του αναλογεί σύμφωνα με το συντελεστή δόμησης που ισχύει κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας δόμησης

 

η αδεια/ οι αδειες που εχουν εκδοθει δεν εδειχναν δομηση στον 3ο!!! τι να κανουμε????

 

 

 

δες το λιγο σε συνδυασμο με το Ν4030/2011

 

ο 3ος πριν την αδεια δομησης πρεπει να εχει εγκριση δομησης ή προηγουμενη ΟΑ

δεν εχει! τελος!

 

Υ.Γ. ακουμε και megadeth χαχαχαχχαχα

 

Δεν συνηθίζω να απομονώνω τίποτα, και επιμένω σε ό,τι έχω πει παραπάνω. Και δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Έστω κάθετη με Α,Β,Γ και έχουν βγάλει άδεια Α ή/και Β. Λες ότι για να χτίσει ο Γ πρέπει:

* είτε η άδεια του Α να του έχει ορίσει πως και τι θα χτίσει (!?!?!, και με τον παλιό σδ μάλιστα!),

* είτε να έχει βγάλει ΟΑ ή έγκριση πριν το ΦΕΚ της μείωσης, ΟΠΟΤΕ ΧΤΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΣΔ, εφόσον έχει άδεια σε ισχύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επειδη, με τις συνεχείς "παραθεσεις" εχω -και πιθανον και οι αλλοι- μπερδευτει...

 

παρακληση

 

ας κατεβασει ο ερωτων την σελιδα του συμβολαιου που λεει "αποτελει αυτοτελή καθετη το τμημα με στοιχεια...." "και το τμήμα...με στοιχεια"

 

Εχει το καθε ενα..1/3 ποσοστο εξ αδιαρετου στο ολο οικοπεδο..και δικαιουται να χτισει το1/3 του σδ.και αν τον παραβει κλπκλπ"

 

Εκει ειναι και οι απαντησεις...

αυτα

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, μπερδεύτηκες και νομίζω ότι το τι λένε τα συμβόλαια δεν έχει και πολύ σημασία.

 

Είναι 2 συζητήσεις:

* αυτή με τον fear1976 για το πως ερμηνεύεται ο ΝΟΚ άρ 11 παρ 3, και

* αυτή με τον katrmp - που είναι off topic - χωρίς κάθετη, ΟΑ για 2 κτίρια, χτίζει το 1ο, κάνει 4014 για τις υπερβάσεις του και πάει τώρα να χτίσει το 2ο.

 

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

dsworks

το δευτερο το θυμάμαι

για το θεμα αυτο εχω σοβαρες επιφυλαξεις...

αν και ειχε ήδη βγαλει την ΟΑ για 2 οικοδομες -που ειναι σε ισχυ-έχτιε στην μια μετα έκαν έκανε τακτοποιήσεις...και θελει να χτισει και την Β οικοδομη...

Αρα, θεωρητικα, εχει ισχυρη άδεια...

Πλήν και στην Νικητη ειχαν ισχυρη ΟΑ...πλην ...εγινε προσφυγή ...και το ΣτΕ...ακυρωσε την ΟΑ...

Γι' αυτο είπα...άς κανει ενα ερωτημα....

 

Για το πρωτο, αν ειναι αυτο που εκαναν 3 καθετες, εχτισε η Α εχτισε η Β και ...

μετα εγινε μειωση των όρων δομησης, ωστε ο Γ να μην μπορει να χτισει.

Σε αυτο ειπα να ¨κατεβασει" την σελιδα..του συμβολαίου ....εκει τα λεει όλα,...

Οσο για μενα......ο Γ εχει χασει

αυτα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη.

Για το 2ο. Δεν έχει ισχυρή άδεια. Σε όποιο επίπεδο και αν το πράγμα πάει επίσημα, θα φάει τα μούτρα του. Άλλα λέει το ΔΚ και άλλα φτιάχτηκαν. Πάει για ακύρωση ΟΑ. Τώρα, αν ο ελεγκτής δόμησης δεν δει τις διαφορές...

