Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΠΥ και επίδομα τοκετού


Polant

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!

Παλεύω από τότε που μπήκαμε στον ΕΟΠΥΥ να βρω κι εγώ άκρη για το τί ισχύει πλέον, μιας και γεννάω κι εγώ τέλη Μαρτίου και δε μπορώ να βρω άκρη... Απ' το ΤΣΜΕΔΕ δεν παίρνω σαφείς απαντήσεις και οι κλινικές που ρωτήσαμε μας έδωσαν τιμές με ΕΟΠΥΥ και χωρίς ΕΟΠΥΥ με μία διαφορά 400 ευρώ μόνο!! Ρωτήσαμε σήμερα στο παράρτημα του ΕΟΠΥΥ της Θεσσαλονίκης και μας είπε ο διευθυντής ότι εκείνοι δίνουν επίδομα 900 ευρώ ως ΕΟΠΥΥ, το οποίο παίρνουμε μέσω του ταμείου μας και μας πρότεινε να μην εξουσιοδοτήσουμε καμία κλινική να πάρει αυτό το ποσόν... Να πληρώσουμε κανονικά δηλαδή στην κλινική την τιμή χωρίς ΕΟΠΥΥ και να πάρουμε πίσω τα 900 ευρώ (κι όχι να μας αφαιρέσει η κλινική μόνο τα 400 ευρώ). Επίσης είπε πως ο ΕΟΠΥΥ δεν απαγορεύει στο κάθε ταμείο να δίνει τα επιδόματα που θέλει, εκτός κι εάν έχει πάρει το ταμείο κάποια απόφαση που τα καταργεί... Γνωρίζετε αν υπάρχει πουθενά τέτοια απόφαση, γιατί εγώ όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι τέτοιο!!

 

Υ.Γ. Τις κλινικές ποιός τις ελέγχει για τις αυθαιρεσίες που κάνουν;!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους (όλες κυρίως!),

σε συνέχεια του ερωτηματος της rinio, θα ήθελα να μου επιβεβαιώσει κάποιος-αν γνωρίζει- , εαν εξακολουθεί να ισχύει η δυνατότητα μειωμένων εισφορών για άνω 5ετίας μηχανικούς ένα έτος μετά τη γέννα, διότι με τις επικείμενες αυξήσεις και με ένα βρέφος στο σπίτι, είναι βέβαιο ότι δεν θα τα βγάλουμε πέρα!! Όποιος γνωρίζει κάτι νεότερο, πέραν του αβεβαίου που ισχύει εδώ και δυο τρεις μήνες, καλοδεχούμενες οι πληροφορίες του.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ. και τώρα που το θυμήθηκα, γνωρίζει κανείς εαν υπάρχει κάποιο επίδομα απο τον ΟΑΕΔ, που δικαιούμαστε( ως αυτοαπασχολούμενες και όχι ως μισθωτες)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει καταργηθεί η δυνατότητα μειωμένων εισφορών για ένα έτος για τις άνω 5-ετίας μηχανικούς.Επίσης έχει ψηφιστεί για τις αυτοαπασχολούμενες ότι θα παίρνουμε και εμείς βοήθημα ώστε να μπορούμε κάπως να τα βγάζουμε πέρα όπως και οι μισθωτές μερικούς μήνες πριν και μετά την εγκυμοσύνη αλλά ακόμα δεν έχουν δημοσιευτεί και αποφασιστεί λεπτομέρειες-οπότε απ ότι έχω καταλάβει προς το παρόν δεν εφαρμόζεται

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!

Παλεύω από τότε που μπήκαμε στον ΕΟΠΥΥ να βρω κι εγώ άκρη για το τί ισχύει πλέον, μιας και γεννάω κι εγώ τέλη Μαρτίου και δε μπορώ να βρω άκρη... Απ' το ΤΣΜΕΔΕ δεν παίρνω σαφείς απαντήσεις και οι κλινικές που ρωτήσαμε μας έδωσαν τιμές με ΕΟΠΥΥ και χωρίς ΕΟΠΥΥ με μία διαφορά 400 ευρώ μόνο!! Ρωτήσαμε σήμερα στο παράρτημα του ΕΟΠΥΥ της Θεσσαλονίκης και μας είπε ο διευθυντής ότι εκείνοι δίνουν επίδομα 900 ευρώ ως ΕΟΠΥΥ, το οποίο παίρνουμε μέσω του ταμείου μας και μας πρότεινε να μην εξουσιοδοτήσουμε καμία κλινική να πάρει αυτό το ποσόν... Να πληρώσουμε κανονικά δηλαδή στην κλινική την τιμή χωρίς ΕΟΠΥΥ και να πάρουμε πίσω τα 900 ευρώ (κι όχι να μας αφαιρέσει η κλινική μόνο τα 400 ευρώ). Επίσης είπε πως ο ΕΟΠΥΥ δεν απαγορεύει στο κάθε ταμείο να δίνει τα επιδόματα που θέλει, εκτός κι εάν έχει πάρει το ταμείο κάποια απόφαση που τα καταργεί... Γνωρίζετε αν υπάρχει πουθενά τέτοια απόφαση, γιατί εγώ όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι τέτοιο!!

