Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όχι τα βάζεις, αλλά δε περιγράφεις τι γίνεται πέραν αυτών

δηλαδή το δάπεδο του ΜΘΧ σου, αν είναι προς άλλο ΜΘΧ, απλά βάλτου U βάσει ΤΟΤΕΕ και άστο έτσι

Link to comment
Share on other sites

Από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

 

<<Πως ορίζονται στο λογισμικό οι επιφάνειες μεταξύ δύο ΜΘΧ (π.χ. δάπεδο ισόγειου ΜΘΧ προς οροφή ενός άλλου υπόγειου ΜΘΧ);

Όταν μια αδιαφανής επιφάνεια του μη θερμαινόμενου χώρου είναι σε επαφή με έναν άλλο μη θερμαινόμενο χώρο δεν ορίζεται χωριστά, διότι λαμβάνεσαι ως αδιαβατική. Δηλαδή μεταξύ των δύο μη θερμαινόμενων χώρων θεωρητικά δεν υπάρχει θερμική σύζευξη.
Ως αδιαφανείς και διαφανείς επιφάνειες μη θερμαινόμενων χώρων ορίζονται μόνον αυτές που έρχονται σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα ή με το έδαφος.
Κατά συνέπεια δεν ορίζονται στο λογισμικό.>>

Link to comment
Share on other sites

Αριστείδη, εισάγω δηλαδή την οροφή του ΜΘΧ ως οροφή στις αδιαφανείς επιφάνειες με U=2,60 W/(m2*K) - πλάκα Ο/Σ σε επαφή με τον πάνω μη θερμ. χώρο, ενώ το δάπεδο πώς; Ως πυλωτή στις αδιαφανείς επιφάνειες με U=2,60 W/(m2*K) - πλάκα Ο/Σ σε επαφή με τον κάτω μη θερμ. χώρο; Τα γ,α,ε δεν τα συμπληρώνω αφού οι επιφάνειες αυτές έχουν πλήρη σκίαση; Κ τα αφήνω έτσι χωρίς εξέταση των άλλων ΜΘΧ, όπως λες;

 

edit: Τώρα είδα τα της ερωτοαπάντησης του ΤΕΕ  που παρέθεσε ο hkamp. Άκυρα τα παραπάνω δηλαδή. hkamp ευχαριστώ πολύ

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

εμένα μη με ευχαριστείς καν, πατατιά είπα

και το αστείο είναι ότι το είχα διαβάσει προ διμήνου που έκανα μια ΜΕΑ και το είχα εφαρμόσει κιόλας, συγνώμη και πάλι για τη βλακεία

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα να ξεκαθαρίσω, αν κ το χω ξανασυναντήσει κ θεωρώ ότι το δουλεύω σωστά.

 

Αν τόσο θέρμανση όσο κ ΖΝΧ έχω από λεβητάκι φυσ. αερίου κ μπόιλερ, τότε έχω κ στις 2 καρτέλες ίδια ισχύ κ βαθμό απόδοσης ίδιο (έστω 0,90) στους χειμερινούς μήνες του ΖΝΧ. Αν τους θερινούς μήνες για ΖΝΧ χρησιμοποιείται το λεβητάκι, τότε θα έχω πολύ μικρότερη απόδοση, περίπου 0,75 (συντ. υπερδιαστασιολόγησης) Χ 0,90 = 0,675 κ σύστημα αποθήκευσης ΖΝΧ μπόιλερ με Β.Απ.=0,93 για τοποθέτηση σε εσωτερικό χώρο, ενώ αν τους θερινούς μήνες για ΖΝΧ χρησιμοποιείται ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας, τότε θα περάσω τα στοιχεία του σε μια 2η γραμμή στην καρτέλα του ΖΝΧ κ ως σύστημα αποθήκευσης ΖΝΧ θα έχω τοπικό ηλεκτρικό θερμαντήρα με Β.Απ.=0,98 για τοποθέτηση σε εσωτερικό χώρο.

 

Συμφωνείτε με το σκεπτικό μου;

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έτσι το κάνω, απλά βγάζεις μέσο όρο στα συστήματα, δηλαδή αν έχεις 6 μήνες πετρέλαιο (ή αέριο) και 6 μήνες ηλεκτρικό, βάζεις 0,5*0,98 + 0,5*0,93

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.