Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βλάβες Solaredge


Konstantinos_sf

Recommended Posts

Σημερα παρατηρησα οτι εδω και 4 μερες ενα panel δεν ειναι  εμφανιζεται ως pairing ready στον μετατροπεα. Επισης βλεπω στα charts οτι δεν μπορω να παρω κανενα γραφημα, τρεις μερες μονο πριν εμφανιζονται για διαστημα περιπου 2 ωρων. Εκανα ενα pairing μεσημερι με ηλιοφανεια αλλα το προβλημα παραμενει. Επισης η DC ταση ειναι σταθερα στα 750V, τις ωρες ηλιοφανειας.

Τι μπορει να συμβαινει? Υπαρχει περιπτωση να μην γινεται το Pairing ή να κοιταξω σε χαλασμενο optimizer?

να συγκρινω παραγωγες δυσκολα μιας και οι τελευταιες μερες  δεν ειναι ιδιες σε καιρικες συνθηκες.

Edited by corsakias
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σκεφτηκα κι θα το πραξω αν και λιγο δυσκολα λογο της θεσης σε στεγη.

Εστειλα και μηνυμα στην solaredge. Θα περιμενω απαντηση της πρωτα. Παντως περιεργο μου φαινεται να χαλασε το optimizer οταν μαλιστα του δινουν 25 χρονια εγγυηση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα έχω έναν SE10k ο οποίος εδώ και δυο μήνες μου έχει βγάλει error 86 και δεν μπορεί να κουμπώσει στο σύστημα μετά από 180 δεύτερα ξαναμηδενίζει και ξεκινά πάλι την αντίστροφη μέτρηση. Έχω επικοινωνήσει με την SE με κάποιο Nisso οι οποίοι δεν μου τον αλλάζουν ισχυριζόμενοι οικονομικές διαφορές με την εταιρεία που το προμηθεύτηκα (οι οποίοι ήταν και από τους επίσημος αντιπρόσωπος τους στην Ελλάδα) δεν έχω σύστημα τηλεμετρίας, μήπως ξέρει κάποιος πως να ενεργήσω? 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 ισχυριζόμενοι οικονομικές διαφορές με την εταιρεία που το προμηθεύτηκα

 

τι σχέση έχει αυτό με την εγγύηση????? το λέει κάπου?????http://www.solaredge.com/files/pdfs/solaredge-warranty-june-2013.pdf

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια απλά όσοι εμπιστευτίκαμε την πολυετή εγγύηση και το service τους απλά την πατήσαμε, έχω απογοητευτεί και δεν ξέρω πλέον τι να πω και στον πελάτη μου. τι θα μπορούσα άραγε να κάνω με το error 86 τα έχω ελέγξει όλα γειώσεις ουδέτερο μόνο στην χελώνα της ΔΕΗ δεν είδα μήπως έκαναν καμιά πατάτα οι τεχνικοί, και ο μετασχηματιστής τους είναι καινούργιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σημερα  ετυχε και ειδα ενα dc injection fault 75 σε live! :-)

Επαθα ενα κοκομπλοκο στην αρχη αλλα μετα το ειδα ποιο σοβαρα/

Εκανε επανεκκινηση ο μετατροπες και μεχρι στιγμης δουλευει.

Αυτα τα dc injection πως συμβαινουν συνηθως? Στο καλοsite της solaredge δεν εχει αρχειο με προηγουμενα σφαλματα δυστυχος, τοσο δυσκολο ειναι να μενουν ως αρχειο για ενημερωση αλλα και για μελλοντικη μελετη?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.θα ήθελα τη βοήθεια σας επειγόντως.έχω error code 90.τι πρέπει να κάνω?πώς να βρω τη βλαβη που είναι?υπάρχει κάποιο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρόβλημα με solar edge δεν αναγνωρίζει όλα τα optimizer, αναγνωρίζει τα 7 από τα 10 .

Το έχει συναντήσει κανένας από την παρέα . solar edge 3kw panel solar frontier 150W 20 πλαίσια ,δυο ανά ένα   optimizer P405

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχω  εναν inverter solar edge sE 10K περιπου 3ων ετων, o oποιοs βγαζει σφαλμα και αναβοσβηνει το led communication module.με αποτελεσμα να μην μπωρει ο χρηστηs να διαβασει τιμεs απο το κινητο. αν καποιοs γνωριζει κατι αs μου πει τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.