Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποψία ιδιοκτήτη για περίπτωση μερικής δήλωσης αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Όταν λοιπόν δει κάτι που δεν του κάθεται καλά στο μάτι (γιατί έπεσε το μάτι του επάνω ρε παιδί μου), παραπέμπει τον φάκελλο στο ΣΥΠΟΘΑ......

 

Φίλε μου αυτό λέω κι εγώ, αν είναι να γίνεται ο κάθε έλεγχος εκτός προδιαγραφών παρά μόνο με το μάτι, που όποτε θέλει βλέπει, δηλαδή αν κάθεται καλά ή όχι, αν έχει καλό ή κακό μάτι, τότε γι αυτό καταλήξαμε εδώ που είμαστε τώρα και μας τρέχουνε όλους μαζί σούμπιτους για ξεμάτιασμα στις Βρυξέλλες. :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι , δεκτόν .

Ανασκευάζω το έγγραφο για την ακύρωση της υπαγωγής στο 4014 και το διαβιβάζω στο ΣΥΠΟΘΑ για τις δικες του ενέργειες αλλα στο διαβιβαστικό θα

γράψω ότι έγινε έλεγχος στα ...... χωρίς να ελεγχθούν τα .............. .

Αδελφέ SIRADRAB εχει να γινει ο χαμός στα ΣΥΠΟΘΑ .

Για όλα αυτά φταίει η προχειρότητα του 4014 .

και βέβαια μεχρι τώρα η συζήτηση μας ήταν ασκηση "επι χάρτου" .

Όταν θα αρχισει η εφαρμογη του ελέγχου από τις ΥΔΟΜ , τότε θα έχουμε γέλια και κλάματα !

ΥΓ. (ακομα δεν εχω καταλάβει από που πηγάζει η αρμοδιοτητα του ελέγχου συγκεκριμένων θεμάτων των δηλώσεων 4014 από το ΣΥΠΟΘΑ)

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει την μπάλα με τα νέα ονόματα, ΣΥΠΟΘΑ κλπ, το πέρασα στην αρχή για nick name μιας και ανέφερες και τον SIRΑDRAB

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει την μπάλα με τα νέα ονόματα, ΣΥΠΟΘΑ κλπ, το πέρασα στην αρχή για nick name μιας και ανέφερες και τον SIRΑDRAB

Είπε κάποιος στον Σιφουνα ότι εάν αλλάξει τα πάντα , θα αποκτήσει την φημη του "Τρίτση" .

Αλλα με αυτα που αλλαξε κατάφερε να μας κάνει να ξεχάσουμε και αυτα που ξέραμε .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , δεκτόν .

Ανασκευάζω το έγγραφο για την ακύρωση της υπαγωγής στο 4014 και το διαβιβάζω στο ΣΥΠΟΘΑ για τις δικες του ενέργειες αλλα στο διαβιβαστικό θα

γράψω ότι έγινε έλεγχος στα ...... χωρίς να ελεγχθούν τα .............. .

Αδελφέ SIRADRAB εχει να γινει ο χαμός στα ΣΥΠΟΘΑ .

Για όλα αυτά φταίει η προχειρότητα του 4014 .

και βέβαια μεχρι τώρα η συζήτηση μας ήταν ασκηση "επι χάρτου" .

Όταν θα αρχισει η εφαρμογη του ελέγχου από τις ΥΔΟΜ , τότε θα έχουμε γέλια και κλάματα !

ΥΓ. (ακομα δεν εχω καταλάβει από που πηγάζει η αρμοδιοτητα του ελέγχου συγκεκριμένων θεμάτων των δηλώσεων 4014 από το ΣΥΠΟΘΑ)

 

Εγώ αν ήμουν εσύ θα έγραφα στο διαβιβαστικό προς το ΣΥΠΟΘΑ, ότι έγινε έλεγχος σύμφωνα με τις προδιαγραφές της παραγράφου τάδε του άρθρου του νόμου τάδε (όπου και το εδάφιο που διευκρινίζει τον έλεγχο που δημοσίευσα προηγουμένως). Δεν χρειάζεται, και δεν σου ζητάνε άλλωστε από την νομοθεσία, να γράψεις οτιδήποτε άλλο.

Δεν μπορώ, δηλαδή αδυνατώ να καταλάβω την ψυχοσύνθεσή σου και το σκεπτικό σου όταν γράφεις αυτή την φράση...''ότι έγινε έλεγχος στα ...... χωρίς να ελεγχθούν τα ..............'' .

Δεν αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό είναι έμμεσο κάρφωμα του συναδέλφου που ίσως άθελά του έκανε λάθος στην σωστή χρήση της τιμής ζώνης στον υπολογισμό του προστίμου.

Δεν παρακολούθησες εδώ στο φόρουμ τις συζητήσεις για όλο το αλλαλούμ που υπάρχει με τις τιμές ζώνης?

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό είναι έμμεσο κάρφωμα του συναδέλφου που ίσως άθελά του έκανε λάθος στην σωστή χρήση της τιμής ζώνης στον υπολογισμό του προστίμου.

 

Ax αχ ,

Στο διαβιβαστικό έγραψα ότι έλεγξα και ότι δεν έλεγξα το άφησα στην διακριτική ευχέρεια του ΣΥΠΟΘΑ .

Εαν θέλουν να ελέγξουν και τα υπολοιπα ας το κανουν ή ας μου απαντησουν ότι θα έπρεπε επιπρόσθετα να ελέγξω και αυτό .. κλπ

Εγω δεν βλέπω κάρφωμα οταν κάνω έλεγχο , αλλά όταν παραβλέπω εις γνώσιν μου λανθασμένα στοιχεία τότε αρχίζουν τα σενάρια περι διαπλοκής κλπ.

