Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση με 4014 οικοδομής που δεν έχει τηρηθεί ο ξυλότυπος αδείας.


Recommended Posts

Συνάδελφοι γειά σας.

 

Άλλη μία περιπτωσάρα....

 

Σε 4όροφη οικοδομή του ’79, δεν έχει τηρηθεί ο ξυλότυπος της άδειας.

Η κάτοψη ήταν 55 τ.μ. και την έχουν μεγαλώσει εις βάρος του ακαλύπτου κατά 7 τ.μ.

Δηλαδή ο φορέας έχει επιμηκυνθεί κατά περίπου ένα μέτρο προς τη μεριά και εις βάρος του ακαλύπτου.

 

Άρα έχουμε υπέρβαση κάλυψης, δόμησης και Δ σε κάθε όροφο. Σωστά??

 

Έτσι έκανα εγώ τη δήλωσή μου....

 

Όταν όμως πήγα να ζητήσω άδεια επισκευής αυθαιρέτου, ο υπάλληλος που έλεγξε τη δήλωση, απεφάνθη ότι εφόσον δεν έχει εφαρμοστεί ο ξυλότυπος της άδειας, τότε όλα τα μέτρα θεωρούνται παράνομα και πρέπει να δηλωθεί ολόκληρος ο όροφος ως υπέρβαση!

 

Δηλαδή όλα τα μέτρα των ορόφων (62τμ. Χ 5 ορόφους) συν το υπόγειο 62τμ. = 372 τ.μ.!!!!

 

Δεν θα πω τίποτα για τη στιχομυθία που ακολούθησε για οικονομία χρόνου, χώρου και ... νεύρων.

 

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό? Υπάρχει κάποια εγκύκλιος, απόφαση ή κάτι τέλος πάντων να αντικρούει αυτή την παράνοια κατά τη γνώμη μου?

 

Ευχαριστώ!!!

 

Υ.Γ Η υπέρβαση είναι μέρος του κλιμακοστασίου, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση που σκέφτομαι είναι να εξετάσεις αν μπορείς να νομιμοποιήσεις ότι νομιμοποιείται σύμφωνα με το άρθρ 26 παρ 2 του Ν-4014, και τα υπόλοιπα να τα τακτοποιήσεις για 30 χρόνια.

 

***Δεν θα πω τίποτα για τη στιχομυθία που ακολούθησε για οικονομία χρόνου, χώρου και ... νεύρων.

 

Δεν χρειάζεται να πεις τίποτα, όλοι καταλαβαίνουμε και οι μισοί στεκόμαστε με ψυχοφάρμακα στα πόδια μας. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο έχετε δικιο. Εσύ για την έκδοση βεβαίωσης, και αυτός για την εννοια του αυθαιρέτου.

Αυθαίρετο είναι σίγουρα, αφού η κατασκευή δεν είναι σύμφωνη με τα σχέδια. Θεωρώ οτι ο υπάλληλος έχει δίκιο.

Από το τευχος με τις διευκρινήσεις της Λέμπέση (που δεν είναι νόμος, εγκύκλιος κλπ) αντιγράφω...

 

"9. ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑΤΙΚΩΝ: Όταν έχει αλλάξει το στατικό από την άδεια κυρίως ως προς τη

διαμόρφωση του στατικού φορέα (κολώνες, δοκοί, ανοίγματα) ή ως προς το περίγραμμα του

κτιρίου ή αν έχει αλλάξει η θέση του κλιμακοστασίου, δηλαδή σε κάθε περίπτωση που έχει

υλοποιηθεί άλλη στατική μελέτη, τότε είναι όλο το κτίριο αυθαίρετο. Φυσικά υπάρχει η

δυνατότητα να πληρωθεί το παράβολο και να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης.

• Αν δεν γίνει νομιμοποίηση δηλώνονται όλα τα τ,μ, χωρίς υπέρβαση δόμησης (δηλ.< 50%)

και χωρίς άλλη υπέρβαση, με σημείωση στα σχόλια για το είδος της αυθαιρεσίας.

• Αν δεν γίνει νομιμοποίηση, η 2η φάση της δήλωσης γίνεται: Με αποτύπωση της

πραγματικής κατάστασης και από εκεί και πέρα θα εξετάσετε τι επίπτωση θα έχει στο

δελτίο δομικής τρωτότητας.

• Δεν πρέπει να χορηγηθεί Βεβαίωση σε περίπτωση μεγάλης αλλαγής των στατικών, διότι

υπάρχει θέμα επικινδυνότητας που ο Μηχανικός δεν πρέπει να το παραβλέψει"

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση όμως όπου ενώ η κάλυψη είναι σωστή ως προς την οικοδομική άδεια αλλά οι κολόνες μεταξύ τους απέχουν ένα ή δυο μέτρα περισσότερο η λιγότερο από τα προβλεπόμενα τις αδείας τι γίνεται ??? (πχ απόσταση Κ1 Κ2 βάση τις άδειας 3m και στην πράξη έχει γίνει στο 1)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Συνάδελφοι.

 

Από το πρωί διάβαζα, αλλά το βρήκα αμέσως μετά που έστειλα το μήνυμα.

 

Δε λέει όμως από που εξάγει αυτό το συμπέρασμα...

 

Με δεδομένο ότι ο νόμος είναι καθαρά εισπρακτικός...με μια γαρνιτούρα μπερδεμένων "τεχνικών απαιτήσεων":

 

Αν ερμήνευα εγώ το νόμο, θα έλεγα (φυσικά) το αντίθετο, γιατί το κομμάτι εντός του περιγράμματος της άδειας, έχει ήδη πληρώσει αμοιβές, εισφορές, φορολογικά κτλ. Καθώς και φόρους όλα τα προηγούμενα χρόνια. Και αφού με υποχρεώνει να υποβάλω και στατική επάρκεια δηλαδή νέα στατική μελέτη με αμοιβές κτλ. δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλο θέμα ώστε να θεωρείται αυθαίρετο.

 

Τέλος πάντων, όλα τα παραπάνω γραφόμενά μου, αποτελούν ένα άρρωστο φιλοσοφικό παραλήρημα, στη χώρα του παραλόγου....

Edited by lambis2
Link to comment
Share on other sites

Κακώς δεν ακολουθήθηκε η μελέτη,αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις εγώ θα έδινα βεβαίωση.

 

Όμως έτσι δεν επηρεάζεται η στατική επάρκεια της οικοδομής αυτό δεν αποτελεί αυθαιρεσία

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία σχετικά με τα παραπάνω.

Ας πάρουμε ένα κτίριο 10 Χ 10 (στην άδεια ) που κατασκευάστηκε 10 Χ 14 ( άρα έχει αλλάξει ριζικά ο ξυλότυπος).

Τότε το κτίριο θεωρείται όλο αυθαίρετο;

Μάλλον μας βλέπω όλους μαζί σε ψυχίατρο για ομαδική θεραπεία!! :smile:

Το έχω γράψει και άλλες φορές. Ο νόμος αυτός μας επιφυλάσσει πολλές εκπλήξεις.

Edited by arcgeo
Link to comment
Share on other sites

Ποιος το λεει αυτο?

Εγινε ελεγχος?

οι άδεια λέει ότι έχεις στατική επάρκεια δεν την τηρείς ίσως να έχεις ίσως να μην έχεις μέχρι να αποδειχθεί όμως δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.