 

Υ.Γ. Τις κλινικές ποιός τις ελέγχει για τις αυθαιρεσίες που κάνουν;!

 

Είχα πάρει τηλέφωνο στο ΤΣΜΕΔΕ Πειραιά (ήταν το μόνο παράρτημα που απάντησε) και μου είπαν ξεκάθαρα ότι το επίδομα τοκετού δεν το δίνουν πια.

Στο site τους συνεχίζουν να γράφουν ότι το επίδομα δίνεται κανονικά.

 

http://www.tsmede.gr/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7/%CE%9A%CE%A5%CE%A4/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%82%CE%A5%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82/tabid/367/Default.aspx

 

Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να πάω στα κεντρικά να ρωτήσω. Νομίζω ότι ούτε οι ίδιοι ξέρουν τι ισχύει και τι όχι!

Link to comment
Share on other sites

Αφορά γέννηση σε δημόσιο μαιευτήριο με ΤΣΜΕΔΕ κατά τη μεταβατική προ ΕΟΠΠΥ εποχή

και ενώ κάποια περιφερειακά γραφεία ενημέρωναν λανθασμένα ότι η ασφαλισμένη για γέννηση σε δημόσιο μαιευτήριο

δε δικαιούται το επίδομα τοκετού παρά μονάχα τη νοσηλεία.

 

Γεια χαρά σε όλους και όλες.

 

Ψάχνοντας το φλέγον ζήτημα για το αν δικαιούμαι ή όχι επίδομα τοκετού για την οριακά προ ΕΟΠΠΥ εποχή

ήθελα να μοιραστώ το εξής μήπως και βοηθήσω κάποια άλλη μητέρα με αντίστοιχο θέμα.

 

Σύμφωνα με το εξής έγγραφο-ανακοίνωση του ΤΣΜΕΔΕ -από το Τμήμα Ελεγκτών Ιατρών- με ημερομηνία 5-11-2012,

http://www.tsmede.gr...oma toketou.pdf,

είναι ξεκάθαρο ότι για τη γέννηση σε δημόσιο μαιευτήριο δικαιούμασταν το επίδομα με την προυπόθεση ότι πληρώναμε τα έξοδα του νοσοκομείου.

 

Γέννησα πριν 4 μήνες και από το περιφερειακό παράρτημα όπου ανήκω επέμεναν τότε ότι με βάση τα ισχύοντα (και ενώ είχα πληρώσει εξετάσεις και γιατρούς από την τσέπη μου καθόλη την εγκυμοσύνη) δεν δικαιούμαι το επίδομα- απλώς το ΤΣΜΕΔΕ θα μου κάλυπτε τα έξοδα του δημόσιου μαιευτηρίου.

 

Ήμουν έτοιμη πλέον να κινηθώ δικαστικά εναντίον της λογικής του παραλόγου, ώσπου ανακάλυψα αυτήν την εκ των υστέρων ανακοίνωση.

Αφού το επιβεβαίωσα πρώτα και από το αρμόδιο κεντρικό Τμήμα, πήγα τρεις (!)μήνες μετά τη γέννηση και πλήρωσα το κόστος νοσηλείας μου, ακυρώνοντας ταυτόχρονα το αντίστοιχο απόκομμα του βιβλιαρίου που είχαν κρατήσει στο νοσοκομείο. Προσκόμισα όλα τα απαραίτητα έγγραφα στο περιφερειακό τμήμα, όπου βέβαια εξακολουθούσαν το ίδιο τροπάριο μέχρι που κατάλαβαν ότι δεν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς παρά να προχωρήσουν στην καταβολή των όσων δικαιούμαι.

 

Προς το παρόν είμαι στην αναμονή αλλά όλα δείχνουν ότι το επίδομα θα μου καταβληθεί.

 

Εύχομαι η κακή ενημέρωση κάποιων σε περιφερειακά τμήματα να μην απέτρεψε πολύ κόσμο να διεκδικήσει τα όσα διακιούται.

