Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Νομίζω ότι χώρο με όγκο μικρότερο του 10% του συνολικού υποχρεούμαστε να τον εντάσσουμε στη θερμική ζώνη, ενώ για μεγαλύτερο του 10% μπορούμε να θεωρήσουμε αν θέλουμε δεύτερη θερμική ζώνη, χωρίς να είναι υποχρεωτικό. Οι ΤΟΤΕΕ προτείνουν όσο το δυνατόν λιγότερες ζώνες, οπότε μετά την κουβέντα μας προσανατολίζομαι, για ευκολία, στη θεώρηση μίας μόνο θερμικής ζώνης. Ίσως μελετήσω και τις 2 περιπτώσεις, ώστε να συγκρίνω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη που το προχωράω κι άλλο και ίσως γίνομαι κουραστικός, αλλά γ.ταφ όπως έγραψε και ο Πάνος, η ΤΟΤΕΕ λέει "Χώροι που καταλαμβάνουν όγκο μικρότερο του 10% του όγκου του κτηρίου ή/και έχουν χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση συγκριτικά με την κατανάλωση στο υπόλοιπο κτήριο, δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ως αυτόνομες θερμικές ζώνες".

 

Αυτό σημαίνει προφανώς ότι δεν μπορούν να αποτελέσουν αυτόνομη θερμική ζώνη, αλλά δεν απαγορεύει και το να χαρακτηριστούν ΜΘΧ. Σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει δίκιο ο συνάδελφος που λέει παραπάνω ότι ένας τέτοιος χώρος δεν αποτελεί ΜΘΧ, παρά μη θερμαινόμενο χώρο τη θερμικής ζώνης. Γιατί σαν χρήση, κατοικία, αποτελεί εν δυνάμει θερμαινόμενο χώρο. Δεν είναι αποθήκη. Με αυτό το σκεπτικό, νομίζω. όταν μελετάμε, ας πούμε, τμήμα κτηρίου-διαμέρισμα όλα τα γειτονικά διαμερίσματα τα θεωρούμε θερμαινόμενους χώρους, άσχετα αν κατοικούνται ή όχι, αν έχουν θέρμανση ή όχι, κτλ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο γ.ταφ

 

Κατάλαβες και περιέγραψες πολύ σωστά τη διαφορά περί ΜΘΧ και μη θερμαινόμενου χώρου σε Θερμική Ζώνη (ΘΖ)

 

Σου έβαλα +1

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Πολλά + στο δάσκαλο.

 

dib, αν έχεις λίγο χρόνο πέρνα μια βόλτα κ από το τόπικ το σχετικό με το εξοικονομώ. Έχω κάτι προβληματισμούς για εξωτερική μόνωση ως παρέμβαση ενεργειακής αναβάθμισης.

 

 

edit: Όταν έχω φέροντα οργανισμό λιθοδομή 50 εκ. τι U παίρνω; Από πίνακα; Κ τι ανηγμένη θερμοχωρητικότητα βάζετε; 260 ή 370 kJ/(m2*K);

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Σε ΜΕΑ και όχι σε ΠΕΑ πόσο πρέπει να είναι το U εξωτερικής πόρτας που βλέπει σε ΜΘΧ, στο κλιμακοστάσιο δηλαδή; Υπάρχουν κάπου αυτές οι τιμές στην ΤΟΤΕΕ; Γιατί δεν βλέπω κάτι...

 

Στην πράξη πόσο είναι μία τυπική εξωτερική ξύλινη πόρτα; Ισχύει το 3.5 που λέει στην σελ. 65 της ΤΟΤΕΕ 1;

Link to comment
Share on other sites

Οι εξωτερικές πόρτες  έχουν  το  ίδιο U με τα ανοίγματα. Άσχετα  αν  κάποια  επιφάνεια  βρίσκεται  σε επαφή  με  αέρα ή  ΜΘΧ  πρέπει να  έχει U  μικρότερο  από Umax.  Στην  Γ ζώνη  πχ Uπόρτας <2,8

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

edit: Όταν έχω φέροντα οργανισμό λιθοδομή 50 εκ. τι U παίρνω; Από πίνακα; Κ τι ανηγμένη θερμοχωρητικότητα βάζετε; 260 ή 370 kJ/(m2*K);

 

Συνάδελφοι για τα παραπάνω τι λέτε; 

 

Επίσης, αν δεν έχουμε σύστημα παραγωγής ΖΝΧ βάζουμε θεωρητικό κτλ. με βαθμό κάλυψης 0,85 σε όλους τους μήνες και το υπόλοιπο 15% το παίρνει απευθείας το πρόγραμμα απ΄τον ηλιακό που βάζουμε; Ο ηλιακός αυτός θα έχει τα στοιχεία του Κ.Α., αλλά τι επιφάνεια θα βάλουμε; Κ κλίση πόση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.