Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ Αριστείδη, πρώτη φορά αντιμετωπίζω ανάλογη περίπτωση. Είδα την κεντρική μονάδα είναι αυτή. Υπολόγισα απώλειες δικτύου για θερμοκρασία <60 και ανεπαρκή μόνωση, εφόσον δεν έχω στοιχεία ότι η μόνωση είναι σύμφωνα με ΚΕΝΑΚ και αντίστοιχα απώλειες τερματικών. Το ερώτημα είναι στους αυτοματισμούς, τα συστήματα αυτά έχουν κάποιας μορφής ρύθμιση για μερικά φορτία ή αντιστάθμιση, ώστε να με πάει Γ. Αν ναι, δεδομένου ότι οι εσωτερικές μονάδες θα έχουν κάποιας μορφής θερμοστάτη μήπως πάω Β; 

Link to comment
Share on other sites

για δίκτυο και μόνωση συμφωνώ

Τι αερισμό έχεις ; 

λογικά θα είναι σε επαγγελματικό χώρο, άρα αν πας με θεωρητικό σύστημα αερισμού, πας αυτομάτως Δ...

 

υπόψη ότι στα βοηθητικά συστήματα βάζεις τους ανεμιστήρες των εσωτερικών μονάδων (αυτά τα λίγα watt που έλεγε το πρώτο σου link)

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Σωστός είμαι σε τριτογενή, οπότε οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές και προφανώς δεν τις καλύπτει το σύστημα μου. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Στις ΤΟΤΕΕ 1 και 2 και συγκεκριμένα στις παραγράφους που αναφέρονται σε δομικά στοιχεία σε επαφή με το έδαφος, στην περίπτωση υπερυψωμένης πλάκας (σχ. 3.4) ο υποκείμενος χώρος λαμβάνεται ως κενός ΜΘΧ.

Τα τετραγωνικά του χώρου αυτού (μπάζωμένος χώρος) τα αθροίζουμε στους υπόλοιπους ΜΘΧ ενός ΠΕΑ ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Στο ΠΕΑ βάζεις τα τετραγωνικά των θερμαινόμενων χώρων και της θερμικής σου ζώνης και απλά τα τετραγωνικά του ΜΘΧ και γενικά τα δομικά του στοιχεία τ'αναφέρεις στην καρτέλα του Μ.Θ.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το λαμβάνουμε χάριν ευκολίας για τους υπολογισμούς, αλλά δε νομίζω πως είναι σωστό να δείξουμε στο ΠΕΑ πως υπάρχουν αυτά τα τετραγωνικά σας ΜΘΧ, που πιθανόν να μπορεί να χρησιμοποιηθούν σαν αποθήκη.

Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΠΕΑ βάζεις τα τετραγωνικά των θερμαινόμενων χώρων και της θερμικής σου ζώνης και απλά τα τετραγωνικά του ΜΘΧ και γενικά τα δομικά του στοιχεία τ'αναφέρεις στην καρτέλα του Μ.Θ.Χ.

Στην 1η σελίδα του ΠΕΑ εμφανίζονται:

Συνολική επιφάνεια ...

Θερμαινόμενη επιφάνεια ...

Στη συνολική επιφάνεια δεν πρέπει κανονικά να βάλουμε όλες τις επιφάνειες (Θερμ. + ΜΘΧ)?

Απλά επειδή ΔΕΝ ειναι πραγματικός ΜΘΧ, μάλλον συμφωνω και με τον tsx. (Υπολογισμός επιφανειών και μη αναγραφή των τ.μ. στο ΠΕΑ)

Κάθε άλλη γνώμη δεκτή..

Edited by mihail
Link to comment
Share on other sites

Στις ΤΟΤΕΕ 1 και 2 και συγκεκριμένα στις παραγράφους που αναφέρονται σε δομικά στοιχεία σε επαφή με το έδαφος, στην περίπτωση υπερυψωμένης πλάκας (σχ. 3.4) ο υποκείμενος χώρος λαμβάνεται ως κενός ΜΘΧ.

Τα τετραγωνικά του χώρου αυτού (μπάζωμένος χώρος) τα αθροίζουμε στους υπόλοιπους ΜΘΧ ενός ΠΕΑ ή όχι?

Οχι. Για να τα προσθέσεις πρέπει να τον μελετήσεις.

Αναφέρεται ως ΜΘΧ για να σε κατευθύνει ως προς ποιον συντελεστή θερμοπερατότητας πρέπει να χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως οι επιφάνειες των μθχ (ό,τι είδους) θα πρέπει να αναγράφονται.

 

@nick_61

Από πού προκύπτει ότι ο συγκεκριμένος μθχ (μπάζωμα) δεν μελετείται?

Τί σημαίνει η τελευταία πρότασή σου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.