Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός μηχανικού στον ιδιωτικό τομέα


vhlektrolog

Recommended Posts

Απο την 5ετια αλλα ο χρονος γραφει αποξ και ξεκινησεις ασχετως αν στην πορεια κλεισεις βιβλια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετσι είναι, η πενταετία αρχίζει να μετρά από την ΠΡΩΤΗ φορά που έκανες έναρξη ως ελευθερος επαγγελματίας. Όποτε την έκανες αυτή και για οποιαδήποτε εργασία.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ποια είναι η διαφορά στα καθαρά κέρδη στην παρούσα φάση αν πχ. παίρνει κάποιος 1200€ +ΦΠΑ με μπλοκάκι και αν τα έπαιρνε ως μισθωτός?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Για την τάξη μεγέθους που ανέφερες η διαφορά είναι ότι με μπλοκάκι θα σου μείνουν περίπου τα μισά γιατί τα υπόλοιπα θα έχουν φύγει σε τσμέδε και λοιπά χαράτσια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω δεχτεί πρόταση από Ελληνική Βιομηχανία για κανονική πρόσληψη (εξαρτημένη εργασία αορίστου). Έχω όμως απορία σχετικά με τις κρατήσεις κλπ.

Θα με προσλάβουν ως διπλωματούχο μηχανικό και 1000 ευρώ μεικτά. Δε μπορώ να καταλάβω όμως ποιες θa είναι οι κρατήσεις στο ποσό αυτό.

 

Με βάση το ΤΣΜΕΔΕ (νέος μηχανικός - κάτω 5ετίας - νέο ασφαλιστικό):

Κύρια Ασφάλιση (Κ.Σ.) 3,34%

Επικουρική 1,50%

Πρόνοια (Εφ' Απαξ) 4%

Υγείας 2,15%

ΣΥΝΟΛΟ = 10,99%

http://www.tsmede.gr/Portals/0/ODHGIES_ERGODOTES/ΠΙΝΑΚΑΣ%20ΕΙΣΦΟΡΩΝ%20ΜΙΣΘΩΤΩΝ%202015.pdf

 

1) Αυτές θα είναι οι κρατήσεις μου (10,99%) στα 1000 μεικτά, δηλαδή 109,9 ευρώ κρατήσεις;

2) Ή πρέπει να προσθέσω σε αυτές τις κρατήσεις και εργοδοτικές εισφορές (13,33% + 3% + 4,30% = 20,63%);

3) Οι κρατήσεις του ΙΚΑ (εισφορά σε χρήμα) πόσες είναι;

4) Υπάρχουν κι άλλες κρατήσεις που δε γνωρίζω;

 

Ευχαριστώ.

Edited by YiannisKar
Link to comment
Share on other sites

νομιζω μονο το 10.99% αφορα τα μεικτα σου. το αλλο βαρυνει επιπλεον την εταιρια αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος.

 

Σε ποια εταιρια αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Για την τάξη μεγέθους που ανέφερες η διαφορά είναι ότι με μπλοκάκι θα σου μείνουν περίπου τα μισά γιατί τα υπόλοιπα θα έχουν φύγει σε τσμέδε και λοιπά χαράτσια.

ενώ μισθωτος με 1200€ τί φόρο θα πληρώσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.