Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτής Δόμησης-Υποβολή Δήλωσης Περιουσ.Κατάστ.


Recommended Posts

http://www.hellenic-fiu.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=116&Itemid=85&lang=el

http://www.areiospagos.gr/pothen-esxes.htm

 

 

Στις παραπανω διευθυνσεις θα βρεις τα παντα για τη δηλωση

Προσοχη

Αν δεν υποβληθει υπαρχει ποινικο αδικημα με βαριες ποινες.Η προθεσμια ηταν 30/9/13

Το αδικημα υπαρχει και αν την υποβαλλεις εκπροθεσμα.Δεν ειναι θεμα προστιμου αλλα ποινικης διωξης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ξέρω αυτά ρε παιδιά αλλά επί της ουσίας....

 

Την κάνατε εσείς οι δύο ? Η ποινή για εκπρόθεσμη υποβολή είναι αυτά για τις φυλακές που γράφει ?

 

Να πω την αλήθεια το αμέλησα καθώς τα ποσά που έχω λάβει για δύο ελέγχους είναι αστεία και αναντίστοιχα του κόπου που χρειάζεται η δήλωση.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Και δυστυχως εχουν γινει τετοιες ποινικες διωξεις (οχι βεβαια σε ελεκγτες δομησης γιατι ο νομος ειναι προσφατους για αυτους ,αλλα σε υπαλληλους οι οποιοι υπαγονται ακριβως στην ιδια διαδικασια απο το 2003).

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα ερωτημα.

Εγω το εστειλα 30/9 με κουριερ!!

Ειμαι 99,999999% σιγουρος οτι δεν ανοιξαν καν τον φακελο, απλα ισως πρωτοκολλησαν την υποβολλη!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα θεμα είναι αυτό που λέτε.

Ένα άλλο είναι αν όσοι δεν έχουν οριστεί είναι υπόχρεοι σε δήλωση.

Προσωπικά θεωρώ πως όχι αφού δεν ενημερώθηκαν επισήμως (δηλ. με αποδεικτικό) ότι είναι ε.δ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη έναρξη δραστηριότητας μετράει λογικά εκεί την Άνοιξη - Καλοκαίρι του 2012 που έβγαζε τις αποφάσεις για κάθε ομάδα νέων ελεγκτών το ΥΠΕΚΑ.

 

Θεωρεί μάλλον ότι αφού δημοσιεύθηκε στο ίντερνετ, εσύ έχεις ενημερωθεί.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν δεν σε έχουν καλέσει ποτέ για ΕΔ υποχρεούσε σε κατάθεση περιουσιακής κατάστασης; Υπάρχει κάτι επίσημο;

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι κάποιος υπόχρεος σε μία ενέργεια (υποβολή πόθεν έσχες) που προκύπτει από μία ενέργεια του κράτους (ένταξη στο μητρώο) πρέπει να υπάρχει κάποιο στοιχείο που να πιστοποιεί ότι έχει παραλάβει την ενέργεια του κράτους.

Αυτό δεν μπορεί να γίνει πριν αυτός κληθεί για έλεγχο. Τότε θα απαντήσει και τότε θα γίνει η πιστοποίηση λήψης. 

Το ότι δημοσιεύθηκε στο ιντερνετ δεν νομίζω να σημαίνει και ενημέρωση εκτός αν υπάρχει νόμος που να το προβλέπει αλλά είναι δύσκολο να υπάρχει τέτοιος νόμος.

Άρα μέχρι να κληθεί για έλεγχο δεν μπορεί να αποδειχθεί πως έλαβε γνώση και παρανόμησε.

 

Προσωπικά δεν έχω καταθέσει αφού δεν έχω κληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.