 

Για το 1ο. Διαφωνώ. Πιστεύω πως ο Γ χτίζει το ποσοστό του επί τον νέο ΣΔ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε, το σέβομαι όλο αυτό, και αν έχω άδικο να το δεχτώ, αλλά πες μου, μια γνώμη, τι λέει (και γιατί) η συγκεκριμένη παράγραφος.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπάρχει κάθετη εκτός σχεδίου, ο ιδιοκτήτης είναι ένας τακτοποιεί σε κτίριο αποπερατωμένο και ηλεκτροδοτημένο που ανέγειρε με άδεια τίς αυθαιρεσίες . Στήν ίδια άδεια είχαν μείνει λίγα τ.μ (40) από το μεγάλο κτίριο μέχρι εξαντλήσεως του σ.δ και έβγαλε στην ίδια αρχικη άδεια ένα δεύτερο μικρό το οποιό δεν έχει ξεκινήσει και η άδεια αναθεωρήθηκε για αυτό το 2011.

Μπορεί μετά τις τακτοποιήσεις να φτιάξει το άλλο κτίριο?. Σίγουρα δεν μπορεί αν πάει να κάνει αναθεώρηση και να αλλάξει κάτι στην άδεια.

 

 

Παιδιά ξανακάνω Quote το μήνυμα του katrmp για να υπογραμμίσω κάτι που ίσως δεν προσέξατε.

 

Βάζοντας στην αρχική και ΟΧΙ σε νέα άδεια προσθήκης το υπόλοιπο δόμησης, ο ιδιοκτήτης όταν τακτοποιήθηκαν οι αυθαίρετες κατασκευές του είχε ένα διάγραμμα κάλυψης που περιείχε το υπόλοιπο αν και μη υλοποιημένο.

 

Η άδεια αυτή εκτός του ότι ήταν παλιά, προφανώς και έχει θεώρηση για έναρξη εργασιών προγενέστερη της ημερομηνίας που απαιτεί έλεγχο από ελεγκτή δόμησης, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να συνεχίσει για τις υπολειπόμενες εργασίες χωρίς απαίτηση ελεγκτή δόμησης.

 

Ο συνάδελφος που έκανε την τακτοποίηση, ο οποίος φυσικά είχε στη διάθεσή του μια άδεια που ΕΔΕΙΧΝΕ και το μη υλοποιημένο ακόμα τμήμα, υποθέτω (λογικά) ότι στο Δ.Κ. της τακτοποίησης ΔΕΝ θα αφαίρεσε το τμήμα αυτό ΕΦΟΣΟΝ η άδεια ήταν σε ισχύ, αλλά θα τακτοποίησε και θα έδειξε αυτές τις κατασκευές που ήταν καθ΄υπέρβαση της άδειας.

 

Εάν η οικοδομική άδεια του υπολοίπου δόμησης είχε εκδοθεί ΜΕΤΑ την τακτοποίηση, μαζί σας κι εγώ ότι θα μπορούσε να ακυρωθεί, αλλά τα σημαντικά στοιχεία είναι ότι :

  1. Η οικ. άδεια είναι ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΗ της τακτοποίησης
     
  2. Στο διάγραμμα κάλυψης βάσει του οποίου έγινε η τακτοποίηση φαίνεται το μη υλοποιημένο τμήμα εφόσον υπήρχε στην οικ. άδεια ΠΡΙΝ την τακτοποίηση
     
  3. Η οικ. άδεια βρίσκεται σε ισχύ
     
  4. Λόγω ημερομηνίας έναρξης εργασιών (που θα έγινε όταν ξεκίνησε να χτίζεται το ήδη υλοποιημένο τμήμα που περιλαμβάνεται ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ οικ. αδείας) ΔΕΝ απαιτεί ελεγκτή δόμησης.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

dsworks

καλημερα

για αυτες τις 3 καθετες εχω να πω τα εξης

Στον ν. 1577 υπηρχε προβλεψη με το αρθρ. 23 για την περιπτωση οπου "οι δύο" ειχαν χτισιε και ο "τριτος" δεν ειχε προλαβει και τον "επιασε" μειωμενος συντελεστης...ωστε να μπορεσει να χτισει...

Πλην στον ΝΟΚ και με το αρθρ. 11 και με το αρθρ. 12 δ ε ν υπαρχει τέτοια προβλεψη.

Αντιθετα λεει "ο κατα τον χρονο της εκδοσης της αδειας σδ..."

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

kapa αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου , όπως το προσεγγίζεις εσύ.

Παρατήρηση: οπως λέω στο #32 γίναν τακτοποιησείς με 3843, και με τον 4014 δεν έχουν γίνει ακόμα , άλλα όταν γίνουν στο διάγραμμα κ'αλυψης θα φαίνονται οι τακτοποιησεις επιπλέον σε οτιδήποτε περιείχε το διάγραμμα κάλυψης της αδείας, όπως λές και εσύ..

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.