Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Συνάδελφοι σχετικά με τη διείσδυση αέρα ρωτάω.

 

Σε περίπτωση κουφωμάτων όπου υπάρχει συνεχής αερισμός (σπασμένα τζάμια ή ακόμα κ παντελής έλλειψη υαλοπινάκων) τι διείσδυση αέρα βάζουμε σε m3/h/m2;

Τι διείσδυση αέρα παίρνουμε για ξύλινες πόρτες σε επαφή με εξωτερικό αέρα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άλλος για το 1;

 

salpigoal, μάλλον αυτή την τιμή θα βάλω για το 2. δε βρίσκω κάτι άλλο.

 

Λοιπόν, έχω κ ένα θεματάκι όσον αφορά στο U σε κτήριο που βρίσκεται σε κεκλιμένο έδαφος κ η μια πλευρά του έχει τμήμα που είναι σε επαφή με τον αέρα κ τμήμα που είναι μέσα στο έδαφος λόγω της κλίσης του εδάφους. Το κτήριο είναι παλιό διώροφο από λιθοδομή (σε προηγούμενα ποσταρίματα έχω αναφέρει την περίπτωση που εξετάζω).Στην επισυναπτόμενη φωτογραφία φαίνονται οι διαστάσεις του τοίχου, τα ύψη των ορόφων (με κόκκινο φαίνεται η πλάκα που τους χωρίζει), κτλ. Προσπαθώ να βρω το συντελεστή διαπερατότητας U του τμήματος του τοίχου που είναι σε επαφή με το έδαφος. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 

post-67602-0-28640100-1370191214_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και που κολλας?

αν ειναι μπετο, σε επαφη με χωμα, ανεπιχριστο απο τη μια η και τις 2 πλευρες, τοτε U=4.30 W/m2K

Αν ειναι αργολιθοδομη, καντο 5

 

Πινακας 3.4.α

Link to comment
Share on other sites

Το βάθος φυσικά και παίζει ρόλο, για αυτό και στο λογισμικό του ΤΕΕ στα αδιαφανή εντός εδάφους πρέπει να δηλώσεις άνω και κάτω βάθος.

 

Για τον πίνακα 3.7. Όπως σου είπαν παραπάνω παίρνεις το U έτοιμο από τους πίνακες, μετά βάζεις άνω και κάτω βάθος και το λογισμικό υπολογίζει αυτόματα το ισοδύναμο U.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

α) Μπορεί σας παρακαλώ να μου πει κάποιος ποια είναι τα άνω και κάτω βάθη για τον τοίχο του επισυναπτόμενου παραπάνω; Έχω ψιλοκολλήσει γιατί είναι 1η φορά που συναντώ κάτι τέτοιο.

β) Ως είδος θέρμανσης έχω τζάκι - ανοικτή εστία θέρμανσης. Τι ισχύ βάζω;

γ) Ως οροφή υπάρχει οριζόντια πλάκα και στέγη. Στις αδιαφανείς επιφάνειες εισάγω οροφή κάτω από μη θερμ. στέγη με U=3,70W/(m2*K). Οι τιμές για τα α, ε και τις σκιάσεις αφορούν στην πλάκα και όχι στη στέγη φαντάζομαι. Σωστά; Αφού αυτή περικλείει τη θερμική ζώνη. Άρα έχω πλήρη σκίαση (0) της αδιαφανούς επιφάνειας-πλάκας οροφής;

δ) Για ΖΝΧ υπάρχει ηλεκτρικός θερμοσίφωνας ισχύος 1,2 kW. Θα θεωρήσω ότι καλύπτονται οι ανάγκες για ΖΝΧ της κατοικίας που έχει 3 Υ/Δ; Ή πρέπει να μπει κ θεωρητικό σύστημα;

ε) Το σπίτι για το οποίο κάνω το ΠΕΑ είναι σε χωριό. Δεν υπάρχει τοπογραφικό. Σαν τοπογραφικό στο buildingcert αρκεί ένα απόσπασμα απ' το κτηματολόγιο με τον πίνακα των συντεταγμένων που βγάζει στο περίπου;

Link to comment
Share on other sites

β) Η ισχύ δεν παίζει ρόλο (βάλε 2-3 KW), αλλά η απόδοση του (απλό = 0,25 και ενεργειακό = 0,50  δες ΤΟΤΕΕ 1 - σελ. 94) και αν το τζάκι δεν καλύπτει όλη τη θερμική ζώνη (μέχρι 30 m2), θα πρέπει να υπολογίσεις την υπολειπόμενη με θέρμανση Κτηρίου Αναφοράς (ΚΑ)

 

γ) Οτάν λες πλάκα + στέγη, η στέγη είναι κεκλιμένη με κεραμιδια ? Για διευκρύνησε το ...

 

δ) Πρέπει να γράψεις στο πρόγραμμα πόσα lt είναι το δοχείο του θερμοσίφωνα. Στη περίπτωση σου για 3 υπνδ. απαιτούνται ημερησίως : 50 lt/ατομο Χ 3 υπνδ. X 1,5 άτομα/υπνδ = 225 lt και ετησίως 82.140 lt = 82,14 m3. Τα 1,2 KW είναι λίγα και δεν επαρκούν να καλύπτουν ημερησσίως τα 225 lt για ΖΝΧ

 

ε) Ναι και κάνε με κόκκινο το περίγραμμα του κτηρίου ή δείξε το κτήριο με 1 κόκκινο βελάκι

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

dib ευχαριστώ. 

 

Λοιπόν:

 

ε) ok

δ) Που πρέπει να γράψω τα λίτρα του δοχείου; Κ γω νομίζω ότι δε με καλύπτει τέτοιος θερμοσίφωνας. Άρα θα βάλω θεωρητικό σύστημα και τον ανάλογο βαθμό κάλυψης για το υπόλοιπο; Πόσο όμως είναι το υπόλοιπο;

γ) Ναι, κεκλιμένη στέγη με κεραμίδια, πάνω απ' την πλάκα-ταβάνι.

β) Έχω απλό τζάκι. Θα βάλω μια μικρή ισχύ, όπως λες. Θεωρητικό σύστημα για την υπόλοιπη επιφάνεια που δεν καλύπτει.

α) Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.