Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΕΚΑ: Προσανατολίζεται σε νέα παράταση για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Τα συμπεράσματα που βγάζω είναι πως οι δικοί σου πελάτες έχουν ενώ οι δικοί μου δεν έχουν....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λες αυτό να σημαίνει ότι, έχω περισσότερες πιθανότητες να μην πεινάσω και φέτος;;;;;

 

Ποιός στη ....χάρη μου!!!!

 

Ακούστε και κάτι άλλο ενδιαφέρον...

 

Πελάτης ήρθε για μια δήλωση αυθαιρέτου! Το πρόστιμο ήταν περίπου 10.000 ευρώ.

Όταν μου έφερε το Ε9 "φάνηκαν" ότι αυτός και η σύζυγος είχαν περίπου 12 ακίνητα (ανά την Ελλάδα). Διαμερίσματα, μονοκατοικίες. Κάναμε τη σχετική "συζήτηση". Δειγματοληπτικά έλεγξα τα 7 εντός Αττικής. Υπήρχαν σε όλα αυθαιρεσίες με πρόστιμα που ξεκίναγαν από 3.000 κι έφταναν στα 12.000. Είπε ότι, δεν έχει ...φράγκο! Με πλήρωσε 8 Χ 200 = 1.600 ευρώ για τις αυτοψίες κι έφυγε. Δεν έκανε κανένα απολύτως!!!! Η πρότασή μου ήταν, κάνουμε ένα, το πουλάει και στη συνέχεια κάνουμε κι όλα τα υπόλοιπα.....

 

Δυστυχώς αυτός είναι ο Έλληνας που δεν έχει χρήματα!!!!

Είναι ο ίδιος που σε χθεσινή ανακοίνωση αύξησε το ποσοστό του"κυβερνητικού" κόμματος κατά 5 ποσοστιαίες μονάδες μέσα σε ένα μήνα, παρόλα όσα έχουν γίνει!!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα, και γω εχω πελατη με 20 ακινητα, ειτε απο κληρονομιες, γονικες παροχες κτλ, ειτε αποκτηθηκαν απο τον ιδιο.

Τωρα τα 18 ειναι ανοικιαστα, στο ενα μενει ο ιδιος και στο αλλο η κορη του.

Δεν μενουν λεφτα ουτε ΠΕΑ να κανει για να τα νοικιασει.

Για πωληση ουτε να το σκεφτεσαι, μονο αν τα σκοτωσει σε τιμη 30% της πραγματικης.

Προβλημα διαβιωσης δεν εχει, αλλα μεχρι εκει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν thanks για την ενοποίηση.

 

Κατά τα υπόλοιπα σωστά! Θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος ότι, καλά κάνει κι ο δικός σου κι ο δικός μου ο "πελάτης".

Αλλά, δεν ισχυριζόμαστε ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ, διότι τα λεφτά δεν είναι μόνο τα μετρητά ή από αυτά, τα μετρητά που εισπράττουμε κάθε μήνα.....

 

Δηλαδή, τι θα κάνουν αν απαιτηθεί η "ηλεκτρονική ταυτότητα";;;;;

Τι θα κάνουν αν βγουν παγανιά οι Δήμοι για ελέγχους;;;;

Γνωρίζεις πολύ καλά ότι, αυτοί που κυβερνούν θα τα ...πάρουν τελικά. Η' με τον ένα τρόπο ή με τον άλλο!!!

Είναι αδίστακτοι κι έχουν αυτές τις ..."οδηγίες"! Και θα το κάνουν. Αργά ή γρήγορα. Απλώς είναι θέμα χρόνου!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

σιγά ρε terry μην τον λυπηθούμε κιόλας

20 ακίνητα? :shock:

 

παιδιά μην τα λέτε έτσι γιατί μας διαβάζει και ο κόσμος

 

μα όποιος έχει ακίνητα τη σήμερον ημέρα είναι φτωχός...!!!

Link to comment
Share on other sites

σιγά ρε terry μην τον λυπηθούμε κιόλας

20 ακίνητα? :shock:

 

παιδιά μην τα λέτε έτσι γιατί μας διαβάζει και ο κόσμος

 

Νομιζεις οτι εισαι μεγιστανας με 20 ακινητα?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα... μόνο ως αγελάδα προς άρμεγμα μπορεί να χαρακτηριστεί ο έχων ακίνητα ΠΕΡΑΝ της μόνιμης κατοικίας του.......

 

  1. Τα περισσότερα προς ενοικίαση ακίνητα είναι κενά ή μισθωμένα με συνεχή προβλήματα ως προς την είσπραξη των μισθωμάτων.... Οι επιλογές του ιδιοκτήτη είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... μια και πρέπει να διαλέξει αν θα τα σκάσει σε δικηγόρους μήπως και εισπράξει τα οφειλόμενα και μάλιστα με την προϋπόθεση ότι θα τα έχει δηλώσει στη φορολογική του δήλωση ΑΣΧΕΤΩΣ αν τα έχει εισπράξει (δηλ. να τα φορολογηθεί ΠΡΙΝ και ΑΝ τα εισπράξει) ή να τα εκχωρήσει στο κράτος προκειμένου να ΜΗΝ τα φορολογηθεί ως εισπραχθέντα, αποφασίζοντας να τα ξεχάσει......
     
  2. ΧΩΡΙΣ να εισπράττει ΜΙΑ από τα ακίνητα.... πληρώνει ΤΑΠ, ΕΤΑΚ, ΦΑΠ ή όπως αλλιώς το βαφτίζουν κάθε φορά οι κρατούντες.....
  3. Μη χρησιμοποιούμενα ακίνητα (ανοίκιαστα) ρημάζουν με το πέρασμα του χρόνου.....
     
  4. ΔΕΝ μπορεί να τα ξεφορτωθεί πουλώντας τα, γιατί θα πρέπει να τα πουλήσει σε εξευτελιστικές τιμές......χώρια ότι θα πρέπει να πληρώσει ΠΕΑ, 4014 (όοοοοοσο νόμιμο να νομίζει ότι είναι το ακίνητό του... συνήθως κάτι υπάρχει ακόμα και εν αγνοία του) κ.λ.π. προκειμένου να πουλήσει.....
     
  5. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το ακίνητο αποτελεί ΜΟΝΙΜΟ και ΣΙΓΟΥΡΟ εισπρακτικό στόχο, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ του εάν αποδίδει εισοδήματα στον κάτοχό του.....

 

Τι είπατε ?????? ΔΕΝ λυπάστε τους ιδιοκτήτες ακινήτων ??????

 

Κι εγώ δεν θα τους λυπόμουν, αλλά LAAAAAAAAAAAAAAST YEAR...... τους παλιούς καλούς καιρούς που Κύριος οίδε αν και πότε μπορεί να ξανάρθουν ποτέ.....

 

ΣΗΜΕΡΑ ομολογώ ότι τους λυπάμαι....

 

γι αυτό όπως λένε τώρα τελευταία....... "τώρα πια.. προίκα σε ακίνητα θα παίρνει όποιος ΔΕΝ τον χωνεύουν τα πεθερικά του"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.