Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός φορολογίας έτους 2012


Recommended Posts

Υπάρχει ενας αλγόριθμος για την προκαταβολή. Επειδη εχουμε και παρακρατηση συνηθως, δε μας χρεώνεται προκαταβολή. Αν δεν ειχαμε παρακρατηση αλλον θα χρεωνόταν. Γενικά βλέπουμε και κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

.....ο αλγόριθμος είναι ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ - ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ (20%, 10 %...) = ..... Αν είναι θετικό το αποτέλεσμα είναι η προκαταβολή , αν είναι αρνητικό δεν υπάρχει προκαταβολή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

.....ο αλγόριθμος είναι ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ - ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ (20%, 10 %...) = ..... Αν είναι θετικό το αποτέλεσμα είναι η προκαταβολή , αν είναι αρνητικό δεν υπάρχει προκαταβολή.

 

Ακριβώς όπως τα λέει ο λογιστής μας!!

 

Και συμπληρωματικά για να εξηγήσω το λόγο για τον οποίο ΔΕΝ είχε προκύψει στους περισσότερους από τους συναδέλφους προκαταβολή 55% έως τώρα στο εκκαθαριστικό.... την εποχή που το φορολογητέο μας εισόδημα έβγαινε με συντελεστές..... και ειδικά στις περιπτώσεις που είχαν μεγάλες προκαταβολές (20%)... συχνότατα ΔΕΝ προέκυπτε στην εκκαθάριση επιπλέον φόρος και είχαμε και επιστροφές φόρου.

 

Από τη στιγμή όμως που πλέον φορολογούμαστε με "έσοδα-έξοδα", για τα ΙΔΙΑ (αντίστοιχα) ακαθάριστα έσοδα προκύπτει μεγαλύτερο φορολογητέο εισόδημα και πολλές φορές πια στην εκκαθάριση φόρου το 55% του συνολικού φόρου εισοδήματος που προκύπτει ΔΕΝ καλύπτεται πια από τις ήδη καταβληθείσες προκαταβολές (ΦΕΜ+20%), οπότε επιβάλλεται η προκαταβολή 55% επί του συνολικού φόρου, ή οποία συμψηφίζεται στον επόμενο χρόνο.

Edited by Kapa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι με την προκαταβολή φόρου. Εγώ όμω άλλο θέλω να ρωτήσω.

 

Είπαμε πάμε κανονικά με έσοδα έξοδα. Εστω κατηγορία φορολογικού συντ 26% .

Αρα φόρος 26% *Α .

Αν από τεκμήριο προκύπτει "εισόδημα" Β > Α , τότε ο φόρος θα είναι Β * 26% και αντίστοιχα και η προκαταβολή φόρου ?

Link to comment
Share on other sites

Αν από τεκμήριο προκύπτει "εισόδημα" Β > Α , τότε ο φόρος θα είναι Β * 26% και αντίστοιχα και η προκαταβολή φόρου ?

 

εδώ σε θέλω...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι με την προκαταβολή φόρου. Εγώ όμω άλλο θέλω να ρωτήσω.

 

Είπαμε πάμε κανονικά με έσοδα έξοδα. Εστω κατηγορία φορολογικού συντ 26% .

Αρα φόρος 26% *Α .

Αν από τεκμήριο προκύπτει "εισόδημα" Β > Α , τότε ο φόρος θα είναι Β * 26% και αντίστοιχα και η προκαταβολή φόρου ?

 

NAI

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια........ τελικά μιλάμε για εισοδήματα του 2012 ή του 2013 με αυτό το φορολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνουμε τον φόρο που αναλογεί στο μεγαλύτερο μεταξύ των τεκμηρίων και των πραγματικών εισοδημάτων... :(

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω και όλο για αυτά διαβάζω μπορείτε να μου πείτε μερικά ενδεικτικά τεκμήρια και στο περίπου τι εισόδημα έχουνε ?

 

Επίσης όταν Α > Β το Β (τεκμήρια) αγνοείται πλήρως ? Δεν φαντάζομαι να προστίθεται στο Α...?

Link to comment
Share on other sites

Περίπου...

Μόνο για την ύπαρξη σου ως ελ. επ. 3.000

Αμάξι 1400cc ~ 3000 αν και είπαν ότι θα το μειώσουν

Δάνεια όσο δίνεις το χρόνο αποτελούν τεκμήριο

Ακίνητα-κατοικία ανάλογα ΤΖ

Σκάφη,μετοχές, καταθέσεις κλπ δεν ασχολήθηκα-δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.