Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα σε σκάλα – Ελλιπής Μάτιση


 

Recommended Posts

Eari

1. η φωτογραφία 1 και η φωτογραφία 4

δείχνουν αντίστοιχα τις ρηγματώσεις του αριστερού και του δεξιού στηθαίου της σκάλας έτσι δεν είναι;

βλέπω όμως ότι οι ρηγματώσεις της δεξιάς πλευράς είναι πολύ πιο έντονες απ' αυτές της αριστερής πλευράς

2.δεν μας διευκρίνισες επίσης αν η σκάλα είναι ελεύθερη δηλ ανοιχτή από την κάτω πλευρά ή είναι κλειστή με τοιχοποιία;; (δημιουργώντας κατά κάποιο τρόπο μια μικρή αποθήκη κάτω από τον ουρανό της)

3. αν είναι κλειστή που φέρονται οι τοιχοποιίες της;;

4. αυτές οι τοιχοποιίες κτίστηκαν εξ αρχής ή εκ των υστέρων της κατασκευής της σκάλας;

 

υ.γ

Πιστεύω ότι κάτω από την αριστερή πλευρά (που παρουσιάζει πιο μικρό εύρος ρωγμής) έχεις στην τοιχοποιία σου την πόρτα της αποθήκης, οπότε τα φορτία της ίδιας αυτής της τοιχοποιίας (που έχει την πόρτα) που συναθροίζονται με τα φορτία της σκάλας στο πέδιλο της βάσης της είναι πιο μικρά, σε σχέση με τα αντίστοιχα φορτία που συναθροίζονται στην συμμετρική βάση του πεδίλου της δεξιάς πλευράς της, όπου η τοιχοποιία είναι χωρίς κούφωμα, με αποτέλεσμα να έχεις και διαφορική καθίζηση της βάσης ΚΑΙ κατά το πλάτος της σκάλας γεγονός που δικαιολογεί και την διαφορά εύρους ρωγμών αριστερής και δεξιάς πλευράς του στηθαίου

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματοποίησα αφαίρεση της χαλαρής στρώσης του σοβά και διαπίστωσα ότι η ρωγμή φτάνει σε βάθος και μέσα στο σκυρόδεμα. Είναι προφανές ότι ο «μάστορας» δεν αγκύρωσε ως έπρεπε τον οπλισμό της σκάλας με την πλάκα της οικίας και τούμπλαλιν, με αποτέλεσμα η σκάλα να είναι σχεδόν στον "αέρα", στηριγμένη μόνο στο κάτω τμήμα της επί του εδάφους – μπετού καθαριότητας. Δεν εντοπίστηκαν ρηγματώσεις στον πρόβολο του πλατύσκαλου, στα τοιχώματα, στην πλάκα επί εδάφους, αλλά και στη βάση του κτιρίου. Γεγονός που με κάνει να αποκλείω την πιθανότητα διαφορικής καθίζησης.

 

Τα είπες όλα Earl!

Τώρα σαν λύση; Μερική καθαίρεση και επανακατασκευή. Και πιο σίγουρο και πιό οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ολική καθαίρεση και επανακατασκευή, για να ξέρεις και τι σου γίνεται. 'Ολα κι όλα είναι 9 σκαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Η "παλιά" φρουρά έχει δίκιο...:)

Δεν συμφέρει επισκευή με αμφίβολα αποτελέσματα...Πόσο κοστίζει μια καινούργια σκάλα 9 σκαλοπατιών?? Γκρέμισμα και φτιάξιμο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ με βαμμένο μαλλί κλπ να κρύψω όπως-όπως την φαλάκρα μου, πετάγεσαι μετά εσύ και μου τα βγάζεις όλα στην φόρα. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Κατ’ αρχάς σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας! :)

 

@Αλέξη πραγματικά οι ρωγμές προς τα πάνω έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα!

 

@Brasco το θέμα με το έδαφος θέλει μία κάποια προσοχή. Δεν υπάρχει υπόγειο κάτω από τη σκάλα, αλλά μπετόν καθαριότητας. Σε αυτό το σημείο οποιαδήποτε περεταίρω ενέργεια για μία πιο περίπλοκη θεμελίωση του μεταλλικού πλαισίου, θα αύξανε κατά πολύ το κόστος επισκευής.

 

@ΚΑΝΑ 1) Έτσι ακριβώς! Οι ρηγματώσεις της δεξιάς πλευράς έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα από αυτό της αριστερής, ενώ είναι λοξές στα περισσότερα σημεία. Της αριστερής όμως, εκτείνονται σε ολόκληρο το ύψος της σκάλας κατακόρυφα! 2) Κάτω από τη σκάλα υπάρχει αποθηκάκι το οποίο και κατασκευάστηκε μαζί με τη σκάλα. Η πόρτα της αποθήκης είναι στα δεξιά!

 

Εγώ προσπαθώ με βαμμένο μαλλί κλπ να κρύψω όπως-όπως την φαλάκρα μου, πετάγεσαι μετά εσύ και μου τα βγάζεις όλα στην φόρα. :shock:

 

Μαλλί firefox, η αλλιώς καραφλάζ! :mrgreen:

 

1000 Ευχαριστώ σε όλους (για ακόμα μία φορά) και κυρίως στην "παλιά φρουρά" για τις απαντήσεις και την βοήθειά σας!! :D

Σε περίπτωση καθαίρεσης και επανακατασκευής όμως, πως θα μπορούσε να γίνει η αγκύρωσή της με το κτίριο; Αναμονές;

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Βγάλ' την πρώτα να δεις τι κατάσταση έχεις από αναμονές σε εκείνο το σημείο στήριξης και μετά το αντιμετωπίζεις ανάλογα.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ενος νεου με ολο το θαρρος...

 

Ακομα και να την γκρεμισει και να την ξαναφτιαξει οπως λετε, αν το προβλημα οφειλεται σε μπαζωμενο εδαφος στην βαση της σκαλας, παλι το ιδιο προβλημα δεν θα χει?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ενος νεου με ολο το θαρρος...

 

Ακομα και να την γκρεμισει και να την ξαναφτιαξει οπως λετε, αν το προβλημα οφειλεται σε μπαζωμενο εδαφος στην βαση της σκαλας, παλι το ιδιο προβλημα δεν θα χει?

 

Φίλε μου εννοείται ότι θα την φτιάξει σωστά όπως πρέπει.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Αρα θα σκαψει μεχρι να βρει στερεο εδαφος για να θεμελιωσει την σκαλα? Αυτο μου λες?

 

 

Ετσι οπως μας τα λεει ο συναδελφος και απ οτι καταλαβαινω απ τις φωτο, ολη η διαμορφωση της εισοδου ενδεχεται να εχει γινει σε μπαζωμενο εδαφος.....

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.