Οι ασφαλισμένοι εξακολουθούμε να πληρώνουμε αδρά και όσο κι αν αντιλαμβανόμαστε ότι και οι υπάλληλοι είναι πιεσμένοι από τις συνεχείς αλλαγές, αν μη τι άλλο, οφείλουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Edited by ELE_MICK
Link to comment
Share on other sites

Απο όσο γνωρίζω στο ΙΚΑ πχ εκτος του επιδόματος τοκετού (που είναι τα ποσά που προαναφέρθηκαν μέσω ΕΟΠΥΥ) δικαιούνται και επίδομα μητρότητας. Σε άλλη συζήτηση του forum βρήκα πως πλέον (τουλάχιστον θεωρητικά) το επίδομα μητρότητας το δικαιούνται και οι αυτοαπασχολούμενες μητέρες (ΦΕΚ 235Α/03.12.12) χωρίς όμως να διευκρινίζετε πως το λαμβάνεις και ποιό είναι το ποσό. Μήπως το έχει λάβει καμία συνάδελφος και γνωρίζει να μας διαφωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

Αφορά γέννηση σε δημόσιο μαιευτήριο με ΤΣΜΕΔΕ κατά τη μεταβατική προ ΕΟΠΠΥ εποχή

και ενώ κάποια περιφερειακά γραφεία ενημέρωναν λανθασμένα ότι η ασφαλισμένη για γέννηση σε δημόσιο μαιευτήριο

δε δικαιούται το επίδομα τοκετού παρά μονάχα τη νοσηλεία.

 

Γεια χαρά σε όλους και όλες.

 

Ψάχνοντας το φλέγον ζήτημα για το αν δικαιούμαι ή όχι επίδομα τοκετού για την οριακά προ ΕΟΠΠΥ εποχή

ήθελα να μοιραστώ το εξής μήπως και βοηθήσω κάποια άλλη μητέρα με αντίστοιχο θέμα.

 

Σύμφωνα με το εξής έγγραφο-ανακοίνωση του ΤΣΜΕΔΕ -από το Τμήμα Ελεγκτών Ιατρών- με ημερομηνία 5-11-2012,

http://www.tsmede.gr...oma toketou.pdf,

είναι ξεκάθαρο ότι για τη γέννηση σε δημόσιο μαιευτήριο δικαιούμασταν το επίδομα με την προυπόθεση ότι πληρώναμε τα έξοδα του νοσοκομείου.

 

Γέννησα πριν 4 μήνες και από το περιφερειακό παράρτημα όπου ανήκω επέμεναν τότε ότι με βάση τα ισχύοντα (και ενώ είχα πληρώσει εξετάσεις και γιατρούς από την τσέπη μου καθόλη την εγκυμοσύνη) δεν δικαιούμαι το επίδομα- απλώς το ΤΣΜΕΔΕ θα μου κάλυπτε τα έξοδα του δημόσιου μαιευτηρίου.

 

Ήμουν έτοιμη πλέον να κινηθώ δικαστικά εναντίον της λογικής του παραλόγου, ώσπου ανακάλυψα αυτήν την εκ των υστέρων ανακοίνωση.

Αφού το επιβεβαίωσα πρώτα και από το αρμόδιο κεντρικό Τμήμα, πήγα τρεις (!)μήνες μετά τη γέννηση και πλήρωσα το κόστος νοσηλείας μου, ακυρώνοντας ταυτόχρονα το αντίστοιχο απόκομμα του βιβλιαρίου που είχαν κρατήσει στο νοσοκομείο. Προσκόμισα όλα τα απαραίτητα έγγραφα στο περιφερειακό τμήμα, όπου βέβαια εξακολουθούσαν το ίδιο τροπάριο μέχρι που κατάλαβαν ότι δεν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς παρά να προχωρήσουν στην καταβολή των όσων δικαιούμαι.

 

Προς το παρόν είμαι στην αναμονή αλλά όλα δείχνουν ότι το επίδομα θα μου καταβληθεί.

 

Εύχομαι η κακή ενημέρωση κάποιων σε περιφερειακά τμήματα να μην απέτρεψε πολύ κόσμο να διεκδικήσει τα όσα διακιούται.

Οι ασφαλισμένοι εξακολουθούμε να πληρώνουμε αδρά και όσο κι αν αντιλαμβανόμαστε ότι και οι υπάλληλοι είναι πιεσμένοι από τις συνεχείς αλλαγές, αν μη τι άλλο, οφείλουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

 

Το έγγραφο που παραθετεις εχει ημερομηνια 5.11.12, αλλά μπήκαμε στον ΕΟΠΥΥ στις 12.11.12. Αν καταφέρεις να πάρεις τα 2500 του επιδοματος, μπορείς να μας ενημερώσεις από ποιο περιφερειακό τμήμα πήρες τα χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ποσο που δινει ο ΕΟΠΥΥ ειναι 750 αλλα στο οποιο πρεπει να συμμετεχω με 30% αρα παιρνω 500 αντι 2500.......Ενημερωστε με για την κινηση στον συνηγορο.....και αν δουν πληρωμη εμενα να με χ......τε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ποσο που δινει ο ΕΟΠΥΥ ειναι 750 αλλα στο οποιο πρεπει να συμμετεχω με 30% αρα παιρνω 500 αντι 2500.......Ενημερωστε με για την κινηση στον συνηγορο.....και αν δουν πληρωμη εμενα να με χ......τε.

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις βάσει ποιού εγγράφου ισχύει αυτό; Είναι απαράδεκτο να μη μπορούμε να βρούμε εύκολα και με σαφήνεια το τί ισχύει!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.