Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να πω την αλήθεια στις αντίστοιχες περιπτώσεις και εγώ αυτό κάνω αλλά αυτό με τους ισοδύναμους βαθμούς από που προκύπτει ξέρει κανείς; 

 

Αντίστοιχη περίπτωση ο Β.Α. δικτύου όταν υπάρχουν δύο δοχεία

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γ.ταφ και hkamp,

 

γιατί να θεωρήσουμε τον ΜΘΧ ξεχωριστά και όχι σαν μέρος της ΘΖ (δηλαδή να μην δηλωθεί στο πρόγραμμα). 2.2 ΤΟΤΕΕ 1.

Link to comment
Share on other sites

γ.ταφ και αριστειδη αν δεν κάνω λάθος δεν αναφέρει στην ΤΟΤΕΕ ότι στους επίτοιχους-τοπικούς (ας μην το αναλύσουμε τώρα) λέβητες δεν βάζουμε υπερδιαστασιολόγηση; Βέβαια το αναφέρει στη θέρμανση, αλλά και στο ΖΝΧ δεν θα έπρεπε να κάνουμε το ίδιο, εφόσον ο β.α. του ΖΝΧ ταυτίζεται με αυτόν της θέρμανσης;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει συζητηθεί ξανά αλλά έψαξα και δεν βρίσκω κάτι...

 

Έχω ζεστό νερό από επίτοιχο λέβητα φ/α και ηλιακό στην ταράτσα. Ο ηλιακός έχει εξωτ. δοχείο 300 λιτ 4 kW.

 

Τικάρω τον ηλιακό και περνάω τα στοιχεία του. Στην καρτέλα για το ζεστό νερό να βάλω και σαν 2η πηγή το δοχείο του ηλιακού για τους 5 μήνες το καλοκαίρι? (είναι ζώνη Γ).

 

Στο σύστημα αποθήκευσης να βάλω σταθμισμένο 5 μήνες του εξωτ δοχείου και 7 μήνες του λέβητα φ/α?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, οπότε έχεις ηλεκτρική αντίσταση (4kW) στο θερμοδοχείο του ηλιακού, οπότε είναι διπλής ενέργειας.

Μπορείς να το κάνεις όπως λες, οπότε σαν βαθμό απόδοσης του συστήματος αποθήκευσης να έχεις: β.α. = ((5/12)*0,93) + ((7/12)*0,98**) = 0,959.

Σ' αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να πάρεις και σταθμισμένους βαθμούς απόδοσης για το σύστημα διανομής (ή τον χαμηλότερο εκ των δυο βαθμό απόδοσης).

 

Ωστόσο, επειδή έχεις επιτοίχιο ταχυθερμαντήρα με καύσιμο το φυσικό αέριο, θεωρώ ως ποιο ενδεδειγμένη λύση την καταχώρηση μόνο αυτού του συστήματος για όλη τη διάρκεια του έτους. Δεν νομίζω πως θα χρησιμοποιήσει κανείς την ηλεκτρική αντίσταση τους θερινούς μήνες, αν δεν υπάρχει ζεστό νερό από τον ηλιακό. Μάλλον συμφέρει να κάνει χρήση του ταχυθερμαντήρα φ.α. Οπότε, σ' αυτή την περίπτωση, θεωρείς την ηλεκτρική αντίσταση σαν εφεδρική και δεν υπεισέρχεται πουθενά στους υπολογισμούς.

 

**Υπολόγισα απώλειες 2% λόγω της αναφοράς που κάνει η ΤΟΤΕΕ πως "Για το κτήριο αναφοράς ο συνολικός συντελεστής θερμικών απωλειών από τους τοπικούς θερμαντήρες ηλεκτρικούς ή αερίου (ροής ή αποθήκευσης) λαμβάνεται 2% επί της συνολικής θερμικής ενέργειας για Ζ.Ν.Χ......",  υποθέτοντας πως αυτό το 2% αναφέρεται σε πλευρικές απώλειες από τα τοιχώματα του δοχείου αποθήκευσης, αν αυτό βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο. Όμως, οι θερμαντήρες ροής δεν έχουν δοχείο αποθήκευσης, οπότε μου φαίνεται πιο σωστό να θεωρηθούν μηδενικές απώλειες αποθήκευσης. Τότε η παραπάνω σχέση θα έπαιρνε τη μορφή:

β.α. = ((5/12)*0,93) + ((7/12)*1,00) = 0,9708 =0,971.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάνο, αν πουμε ότι βάζουμε τα δύο συστήματα (συμφωνώ για θερμαντήρα ροής φ.α να μπεί μόνο αυτός), δεν νομίζω να επιμερίζουμε τον β.α του συστήματος αποθήκευσης, αλλά μπαίνει το 0.93. Αυτός ο επιμερισμός ίσως προβλέπεται σε μια νέα εκδοση του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ όπως 'ελεγαν.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο σε ευχαριστώ, και εγώ κλείνω προς το να θεωρήσω την αντίσταση εφεδρική οπότε θα βάλω χειμώνα/καλοκαίρι ζνχ από το φ/α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.