Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα τοπογράφων ΤΕΙ


Recommended Posts

Το ΦΕΜ ειναι ο προκαταβλητεως φορος μηχανικων.... Για τα τοπογραφικα ειναι 4%

Οταν λεω οτι ελεγχονται εννοω οτι η αμοιβη τους γινετε με καταθεση στην τραπεζα και εχουν και ΦΕΜ.... συνηθως ειναι τοπογραφικα για αδειες οικοδομων.

 

Το να κανει καποιος τοπογραφικο για 100 ευρω γινετε απλα για να παρει δουλεια απο συναδελφους που δουλευουν με ''κανονικες'' τιμες. Με λιγα λογια σπαει την αγορα. Και δινει και δικαιωμα στους πελατες να κανουν ερευνα αγορας ωστε να πανε στον φθηνοτερο. Κατι που δεν επρεπε να υπαρχει.

 

Οσο για τα εξαρτημενα τοπογραφικα. Δε ξερω καποιο νομο που να λεει οτι δε μπορουν να κανουν οι πτυχιουχοι ΤΕΙ. Κι εγω ενας απο αυτους ειμαι και εχω συνταξει ανα καιρους εξαρτημενα τοπογραφικα για πραξη χαρακτηρισμου.

Δε βλεπω τη δυσκολια στο να συνταξεις ενα εξαρτημενο τοπογραφικο ωστε να μπορουν να το κανουν μονο οι πτυχιουχοι ΑΕΙ.

Το αν θα χρειαστεις εξαρτημενο τοπογραφικο στο λεει και η υπηρεσια που προοριζετε...π.χ. δασαρχειο, κτηματολογιο κ.α

 

ΦΕΜ=Φορολογια Ελληνων Μηχανικων? Οταν λες προκαταβλητεως, Δηλαδη στον μισθος σου περνεις απευθειας το φορολογημενο ποσο? Σου κραταει απευθειας απο την καταθεση τον φορο και εσυ εισπρατεις το υπολοιπο 96%?

 

Για αδειες οικοδομων εργοδοτης ειναι παντα το δημοσιο, και απο κει προκυπτει πως τα χρηματα θα μπουν σε τραπεζα και θα φορολογηθουν αμεσΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φόρος Επιτηδεύματος Μηχανικού. Για περισσότερες πληροφορίες ψάξε μέσα στο site, υπάρχουν πολλά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

@koulosb αν μπεις στη σελίδα τηε ΕΕΤΕΜ νομιζω οτι θα το λέει και εκεί. Καπου στα δικαιώματα,πουχει τα οικονομικά όρια και τα όρια έκτασης, κάπου λέει οτι εξαρτημένα δεν μπορείς..Βασικά απο αλλού τοχω δει εγώ αρχικά,απο λινκ σε παλιό ΠΔ. Θα ψάξω το λινκ που τοδα να στο στείλω με πμ αν είναι...Ουτε εγώ το θεωρώ κάτι δύσκολο, απλως εχω ακούσει και απο συναδέφους πως πηγανε πολεοδομία και σε ορισμένους νομούς είχαν πρόβλημα.Συνήθως δεν ασχολούνται νομίζω εγω, αλλιως υπάρχει ο περιορισμος.τεσπα θα το ψαξω να το δημοσιευσω να μην μιλάμε στον αέρα....

Οσο για τις αμοιβές ..ντάξει πάντα παζαρεύονται, και πάντα γίνεται έρευνα αγοράς απο τον πελάτη..Και δεν το βρίσκω και παράλογο..Δυστυχώς είναι τέτοια η κρίση (όχι μόνο σήμερα, χρόνια τ'ωρα) που αν δεν έχεις να περάσεις το μήνα, κόβεις 100 ευρώ απτο να μην τ απάρεις καθόλου.Γιατί όλο και κάποιος άλλος θα τα πάρει..π.χ. ένας που δεν έχει πτυχίο και του τα υπογράφει άλλος με ποσοστό...

