Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πεα σε κατοικιες με Μ.Ε.Α που δεν εχει εφαρμοστει


JOHNYMAL

Recommended Posts

Καλούμε να εκδόσω πιστοποιητικο σε κατοικίες οπου η ο.α εχει εκδοθει με Μ.Ε.Α ο ιδιοκτητης επειδη οι κατοικιες ειναι για εκμεταλευση δεν εχει εφαρμοσει τιποτα απο την Μ.ΕΑ.

Εγω σε αυτην την περιπτωση βγάζω τα πιστοποιητικα κανονικα με την προυπόθεση τα σεναρια αφου εφαρμοστουν σε ενα ετος να κατατασονται στην κατηγορια Β.

 

Α) Τι κυρώσεις θα εχει ο μηχανικος και ο ιδιοκτητης που δεν εκαναν αυτο που έπρεπε?

Β) Εαν ο πελατης δεν θελησει να εκδοσει τα Πεα και παει σε αλλον μηχανικό και αναφερει οτι οι κατοικιες ειναι προ του 83 πιος μπορει να τον ελέγξει ?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις κυρώσεις, δες στο άρθρο 382 (σελ. 248 ως 250) του ΠΔ 580/Δ/1999 (ΦΕΚ Α΄ 210) «Κώδικα Βασικής Πολεοδομικής Νομοθεσίας».

Για το δεύτερο που ρωτάς, αν πήγαινες και έβλεπες νεόδμητο κτίριο, θα πίστευες πως είναι κατασκευής πριν το 1983;

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνεις τον ιδιοκτήτη ότι είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις στο building cert ότι είναι βάση ΚΕΝΑΚ και ότι όταν το στείλεις δεν θα είναι κατηγορία Β, οπότε θα θεωρείτε αυθαίρετο. Δεν ξέρω ποιος θα τον ενοχλήσει σε ένα χρόνο που θα του δοθεί η ευκαιρία να εφαρμόσει τη μελέτη. Στο μεταξύ αφού τα πεις όλα αυτά θα έχει φύγει και θα έχει βρει ήδη ένα "έμπειρο" ενεργειακό επιθεωρητή, που "εξειδικεύετε" σε τέτοια θέματα και θα του το κάνει το ΠΕΑ σε "προσιτή" τιμή και αυθημερόν. Αυτά. Διαλέγεις και παίρνεις. Εγώ στη θέση σου θα το παράταγα, γιατί δεν ριψοκινδυνεύω για 200 και 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν θα μείνεις χωρίς αμοιβή...

Θα μάθεις ποιος επιθεωρητής θα πάρει την δουλειά και μετά θα πάρεις τα ευρά από αυτόν (με μία ελάχιστη απειλή) :smile: (έχει ξαναγίνει)

Μη πάει τζάμπα και ο κόπος που έκανες μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα το βγαζα, θα βαζα και την απόδειξη ακριβώς μπροστά από τα νούμερα, θα του πιανα τη κουβέντα για καμμία γκόμενα που θα πέρναγε εκείνη τη στιγμή, το χρήμα στη τσέπη, και μετά θα του λεγα:

μεγάλε, παίζει κι αυτό το θέματακι, ο Θεός μεθ υμών :ph34r:

 

τι κυρώσεις να έχει ένας μηχανικός δηλαδή αν ο ιδιοκτήτης δεν προβεί σε κάποιες συστάσεις που του έγιναν ?

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.