Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα τοπογράφων ΤΕΙ


Recommended Posts

Εγώ έχω μια απορία γιατί ο συνάδελφός μου που τελείωσε το ΤΕΙ Λάρισας το 2004 και το μεταπτυχιακό στο Βερολίνο το 2006 κάνει τώρα διδακτορικό στο πανεπιστήμιο Ολμπρουγκ της Γερμανίας και είχε έρθει στη Λάρισα στο ΤΕΙ για διάλεξη με θέμα τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας; Αν θες το τηλέφωνό του και το email του να στο δόσω να τον ρωτήσεις τι ακριβώς κάνει.

 

Ωραία και; Και εγώ αν έχω κάτι να πω, μπορώ να κάνω διάλεξη σε πανεπιστήμιο. Θα με δεχτούν και θα με ακούσουν. Και εσύ το ίδιο ενδεχομένως, ακόμα και ως φοιτητής για την ώρα. Για αυτό μιλάμε ή για τις προϋποθέσεις που θέτει το δημόσιο για την ανάληψη δημοσίων έργων και μελετών;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι το έθεσα από την πλευρά του ότι και απόφοιτοι ΤΕΙ μπορούν να κανουν διδακτορικό. Και τι προϋποθέσεις θέτει; Τώρα γιατί το δημόσιο αποκλείει τη μια μερίδα, η γνώμη μου είναι ένα μη σοβαρό κράτος τέτοια κάνει και μετά λέει γιατί παμε χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό . Πτυχία bachelor απο την δεκαετία του 80 τους έγραφαν στο 5ο έτος.

 

Οπότε θα πρέπει να πω στο φίλο μου το Σπύρο (σπουδές 3 ετών στην Αγγλία) ότι του έκαναν πλάκα όταν του ζήτησαν να δώσει 18 μαθήματα επιπλέον στους ΠΜ του Ε.Μ.Π. και είναι τέτοιας δυσκολίας που τα τελευταία 3 χρόνια, δεν έχει καν το κουράγιο να ξεκινήσει... Μάλλον κορόϊδεψαν και τον φίλο μου τον Αποστόλη που με 4ετείς σπουδές+1 χρόνο μεταπτυχιακό στο Imperial του έβαλαν -πριν μια 5ετία περίπου- να δώσει 3 μαθήματα (οδοποιίες από όσο θυμάμαι τα 2 από τα 3) για να γίνει από "Δομοστατικός", "Πολιτικός"... Τέλος πάντων το λήγω εδώ εγώ. Βγήκαμε πάλι εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

εε εντάξει αν είναι πολλά τα 18 μαθήματα για αυτόν που κάνει 3 χρόνια στην αγγλία τι να πεί και αυτός που τελειώνει το τει, πρέπει να δώσει εξετάσεις και να κάνει και 50 μαθήματα στο πολυτεχνείο ;) έπρεπε να παρέμβω γιατί έβγαζε μάτι.......

Link to comment
Share on other sites

το άλλο που το πάς? που πρέπει ένας να πάει 12 χρόνια σχολείο , να δώσει εξετάσεις , και να μπεί πολυτεχνείο?Και δε βάζω μέσα τη προσχολική εκπαίσευση...Άσε , χάλια...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο αρχιτέκτονας με batchelor της δεκαετίας του 80 με εγγραφή στο 5ο έτος του ΑΠΘ , πάει τώρα γιά σύνταξη . Ωστε με μάστερ από Αγγλία δίνει 2 οδοποιίες γιά να γίνει από δομοστατικός πολιτικός μηχανικός . Κοίτα να δείς που ξέχασαν να τον βάλουν να κάνει ΜΕΚ και ηλεκτρολογικά , μιά και γιά αυτά θα έχει υπογραφή . Αλλωστε τώρα το δίπλωμα είναι μάστερ . Αν πήγαιναν από εδώ εκεί , τι μαθήματα θα έδιναν γιά να πάρουν μάστερ ?

Link to comment
Share on other sites

Αυριανό πρωτοσέλιδο:

 

Μηχανικοί ΠΕ και ΤΕ και εν δυνάμει συνάδελφοί τους φοιτητές και όσοι αναμένουν τα περί ισοτιμίας από ΔΟΑΤΑΠ πραγματοποίησαν μαζική έξοδο από την χώρα σε αναζήτηση καλύτερης μοίρας στο εξωτερικό. Το Σύνθημά τους: Ελλάδα, ένα μεγάλο-μικρό καφενείο (clopyright Pappos).

 

Και εγώ μαζί σας συνάδελφοι!:lol:

 

Και τώρα πιο σοβαρά. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά το έχουμε πει τόσες φορές...

Link to comment
Share on other sites

@christopografow Μπα ποιες εξετάσεις; Κουτσά στραβά βγάζεις με 10 το λύκειο, πας εξωτερικό 3 χρόνια, άντε κάνεις και ένα master καλού κακού, κάντα 4 λοιπόν, και τσούπ βαφτίζεσε στη κολυμπήθρα του ΤΕΕ πανεπιστήμονας υπερμηχανικός με επ. δικαιώματα που στο εξωτερικό θα ήθελες να σπουδάζεις 15 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο αρχιτέκτονας με batchelor της δεκαετίας του 80 με εγγραφή στο 5ο έτος του ΑΠΘ , πάει τώρα γιά σύνταξη . Ωστε με μάστερ από Αγγλία δίνει 2 οδοποιίες γιά να γίνει από δομοστατικός πολιτικός μηχανικός . Κοίτα να δείς που ξέχασαν να τον βάλουν να κάνει ΜΕΚ και ηλεκτρολογικά , μιά και γιά αυτά θα έχει υπογραφή . Αλλωστε τώρα το δίπλωμα είναι μάστερ . Αν πήγαιναν από εδώ εκεί , τι μαθήματα θα έδιναν γιά να πάρουν μάστερ ?

Μ' αρεσει να χορευω

 

Εϊστε υπομηχανικοί και δεν είναι καθόλου υποτιμητικό. Απλά κάποιοι ανόητοι, θεώρησαν ότι όλα τα προβλήματα θα λύνονταν, αν από "υπομηχανικούς" σας βάφτιζε "Μηχανικούς Τ.Ε.".

Γουσταρω να χορευω.....

 

Πτυχία bachelor απο την δεκαετία του 80 τους έγραφαν στο 5ο έτος . Βέβαια τώρα 3ετές bachelor και μονοετές master , απονέμει πλήρη δικαιώματα διπλωματούχου . Για να μην θυμηθούμε τους εξ' Ιταλίας του 70 και 80 και τους εξ' ανατολικών χωρών , αλλά εκεί βλέπεις καθάριζαν τα κόμματα . Κατά τα άλλα , μην τσακώνεστε , είμαστε μικρός τόπος και γνωριζόμαστε με τα μικρά μας ονόματα και δεν μπορούμε βλέπετε να δημιουργούμε εντυπώσεις .

Ζω για να χορευω....

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν θέλει να γράψει για το συγκεκριμένο θέμα μπορεί απλά να μην συμμετέχει ,το spam θα επιφέρει ποινές στους χρήστες

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.