Τι να λέμε τώρα... καλούμαστε να επιβιώσουμε σε μια χώρα που δεν εφαρμόζεται κανενας νόμος ....Και όποι εφαρμόζονται είναι για να τιμωρούν τον τίμιο!

 

EDIT: Κάνω αντιγραφή κείμενο που βρήκα σε site Π.Ε. μηχανικών. Γιαυτό και δεν αποτελεί αντικειμενικό στοιχείο, μιας και ξέρουμε τα συναισθήματα ορισμένων και απτη μια πλευρά και απτην άλλη,που δεν οδηγουν σε αντικειμενικά λόγια και στοιχεία... ΑΠλως το κάνω αντιγραφή μέχρι να βρω το λινκ που ταχα δει καποτε//Αρα:

<<• Οι Πολιτικοί Υπομηχανικοί, υπό τους περιορισμούς που ορίζει το Β.Δ. 769/1972, Ποίοι είναι αυτοί οι περιορισμοί ? Συγκεκριμένα έχουν δικαίωμα σύνταξης απλών τοπογραφικών αποτυπώσεων :

- Πόλεων μέχρις εκτάσεως 150 στρεμμάτων.

- Υπαίθρου μέχρις εκτάσεως 1500στρεμμάτων

Ορίζεται σαφώς όμως στην παραγ5 του άρθρου 1 του παραπάνω διατάγματος ότι οι πολιτικοί Υπομηχανικοί δεν έχουν δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων όπου απαιτείται αυτοτελής τριγωνισμός ή διορθώσεις σφαλμάτων δια της μεθόδου των ελαχίστων τετραγώνων. Επομένως οι πολιτικοί Υπομηχανικοί δεν έχουν δικαίωμα σύνταξης εξαρτημένων τοπογραφικών διαγραμμάτων. >>

 

Δεν ξέρω αν ισχύει, απλώς όπως είπα τα κάνω paste...ψάχνω να βρω κατι πιο στανταρ...(ετσι καια αλλιως μιλάμε για παναρχαιους νόμους αποτι βλέπετε και απολυτως ξεπερασμένους)

Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου να σου θυμίσω, άλλο πράγμα ο τριγωνισμός κι άλλο η εξάρτηση.

 

Τριγωνισμό για να τολμήσεις πρέπει να μπείς σε χρονομηχανή και να πας 20 χρόνια πίσω, να έχεις όργανο δευτερολέπτου, γνώση, κίνητρο και γερά πόδια, όπερ άτοπον.

 

Σήμερα αντί για "αυτοτελή" τριγωνισμό νόημα θα είχαν

α) ο τριπλευρισμός με προσδιορισμό αζιμουθίου (άστο καλύτερα) και

β) η χρήση gps (αυτό κάνουμε όλοι)

 

Ομως η έννοια "εξάρτηση" (πολυγωνομετρικού δικτύου) δεν προϋποθέτει κορυφαίο μορφωτικό υπόβαθρο ούτε τυγχάνει ιδιαίτερης επιστημονικής αντιμετώπισης. Απαιτεί καλή γνώση του εξοπλισμού σου, αντίληψη του χώρου, των διαθέσιμων στοιχείων και προσοχή στις μετρήσεις και τον απαραίτητο έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όσο εξελίσσονται τα μηχανήματα, τα προγράμματα, τόσο ο μηχανικός καλύπτει την αμάθεια του πίσω απο αυτά. Και αυτό ισχύει τόσο για διπλωματούχους όσο για τεχνολόγους.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς οι Τοπογράφοι ΤΕ έχουν δικαίωμα για εξαρτημένα τοπογραφικά με μεθόδους απλής εξάρτησης (π.χ. όδευση από τριγωνομετρικό, οπισθοτομία, εμπροσθοτομία, Hansen). Αυτό που δεν μπορούν να υπογράψουν είναι η πύκνωση τριγωνομετρικού δικτύου (αν κατάλαβα καλά...)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Geokon έαν νομίζεις ότι ισχύουν οι χουντικές πεπαλαιομένες νομοθεσίες του τύπου:

<<<< Οι Πολιτικοί Υπομηχανικοί, υπό τους περιορισμούς που ορίζει το Β.Δ. 769/1972, Συγκεκριμένα έχουν δικαίωμα σύνταξης απλών τοπογραφικών αποτυπώσεων :

- Πόλεων μέχρις εκτάσεως 150 στρεμμάτων.

