Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός μηχανικού στον ιδιωτικό τομέα


vhlektrolog

Recommended Posts

 
 

 

Να κάνω μια ερώτηση κ εγώ..
Εργάζομαι σε μια εταιρεία από το 2010 σαν ανειδίκευτος με βασικές αποδοχές 745 καθαρά δηλ. 35 € μεροκάματο.
Δεν μου έχει γίνει κάποια μείωση από τότε, παίρνω ακριβός τα ίδια κ σήμερα!
Πρόσφατα όμως απέκτησα το πτυχίο μηχ. Μηχανικού ΤΕΙ!
Εάν μου το αναγνωρίσουν τη θα αλλάξει στην μισθοδοσία μου;
Ευχαριστώ

 

Τα χρήματα που παίρνεις σαν ανειδίκευτος είναι καλά δεδομένης της κατάστασης πάντα.Εάν δεν έχει σκοπό να σε απασχολήσει ως μηχανικό και παραμείνεις ως ανειδίκευτος δεν θεωρώ πως θα υπάρξει κάποια αλλαγή.Εάν σε απασχολεί πλέον σαν μηχανικό το αν θα παίρνεις παραπάνω είναι καθαρά στο χέρι του εργοδότη αφού οι ΣΣΕ έχουνε καταργηθεί πλέον

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον αναγνωρίσει το πτυχίο μ δηλώσει σαν μηχ. Μηχανικό, λογικά θα αλλάξει κ η σύμβασή μου θα είμαι μισθωτός. Δηλ. Θα μου δώσει ότι μισθό θέλει αλλά θα είμαι πλέον μισθωτός;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση κ εγώ..

Εργάζομαι σε μια εταιρεία από το 2010 σαν ανειδίκευτος με βασικές αποδοχές 745 καθαρά δηλ. 35 € μεροκάματο.

Δεν μου έχει γίνει κάποια μείωση από τότε, παίρνω ακριβός τα ίδια κ σήμερα!

Πρόσφατα όμως απέκτησα το πτυχίο μηχ. Μηχανικού ΤΕΙ!

Εάν μου το αναγνωρίσουν τη θα αλλάξει στην μισθοδοσία μου;

Ευχαριστώ

Πριν ένα μήνα με κάλεσαν από μεγάλη εταιρία για συνέντευξη.

Μου ζήτησαν να μάθουν τι μισθό επιθυμώ.

Είπα μικτά 21000Ε το χρόνο (που μου έδιναν καθαρά στο χέρι 1003E x 14).

Γιατί είμαι 15 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ και βάσει αυτών που θα έπρεπε να πάρω είναι κοντά στα 38.000Ε.

Είπα να μην το πάω στο μισό!!! Εξάλλου, έχω ακόμα δουλίτσα, μπήκα και σε δημόσια έργα και ...τσιμπολογώ.

Το ρίσκαρα για κάτι επιπλέον. Ήρθε η απάντηση: ΟΧΙ.

Αιτία: το οικονομικό!!! Έτσι όπως σου το γράφω. Ανερυθρίαστα!!!

Ρωτάω: Είχα μεγάλη διαφορά ή μπορώ να σας πω λιγότερα???

Απάντηση: ΟΥΟΥΟΥ...ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!!! Έχουμε ΣΟΒΑΡΗ απόκλιση!!!

Χαιρέτησα σαν κύριος, τηλεφωνικά και πάντα με ευγένεια!!!

Υποθέτω ότι από το 21000 ευρώ που ζητούσα, θα βρήκαν κάποιον με 14.000Ε. Αν είχαν βρει με 17-18.000 θα το λέγανε.

Δες τα δικά σου μικτά και αν είναι παραπάνω από 14.000, μην κουνιέσαι καθόλου.

Σου μίλησα για εταιρία μεγάλη, τζίρου 20.000.000Ε, που πάει καλά!!!

