Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχικός Εξοπλισμός


Recommended Posts

Δεν ξερω ποσο μαλακας πιστευετε οτι ειμαι, ενημερωτικα σας λεω οτι εχω rtk και δεν ειμαι τοσο τζογαδόρος ωστε να βαζω στοιχηματα που βασιζονται στην τυχη....

Link to comment
Share on other sites

ελα πλακα κανουμε!! απλα το θεωρω καπως περιεργο αυτο που λες! μπορει να χεις και δικιο..ας επιλυφθουν του θεματος καποιοι πιο εμπειροι να μας πουν!

Link to comment
Share on other sites

Ο σηφουνακης ελεγε απιστευτες μαλακιες, στην τελικη εγω δεν μπορω να κανω αποτυπωση με το χειρος... Επισης αυτος ο βλακας και ολοι οι υπολοιποι ασχετοι εχουν τεραστιοτατο σφαλμα και αποκλισεις σε σχεση με τα δικα μου.

 

Σουλης μαλλοβ με εχεις παρεξηγησει, δεν ειμαι καμια κυρια να μου σκιζεται το καλσον επειδη ποσταρουμε αντιθετες αποψεις...

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα, είχα δυο φιλαράκια ΑΤΜ (ΕΜΠ) που η διπλωματική τους είχε σχέση με τον υπολογισμό του ανύσματος (διαφορικές παρατηρήσεις) δυο απλών δεκτών που κατέγραφαν κώδικα C/A και με χρήση στατιστικών μεθόδων προσπαθούσαν να έχουν ακρίβεια RTCM ή και καλύτερη. Κατέληξαν (με τον καθηγητή τους μαζί) πως είναι άτοπο. Πολύ θα ήθελα να δω τα μούτρα κάποιων αν ο Φίλος μου τα καταφέρει να το τεκμηριώσει.

Edited by agior
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Agior ο ΖΑΒΙ τους έμαθε την πατέντα με τα επιταχυνσιόμετρα και γυροσκόπια:

 

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231235108

Link to comment
Share on other sites

Φιλοσοφικό ερώτημα (χωρίς να αμφιβάλλω καθόλου για τις στατιστικές γνώσεις του zavi):

 

Αφού το σφάλμα επιλεκτικής διαθεσιμότητας δεν είναι και τόσο τυχαίο, πως μπορεί να το καλύψει η στατιστική;

 

Εδώ μπορεί τη μέρα που θα στηθεί το πείραμα, ο Ομπάμα να αποφασίσει ότι 5 δορυφόροι πάνω από την Ελλάδα θα βγάζουν 1 χλμ λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορεί τη μέρα που θα στηθεί το πείραμα, ο Ομπάμα να αποφασίσει ότι 5 δορυφόροι πάνω από την Ελλάδα θα βγάζουν 1 χλμ λάθος...

 

έχουμε και rtk λέμε......

 

ωστόσο με 2 gps χειρός το σφάλμα ελαχιστοποιείται σε απίστευτα μικρά επίπεδα, ειδικά εαν το διάστημα εμπιστοσύνης της ΔΙΑΦΟΡΑΣ των μέσων εμπεριέχει το μηδέν. Αν εμπεριέχει το μηδέν, τότε μιλάμε για ακρίβεια κάτω του μέτρου. Φυσικά δεν μίλησα 5 χρόνια πουθενά για στροφή, ε δεν είμαι και μάγος να αποφεύγω τη στροφή, αλλά αν μάθω σωστά το χορό της βροχής και των δορυφόρων, τότε ίσως να μπορέσω να αυξήσω το στοίχημα και να γίνω και εγώ εκατομμυριούχος. Η ακρίβεια επαληθεύται με ΟΠΟΙΑ κατανομή γουστάρετε μεταξύ της κανονικής, της student και της binomial.

 

Όσο για το πλήθος των μετρήσεων, μιλάμε για τουλάχιστον πάνω από 30 μετρήσεις ανά σημείο και ανά gps χειρός, με λίγα λόγια η διαδικασία αυτή είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και σπασαρχίδικη, αλλά όποιος δεν έχει λεφτά και δίκτυο, πρέπει με κάποιο τρόπο να δώσει ΕΓΣΑ, αρκεί να είναι τόσο γαμάτος όσο εγώ. Στ αλήθεια είναι εξαιρετικά μοναχικό να είμαι τόσο γαμάτος, δεν έχω κάποιον αντάξιο γαμάτο δίπλα μου να μιλάω, μου θυμίζω το ανέκδοτο με το νησί και την pamela anderson

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε δεν υπάρχεις πραγματικά! Μακάρι να είχα την υπομονή να διαβάσω όλα τα υπερ-πόστ σου και να τα κάνω βιβλιαράκι, χαχαχαχα!

 

Συνέχισε έτσι!

 

Οφ τοπικ, τέλος.

 

Υ.Γ. απ'οτι θυμάμαι έχεις και κινέζο rtk ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κινεζικο ειναι, λες να ειναι μαϊμού? Αν ειναι, τοτε να το πεταξω, η να παω στη ζουγκλα να δινω ΑΓΣΑ (αφρικανικο γαιωδετικο σθστημα αναφορας)?

 

Φωναξτε με οταν θα ρεει το χρημα στο τραπεζι γιατι ετσι βαριεμαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.