Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα σε σκάλα – Ελλιπής Μάτιση


 

Recommended Posts

+1 Αλέξη! Μου αρέσει πολύ η λύση σου!! Θα ενημερώσω σχετικώς στο εγγύς μέλλον! :smile:

Πολύ οικονομικότερη λύση από αυτή της καθαίρεσης, οπότε είναι δυνατόν να εφαρμοστεί.. Ελπίζω να πιάσει και το πρόβλημα να λυθεί μια και καλή! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά -συγχώρα με που γίνομαι σπαστικός- να επαναλάβω τα βασικά:

 

Βεβαιώσου ποια είναι η στατική λειτουργία της σκάλας, αν η σκάλα έχει την απαιτούμενη αντοχή για αυτή την λειτουργία, ποια η αιτία της ρηγμάτωσης, αν η αιτία παραμένει ενεργή ή "τελείωσε".

 

Αυτά είναι απαραίτητο να απαντηθούν για να γίνει η επιλογή της λύσης, χωρίς αυτά κάθε λύση -ακόμη και η καθαίρεση και ανακατασκευή- μπορεί να αποτύχει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

να τσιγκλήσω λίγο τον Αλέξη ή όποιο γνωρίζει κάτι σχετικό

 

Επειδή αντιμετωπίζω ένα πρόσφατο όμοιο πρόβλημα αλλά όχι τόσο σοβαρό

Συγκεκριμένα

είχα κατασκευάσει το 2005, σε συγκρότημα ενοικιαζομένων διαμερισμάτων,

σκάλα περιστρεφόμενη (όχι στρογγυλή) που οδηγεί από το ισόγειο στον πρώτο όροφο

 

Η σκάλα στη βάση της στηρίζεται σε μεγάλο φουρούσι (2.4μ) του δαπέδου ισογείου και αγκυρώνεται αμέσως μετά το πρώτο Γ της ανάβασης στη δοκό της οικοδομής που τοπικά κατέβασα λοξά τον πυθμένα της ώστε όλο το υπολειπόμενο κεκλιμένο σκέλος της σκάλας

πριν την στάθμη του ορόφου να πακτώνεται καθ’ ολοκληρία σ' αυτή τη δοκό και στο τελείωμά της επίσης αγκυρώνεται σε φουρούσι μήκους 1.2 της στάθμης του δαπέδου ορόφου

Από το κάτω φουρούσι και μέχρι το έδαφος η σκάλα συνεχίζει με ένα σκέλος μήκους 1.3μ όπου πακτώνεται κατά τα γνωστά σε μια μικρή διαπλάτυνση αόπλου σκυροδέματος που σε άλλο συγκρότημα εδράζεται επί υγιούς φυσικού εδάφους και σε άλλα επί μπαζώματος

Η ίδια σκάλα επαναλαμβάνεται στο συγκρότημα 4 φορές

 

Πριν από λίγες μέρες με κάλεσε ο ιδιοκτήτης του ενός και διαπίστωσα ότι

σε μία μόνο σκάλα από τις 4 το μικρό σκέλος που τελευταία περιγράφω παραπάνω στο σημείο που αγκυρώνεται με το κάτω φουρούσι

ράγισε με άνοιγμα περίπου 2 εκ και τα πατήματα απόκλιναν της οριζοντίου

Χρονικά η εμφάνιση έγινε σταδιακά, αλλά φέτος παραέγινε

 

Από την εικόνα της σκάλας καθίσταται πασιφανές ότι το ράγισμα προκλήθηκε από διαφορική καθίζηση της άοπλης βάσης που εδράστηκε επί μπαζώματος περίπου 1.2μ

Είναι πασιφανές επίσης ότι η δαπάνη ανακατασκευής αυτού του μικρού σκέλους της είναι μικρή

κάτι όμως που θέλω να αποφύγω λόγω αφ' ενός της επιρροής της σε λοιπά έργα περιβάλλοντος και από το φόβο επανάληψης του ίδιου φαινομένου από νέα μικρή τοπική καθίζηση της νέας βάσης

Θα προτιμούσα μια ενίσχυση της τάσης του εδάφους που κάπου είχα διαβάσει ότι μπορεί να γίνει με χημικά, χωρίς να μπορώ να βρω επί πλέον στοιχεία της μεθόδου

Επειδή η περίπτωσή μου είναι εντελώς ακίνδυνη και επειδή υπολογίζω ότι μπορεί κάτι τέτοιο να γίνει εύκολα ώστε τελικά να χρειαστεί μόνο η ανακατασκευή των μαρμαροεπενδύσεων παρακαλώ όποιο γνωρίζει σχετικά κάτι ας το παραθέσει

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

@salpigoal οι φρεατοπάσαλοι σε συνδιασμό με την αύξηση των διαστάσεων, συμβάλουν στην αύξηση της ΦΙ του πεδίλου. Στη περίπτωσή μου δεν νομίζω ότι είναι οικονομική λύση, αλλά και δεν θα πιάσει από τη στιγμή που έχω καθίζηση. Η μέθοδος αυτή χρησιμοποιείται στην ενίσχυση γεφυρών αν θυμάμαι καλά.

 

@Αλέξη δεν γίνεσαι καθόλου κουραστικός! Ίσα ίσα που πρέπει να τονίζονται οι σημαντικές παράμετροι!

 

PS: Κάποιος mod να αλλάξει το τίτλο από - Ελλιπής Μάτιση σε - Καθίζηση. :)

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Τους φρεατοπασσαλους τους χρησιμοποιεις για μεγαλα βαθη θεμελιωσης...οταν εχεις δηλαδη μπαζωμενα εδαφη....

 

Αν σκαψεις μ ενα γεωτρυπανο 3-4 τρυπες Φ300, μεχρι το βαθος που θα βρεις στερεο εδαφος.... ριξεις ετοιμους μανδυες και σκυροδετησεις....ισως και να εχεις λυσει το προβλημα σου με κοστος πιστευω μικροτερο απ την πληρη καθαιρεση και ανακατασκευη...

 

ΥΓ : Επαναλαμβανω....μπορει να λεω και βλακειες αλλα με χαρα μου ν ακουσω τους λογους για τους οποιους μια τετοια λυση δεν θα ειχε αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...

 

Δεν ισχύει.

Αφενός το Φ300 δεν είναι φρατοπάσσαλος, είναι μεγαλούτσικος μικροπάσσαλος.

Αφετέρου, ένας μικροπάσσαλος σηκώνει μερικές δεκάδες τόνους, υπερβαίνει κατά πολύ τις ανάγκες της σκάλας.

 

Τέλος, το κόστος...

Αν υποθέσουμε ότι μπορεί το γεωτρύπανο να προσεγγίσει, το κόστος της περαιωμένης εργασίας δεν θα είναι φθηνότερο από την σκάλα...

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.