 

ΥΓ: Για τους άλλους μάγκες που ρωτάνε. Σε άλλη μεγάλη εταιρία με τζίρο 100.000.000Ε (ΝΑΙ ΤΟΣΟ), απέλυσαν μέσα στο καλοκαίρι έναν mananger χωρίς εμφανή λόγο (εικάζω το οικονομικό) από ΜΕΤΣΟΒΙΟ, με μαστερ και διδακτορικό και 3 ξένες γλώσσες. Πήραν άλλον Mananger στη θέση του που πριν ήταν άνεργος. Ο Mananger του ΕΜΠ μου είχε πάρει συνέντευξη πέρυσι, δεν έγινε κάτι, αλλά μου έλεγε πόσο ευχαριστημένος ήταν. Ταυτόχρονα φέτος το καλοκαίρι η ίδια εταιρία, απέλυσε την HR mananger που πριν δύο χρόνια άφησε άλλη εταιρία τεράστια που δούλευε (προφανώς για να πάρει καλύτερα λεφτά). Την "έστιψε" σαν λεμονόκουπα και την πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων. Στη θέση της μπήκε ...η γυναίκα του αφεντικού, αφού ξεμπέρδεψε με τη γέννα!!! Όσοι γνωρίζουν την αγορά, κατάλαβαν..

 

Συμπέρασμα: Όποιος δουλεύει τώρα με "μεγάλο" χαρτί και καλά λεφτά και "μαμάει" στην εταιρία του, να πάει τώρα στο αφεντικό του και να ζητήσει μικτά 20.000max, αλλιώς μόλις απολυθεί να μην ψάχνει δικαιολογίες. Τις έμαθε σήμερα!!!

Όποιος έχει "μικρό" χαρτί και αισθάνεται αναλώσιμος (δεν κρέμεται από αυτόν η εταιρία) και παίρνει πάνω από 16.000μικτά, αν δεν του έχουν πει ήδη για μείωση, πάει για απόλυση!!! Δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Αν σε δηλώσει ως Μηχανικό ΤΕ τότε η ασφάλιση σου θα έχει επιπλέον κόστος οπότε ίσως ο εργοδότης σου μειώσει τον μισθό σου για να το καλύψει. Για να κάνεις δικές σου δουλειές πρέπει να έχεις ανοιχτά βιβλία στην εφορία. Αυτό δεν κοστίζει ουσιαστικά κάτι. Κοστίζει μόνο ο ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) που εφόσον έχεις πλήρη ασφάλιση στο ΙΚΑ παίρνεις απαλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα μήνα με κάλεσαν από μεγάλη εταιρία για συνέντευξη.

Μου ζήτησαν να μάθουν τι μισθό επιθυμώ.

Είπα μικτά 21000Ε το χρόνο (που μου έδιναν καθαρά στο χέρι 1003E x 14).

Γιατί είμαι 15 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ και βάσει αυτών που θα έπρεπε να πάρω είναι κοντά στα 38.000Ε.

Είπα να μην το πάω στο μισό!!! Εξάλλου, έχω ακόμα δουλίτσα, μπήκα και σε δημόσια έργα και ...τσιμπολογώ.

Το ρίσκαρα για κάτι επιπλέον. Ήρθε η απάντηση: ΟΧΙ.

Αιτία: το οικονομικό!!! Έτσι όπως σου το γράφω. Ανερυθρίαστα!!!

Ρωτάω: Είχα μεγάλη διαφορά ή μπορώ να σας πω λιγότερα???

Απάντηση: ΟΥΟΥΟΥ...ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!!! Έχουμε ΣΟΒΑΡΗ απόκλιση!!!

Χαιρέτησα σαν κύριος, τηλεφωνικά και πάντα με ευγένεια!!!

Υποθέτω ότι από το 21000 ευρώ που ζητούσα, θα βρήκαν κάποιον με 14.000Ε. Αν είχαν βρει με 17-18.000 θα το λέγανε.