- Υπαίθρου μέχρις εκτάσεως 1500στρεμμάτων

Ορίζεται σαφώς όμως στην παραγ5 του άρθρου 1 του παραπάνω διατάγματος ότι οι πολιτικοί Υπομηχανικοί δεν έχουν δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων όπου απαιτείται αυτοτελής τριγωνισμός ή διορθώσεις σφαλμάτων δια της μεθόδου των ελαχίστων τετραγώνων. Επομένως οι πολιτικοί Υπομηχανικοί δεν έχουν δικαίωμα σύνταξης εξαρτημένων τοπογραφικών διαγραμμάτων. >>>>

Θα συνιστούσα στους συναδέλφους τεχνολόγους μηχανικούς (κυρίως τοπογράφους) να κάνουν τα εξής:

1ον.να κατεβάσουν αμέσως τις ταμπέλες τους και όπου αναφέρετε ο όρος μηχανικός να το αντικαθιστούν με το υπομηχανικός

2ον. όπως είναι γνωστό, όλοι οι γεωδαιτικοί σταθμοί περιέχουν λογισμικό οπισθοτομίας, όπου δίνεται η δυνατότητα σκόπευσης πέραν των τριών τριγονομετρικών (μέχρι 7 ) και επίλύση με least squares, αμέσως να παραδώσουν πίσω στις αντιπροδωπίες τα μηχανήματα καθώς παρανομούν κάθε φορα που χρησιμοποιούν το λογισμικό και να πάρουν ένα θεοδόλιχο.

3ον. όποτε μετρούν εκτάσεις πέραν των 150 στρεμμάτων εντός πόλεων να στρογυλλεύουν το εμβαδόν προς τα κάτων για να είναι σύμφωνοι με τον νόμο.

Αυτά τα ολίγα ,παρακαλώ προσθέστε άλλα...........

Link to comment
Share on other sites

Θα συνιστούσα στους συναδέλφους τεχνολόγους μηχανικούς (κυρίως τοπογράφους) να κάνουν τα εξής:

1ον.να κατεβάσουν αμέσως τις ταμπέλες τους και όπου αναφέρετε ο όρος μηχανικός να το αντικαθιστούν με το υπομηχανικός

Αγαπητέ topoall δεν κατάλαβα γιατί να βάλω ταμπέλα υπομηχανικός από τη στιγμή που το πτυχίο μου γράφει ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΓΕΩΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑΣ?

Όσο για τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι άλλο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν κατάλαβες ότι το λέει ειρωνικά

Αυτό φωνάζουμε όλοι αρκετό καιρό τώρα

Δεν είναι δυνατόν να είμαστε Μηχανικοί Ανωτάτης εκπαίδευσης και να έχουμε τα δικαιώματα του Υπομηχανικού από τα Β.Δ. του 34

Μας οδηγούν στην παρανομία...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε niktopo

καλά θα κάνεις και θα γράφει Μηχανικός Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας γιατί πολύ απλά αυτό τελείωσες, αλλα από την στιγμή που το κάνεις αυτό θα πρέπει να πάρεις υπόψη σου ότι δεν θα έχεις επαγγελματικά δικαιώματα καθόλου-τίποτα, αυτά που γράφει το Β.Δ. 769/1972 ισχύει για ειδικότητες υπομηχανικών και για σχολές οι οποίες δεν υπάρχουν πιά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.