Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επεξήγηση λεβητοστασίου


lenaki85

Recommended Posts

Αν είναι δισωλήνιο ή μονσωλήνιο δε μας νοιάζει για το τι ιχσύ μεταφέρει ο κάθε κλάδος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

..................... για το τι ιχσύ μεταφέρει ο κάθε κλάδος

 

Σε ενδιαφέρει ο κλάδος που μεταφέρι την μεγαλύτερη θερμική ισχύ στο διαμέρισμα (αν είναι δισωλήνιο) και ταυτόχρονα είναι ο χειρότερα ποιοτικά (μονωμένος ή με ανεπαρκή μόνωση)

Αν είναι μονοσωλήνιο, ο κλάδος που τροφοδοτεί το κολλεκτέρ του διαμερίσματος

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι δισωλήνιο τότε στο διαμέρισμά μου μπορεί να έρχονται παραπάνω από ένας κλάδος. Αλλά στο δίκτυο γενικά μεταφέρεται ισχύς διά τους κλαδους.

Εκεί με νοιάζει ποιος εξυπηρετεί το διαμέρισμά μου;

Δε βάζω την ισχύ λέβητα δια τους κλάδους;

 

 

Ίσως γιατί κάθε κλάδος μπορεί να έχει διαφορετική διατομή.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Aν είναι δισωλήνιο τότε στο διαμέρισμά μου μπορεί να έρχονται παραπάνω από ένας κλάδος. Αλλά στο δίκτυο γενικά μεταφέρεται ισχύς διά τους κλαδους.

 

Στο λεβητοστάσιο βλέπεις ποσους κύριους κλάδους εχει ο λέβητας και εσυ επιλέγεις το κλάδο (με τα παρακλάδια) που τροφοδοτεί το διαμέρισμα σου

Στην ουσία κάνεις διαίρεση (όπως το λες) της θερμικής ισχύς που μεταφέρει ο λέβητας στους κλάδους (QΛ * ηgen) / κλάδους = ... και απο τον πίνακα 4.11 βρίσκεις τις απώλειες του δικτύου

Link to comment
Share on other sites

εσυ επιλέγεις το κλάδο (με τα παρακλάδια) που τροφοδοτεί το διαμέρισμα σου

 

Πράγμα το οποίο στο 90% των περιπτώσεων δεν είναι εφικτό να βρεθεί....τα έχουν όλα σκεφτεί για πολυκατοικίες σε άλλη χώρα...σε άλλο κόσμο;

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι αυτό που κυκλώνω στην φωτογραφία ? Έρχεται από το πίσω και κάτω μέρος του λέβητα και καταλήγει έξω από το λεβητοστάσιο. Μετράει πίεση.

 

imag0957k.jpgimag0956t.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο τροφοδότησης νερού στο λέβητα με μανόμετρο, διακόπτη (κόκκινο) και βάλβίδα αντεπιστροφής (κάθετα στο διακόπτη)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.