Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με γείτονα!


Manos Aggelis

Recommended Posts

Aποψη προσωπική, επειδή ζώ σε επαρχία και αυτά ειναι καθημερινά "προβλήματα".

 

Και προτείνω το εξής. Αφήνεις κατά μέρος τον αυθαίρετο όροφο του γείτονα. (ακόμη κι αυτό που αναφέρεις "μα εχτισε ακριβώς στο όριο" είναι λάθος σκέψη σου).

Αφήνεις κατα μέρος τη πέργκολα που εχτισε μέσα στο χώρο σου. (παρόλο που δε θα έπρεπε...).

Του ζητάς ευγενικά, γνωρίζοντας του τις παραβάσεις, να τοποθετήσει λούκι και να οδηγεί τα ομβρια απ'τη μερια του οικοπέδου του, στο δρόμο ή οπουναναι, εκτός απ'το οικόπεδο σου.

 

ΕΑΝ δεν συμμορφωθεί, πηγαίνεις στις άνωθεν, σωστές λύσεις.

 

Δοκίμασε πρώτα με το καλό. Εξήγησε του, οτι αν δε συμμορφωθεί με τα 100-200ε που θα κοστίσει το λούκι, θα κάνετε "πλούσιους" 2 δικηγόρους και 2 μηχανικούς...Αμφότεροι, ειδικά αν εχεις κι εσύ λερωμένη τη φωλιά σου, ήτοι χρειάζεσαι 4014 για τυχόν αυθαίρετα σου.

Link to comment
Share on other sites

@postman

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Οχι, δεν πρόκειται για αγροτικό ακίνητο.

Πρόκειται για δομημένα οικόπεδα εντός σχεδίου, με περιφραξη και τελική διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου (επομένως τίθεται ζήτημα παρέμβασης)

Ο γείτονας έχει βγάλει και σωλήνα σε χώρο που αποτελεί δουλεία διόδου σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο και το πρόβλημα είναι ότι ο τόπος γεμίζει νερά και λάσπες.

Θεωρώ πως πρέπει βάσει της ως άνω διάταξης του κτιριοδομικού, να μεριμνήσει ώστε να διοχετεύσει τα ομβρια του χώρου του προς τον κοινόχρηστο χώρο.

Edited by Athan
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα σας θα ηθελα να κανω 1 ερωτηση αν μπορει καποιος να με βοηθησει.... εχω 1 οικοπεδο και επειδη δεν εχω χρηματα για να το φτιαξω το ειχα ετσι...ηρθε ο απεναντι γειτονας και μου ειπε αν μπορει να το χρεισιμοποιησει για να φτιαξει ενα γκαραζ να βαζει τα 2 αυτοκινητα του και του ειπα ναι και εχει 5 χρονια τωρα... τωρα του ειπα να το γκρεμισει γιατι το χρειαζομαι μου το πεζει τρελιτσα και σκεψου το και θα δουμε και τετοια... τι δικαιωμα εχω να τον κανω αυτον για να το γκρεμισει...? μπορω να παω οποτε θελω και να το γκρεμισω αν δεν καταλαβενει..? μπορω να του κανω μυνηση..? τι μπορω και τι δικαιωματα εχω..? θα σας παρακαλουσα αν μπορει καποιος να με δωσει 1 λυση αν το  ξερει το θεμα.... Ευχαριστω..!!! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

δικό σου το οικόπεδο ότι θέλεις κάνεις και λογαριασμό δεν δίνεις.

βάλε και κλειδαριά.

κάνε και μια κουβέντα βασική με δικηγόρο να είναι σε σταν μπά¨για υποστήριξη αν χρειαστείς.

 

εδιτ

Και ξέχασα οπότε ας συμπληρώσω.

Στοίχημα τα δυο γκαραζ αν έχουν και στέγαστρο δεν θα έχει βγει άδεια για αυτά.

Οπότε η πολεοδομία έχει δικαίωμα να βάλει (σε εσένα) πρόστιμο για το αυθαίρετο.

 

οπότε μαζί με τον δικηγόρο κάνε κουβέντα και με μηχανικό να τα δει να ξέρει τι είναι σιγκεκριμένα και οχι αόριστα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

το παρκαρισμα αυτοκινητων σε διπλανο οικοπεδο και η δημιουργια κατασκευων ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΙΚΙΟ η αντιτιμο ειναι

κλασικη μεθοδος ΧΡΗΣΙΚΤΗΣΙΑΣ.....

 

 

συνηθως οσα οικοπεδα ειναι παρατημενα τις περισσοτερες φορες το συζητανε 2-3 γειτονες και προσπαθουν για χρησικτησια

Link to comment
Share on other sites

Ξηλώνεις με συνοπτικές διαδικασίες τις (μάλλον) αυθαίρετες κατασκευές, κάνεις μια περιφραξούλα όμορφη και νόμιμη και τον άφηνεις απέξω.

Βάζεις λουκετάκι στη πόρτα σου και είσαι κύριος.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

.....ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΙΚΙΟ η αντιτιμο ειναι

κλασικη μεθοδος ΧΡΗΣΙΚΤΗΣΙΑΣ.....

....

σωστά... αλλά είπε 5 χρονάκια....

στα 10 και ειδικά στα 20 βαράει η καμπάνα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έλειπε για χρόνια στη Γερμανία, έδωσε προφορική άδεια στον γείτονα να χρησιμοποιεί το νόμιμα κατασκευασμένο υπόστεγό του για χώρο στάθμευσης. Όταν γύρισε μετά από 25 χρόνια, ο γείτονας του έκανε αγωγή και κέρδισε, εξακολουθεί να χρησιμοποιεί το υπόστεγο.

 

Πρόσεχε λοιπόν και μην αφήνεις το χρόνο να περνάει, όσο παλαβό κι αν ακούγεται, ο νόμος αυτός είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.