Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΑ σε προσθήκη κατ' επέκταση.


kostas K

Recommended Posts

Νομίζω ότι το κριτήριο για την υποβολή ΜΕΑ σε προσθήκη και κατ' επέκταση όλων των Η/Μ μελετών, είναι η ριζική ανακαίνιση. Στις FAQ του ΤΕΕ αναφέρεται: "Αν η προσθήκη (επέκταση) τμήματος κτηρίου (ανεξαρτήτου επιφάνειας) είναι λειτουργικά ενιαία με άλλο τμήμα ή όλο το κτήριο, τότε εξετάζεται η περίπτωση της ριζικής ανακαίνισης. Αν δεν υπόκειται στην περίπτωση της ριζικής ανακαίνισης, τότε δεν απαιτείται σύνταξη μελέτης ενεργειακής απόδοσης και ούτε η έκδοση Π.Ε.Α. Απαιτείται όμως μελέτη θερμικής επάρκειας για το τμήμα της προσθήκης."

Άρα και κάτω των 50 τ.μ. μπορεί να απαιτείται ΜΕΑ κάτι το οποίο είναι και λογικό αφού αλλάζει η ενεργειακή συμπεριφορά όλου του κτηρίου όταν αυτό υπόκειται στη "Ριζική Ανακαίνιση"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 133
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Βάση της εγκυκλίου 2279 / 22 - 12 - 2010, όταν δεν υποβάλουμε Μ.Ε.Α., εκπονούμε μελέτη Θερμομονωτικής επάρκειας σύμφωνα με τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ και των σχετικών ΤΟΤΕΕ.

Σε προσθήκη στέγης σε υφιστάμενο κτίριο με λιθοδομή που θα εφαρμόσω θερμομονωτική επάρκεια ?

Είναι 2,55 μ. το ύψος της πέτρας, πάνω της θα προστεθεί 1,65 διπλή τοιχοποιία και πάνω της η στέγη. Θα τοποθετήσω θερμομόνωση σε όλο το κτίριο (υφιστάμενο + προσθήκη καθ' υψος)? 'η μόνο στη προσθήκη (στο 1,65) και στη στέγη ? Το ρωτάω αυτό βάση της παραπάνω ερωτο - απάντησης του ΤΕΕ.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως το καταλαβαίνω, για να μπορούσες να κάνεις έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας μόνο για το τμήμα της προσθήκης (διπλή τοιχοποιία και στέγη), θα έπρεπε να παρεμβάλλεται θερμομονωμένο μεσοπάτωμα. Αλλά αυτό μάλλον θα καθιστούσε το χώρο της προσθήκης μη κατοικήσιμο.

Οπότε νομίζω πως θα πρέπει να γίνει θερμομόνωση σε όλο το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκεί καταλήγω. Να γίνει θερμομόνωση σε όλο το κτίριο.

 

Για κοίτα λίγο την εγκυκλιο στη παργ. 2 μήπως σε βοηθάει στο πρόβλημα σου ....

Εγκύκλιος 2021 - 14-6-2012 - Διευκρινήσεις για την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την γνωρίζω αυτή την εγκύκλιο. Απλά πατώντας σε μια ερωταπάντηση στο site του ΤΕΕ είχα μια απορία. Όπως και να έχει θα τοποθετηθεί κανονικά θερμομόνωση εξωτερικά σε όλο το κτίριο (σε όλη την επιφάνεια που καλύπτει η πέτρα και το τούβλο) και διαμόρφωση δικέλυφης στέγης.

Το δάπεδο με έχει προβληματίσει λίγο....Θα σκαφτεί το υπάρχον για να περάσουν καινούργια υδραυλικά και κάπου εκεί πρέπει να εφαρμοστεί η θερμομόνωση.

Edited by TomA
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω προσθήκη καθ' ύψος η οποία είναι >50, συνεπώς χρειάζομαι ΜΕΑ. Τί γίνεται με την υποχρέωση του να βγει το κτίριο Β? Η προσθήκη θα είναι λειτουργικά εξαρτημένη με το υπάρχον μέσω εσωτερικής σκάλας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ όλους.

Συνεπώς αφού η προσθήκη είναι <50 δεν θέλω ΜΕΑ.

Σύμφωνα βέβαια με την εγκύκλιο 1603

 

"Για τις περιπτώσεις των κτιρίων κύριας χρήσης που εξαιρούνται από την απαίτηση εκπόνησης Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης, σύμφωνα με τις περιπτ.β και ε του Αρθ-11 του Ν-3661/08, εξακολουθεί να υφίσταται η υποχρέωση ελέγχου της θερμομονωτικής επάρκειας του κτιρίου, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ και των ΤΟΤΕΕ και της εφαρμογής της"

 

Μιλάμε για το σύνολο του κτιρίου δηλαδή. Είναι δυνατό να βγει το σύνολο του κτιρίου μέσα στα όρια όταν το μισό είναι πέτρινο με μονά ξύλινα κουφώματα; Πρέπει και τα δομικά στοιχεία του υπάρχοντος να είναι σύμφωνα με ΚΕΝΑΚ;

 

 

Kostas K Τελικά τι έκανες με την άδεια,

πες μας και εμάς γιατί έχω ίδια περίπτωση και δεν ξέρω τι να κάνω,

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας μόνο για το τμήμα της προσθήκης κατ' επέκταση. Ουσιαστικά το κομμάτι του κελύφους, χωρίς τα συστήματα και χωρίς να κατατάσσεται προφανώς το κτήριο ενεργειακά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.