Καταλαβαίνεις και τις ποινικές ευθύνες εάν κατηγορηθώ ότι ζημίωσα το κράτος από την μη είσπραξη προστίμων .

Υπάρχει αλαλούμ σε όλο το 4014 .

Και σε αυτό το χάος πολλοί συνάδελφοι ελ.επαγ. "σκαρφίζονται" ότι μπορεις να φανταστείς προκειμένου να κάνουν πιο "ελκυστικά" τα πρόστιμα στον πελάτη και να κερδίσουν την δουλειά .

Δεν μπορώ να κρίνω εαν το λάθος είναι εκούσιο ή ακούσιο . Απλά διενεργώ έλεγχο .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Faethon

με την παράθεση δεν ξεκαθαρίζεις όμως ευθαρσώς αν θεωρείς ότι είναι ή δεν είναι σωστή η ενέργεια του φίλου μου κακού για άλλους καλού για μένα λύκου (γιατί δέχεται να αντιπαρατίθεται μαζί μας με εμφανή την ιδιότητα του ως "ελεγκτή δόμησης")

Θεωρώ ότι γράφοντας

Κακέ λύκε, ναι κάνεις έλεγχο αλλά με σκοπό την διαπίστωση ότι τα στοιχεία τους, που αφορούν την περιγραφή της κατασκευής, το εμβαδόν και τη χρήση της είναι αληθή και ακριβή.

Επειδή η λέξη "περιγραφή" στον ν4014 υπάρχει μόνο στην Τ.Ε. μηχανικού, υπάρχει περίπτωση κάποιοι συνάδελφοί σου να έκαναν ερώτημα για το ποιος θα ελέγξει τα υπόλοιπα και έτσι να βγήκε η εγκύκλιος....

σαν απάντηση στον κακό λύκο που είχε γράψει

Η αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία ελέγχει δειγματοληπτικά ποσοστό τουλάχιστον 5 % των αιτήσεων και όλων των δικαιολογητικών που υποβλήθηκαν,

Η περιγραφή της αυθαίρετης κατασκευής ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ στην τεχνική έκθεση του μηχανικού αλλά και στα δικαιολογητικά που καθορίζουν την παλαιότητα κλπ .

Αρα εαν θεωρηθεί ότι ο έλεγχος δεν ήταν σωστός , τοτε προσφέυγεις κατά των πράξεων ή παραλείψεων των οργάνων των Υ.ΔΟΜ στο ΣΥΠΟΘΑ ..

Επιμένω οτι κάνω έλεγχο και στην παλαιότητα στην ΥΔΟΜ που εργάζομαι !

διαφωνώ με την πρακτική του.

Και του πρότεινα να τα παραπέμπει στο ΣΥΠΟΘΑ όπως λέει η εγκύκλιος.

Διαφωνώ όμως στο λεκτικό που λέει πως θα χρησιμοποιεί και θα πρότεινα να αναφέρει ".. σύμφωνα με την εγκ .....και μετά τον έλεγχο που διενήργησα για τα οριζόμενα στην παραπάνω εγκ..., σας διαβιβάζω τον φάκελο .... για περαιτέρω έλεγχο."

Link to comment
Share on other sites

 

Διαφωνώ όμως στο λεκτικό που λέει πως θα χρησιμοποιεί και θα πρότεινα να αναφέρει ".. σύμφωνα με την εγκ .....και μετά τον έλεγχο που διενήργησα για τα οριζόμενα στην παραπάνω εγκ..., σας διαβιβάζω τον φάκελο .... για περαιτέρω έλεγχο."

Δεκτόν και αυτό .

Ακόμα είμαστε σε ασκήσεις επί χάρτου !

Δυστυχώς δεν βοηθά η νομοθεσία .

Δεν ξέρω μήπως κάνω ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ για διευκρινήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου δεν πρόκειται να γίνει κανένας έλεγχος ή αν γίνει αυτός δεν θα είναι ουσιαστικός αλλά εντελώς τυπικός κι αυτό γιατί δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να γίνει αφού δεν υπάρχει το αξιόπιστο και απλό-κατανοητό νομικό υπόβαθρο που είναι το κύριο συστατικό του κάθε ελέγχου.

Ο λόγος που το λέω αυτό, είναι γιατί ο Ν-4014 ανέδειξε περίτρανα το χάος και την πολυπλοκότητα της πολεοδομικής νομοθεσίας της χώρας.

Δεν βλέπετε τι γινόταν με τις ερωτο-απαντήσεις του ΥΠΕΚΑ, που οι μισές αντικρούουν τις υπόλοιπες? Υπάρχει πουθενά ξεκάθαρο κάτι?

Γι αυτό και σταματήσανε τις ''διευκρινήσεις'' πλέον από το ΥΠΕΚΑ και τα πάντα όλα στο εξής υπόκεινται στο καθεστώς της θείας φώτισης πλέον.

Υπάρχουν πολλά κουβάρια που πρέπει να ξετυλίξουν εκεί στο ΥΠΕΚΑ. Το ΥΠΕΚΑ για τόσα χρόνια με την βοήθεια του τεχνικού συμβούλου του 2% κάνανε μια νομοθεσία σαν τα μούτρα τους που είναι αδύνατο πλέον να συμμαζευτεί.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα φίλε SIRADARB

(το ίδιο ακριβώς έχω πει πάρα πολλές φορές και σε διάφορα θέματα σχετικά με τον 4014)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.