Δες τα δικά σου μικτά και αν είναι παραπάνω από 14.000, μην κουνιέσαι καθόλου.

Σου μίλησα για εταιρία μεγάλη, τζίρου 20.000.000Ε, που πάει καλά!!!

 

ΥΓ: Για τους άλλους μάγκες που ρωτάνε. Σε άλλη μεγάλη εταιρία με τζίρο 100.000.000Ε (ΝΑΙ ΤΟΣΟ), απέλυσαν μέσα στο καλοκαίρι έναν mananger χωρίς εμφανή λόγο (εικάζω το οικονομικό) από ΜΕΤΣΟΒΙΟ, με μαστερ και διδακτορικό και 3 ξένες γλώσσες. Πήραν άλλον Mananger στη θέση του που πριν ήταν άνεργος. Ο Mananger του ΕΜΠ μου είχε πάρει συνέντευξη πέρυσι, δεν έγινε κάτι, αλλά μου έλεγε πόσο ευχαριστημένος ήταν. Ταυτόχρονα φέτος το καλοκαίρι η ίδια εταιρία, απέλυσε την HR mananger που πριν δύο χρόνια άφησε άλλη εταιρία τεράστια που δούλευε (προφανώς για να πάρει καλύτερα λεφτά). Την "έστιψε" σαν λεμονόκουπα και την πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων. Στη θέση της μπήκε ...η γυναίκα του αφεντικού, αφού ξεμπέρδεψε με τη γέννα!!! Όσοι γνωρίζουν την αγορά, κατάλαβαν..

 

Συμπέρασμα: Όποιος δουλεύει τώρα με "μεγάλο" χαρτί και καλά λεφτά και "μαμάει" στην εταιρία του, να πάει τώρα στο αφεντικό του και να ζητήσει μικτά 20.000max, αλλιώς μόλις απολυθεί να μην ψάχνει δικαιολογίες. Τις έμαθε σήμερα!!!

Όποιος έχει "μικρό" χαρτί και αισθάνεται αναλώσιμος (δεν κρέμεται από αυτόν η εταιρία) και παίρνει πάνω από 16.000μικτά, αν δεν του έχουν πει ήδη για μείωση, πάει για απόλυση!!! Δυστυχώς...

Η εταιρεία που εργάζομαι έχει πάνω από 100.000.000 € τζίρο... (ελληνική καθεαυτό εταιρία )

Μικτά είμαι περίπου 12500 €

Ια προσπαθήσω ταυτόχρονα να κάνω κάποιες δουλειές κ βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αν σε δηλώσει ως Μηχανικό ΤΕ τότε η ασφάλιση σου θα έχει επιπλέον κόστος οπότε ίσως ο εργοδότης σου μειώσει τον μισθό σου για να το καλύψει. Για να κάνεις δικές σου δουλειές πρέπει να έχεις ανοιχτά βιβλία στην εφορία. Αυτό δεν κοστίζει ουσιαστικά κάτι. Κοστίζει μόνο ο ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) που εφόσον έχεις πλήρη ασφάλιση στο ΙΚΑ παίρνεις απαλλαγή.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Link to comment
Share on other sites

Τα παντα ειναι θεμα διαπραγματευσης το πιο πιθανο ειναι να μην αλλαξει τιποτα στο μισθο σου

Για δικες σου δουλειες πρεπει να κανεις εναρξη αλλα αν δεν εχεις κατι σοβαρο δεν σε συμφερει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@thoi6969 ξέχασα να σου αναφέρω κάτι, υπάρχει και το τέλος επιτηδεύματος, 650€ αν θυμάμαι καλά. Οπότε τελικά κοστίζει το να έχεις ανοικτά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος επιτηδεύματος αρχίζει μετά την πενταετία νομίζω ή όχι?, άποψη μου είναι μην το αναφέρεις καν γιατί θα τους βάλεις σε σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.