Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σχετικά με την καταχώρηση δαπανών σε όλους εμάς που είμαστε κατ' ουσίαν μισθωτοί αλλά δουλεύουμε με μπλοκάκι:

 

Εξακολουθούμε να καταχωρούμε κανονικά τις δαπάνες μας, τόσο αυτές με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ, όσο και αυτές χωρίς δικαίωμα έκπτωσης;

Εάν καταχωρούμε δαπάνες τότε στο Ε3 το συνολικό μας εισόδημα θα πρέπει να είναι Έσοδα - Δαπάνες + Φορολογική Αναμόρφωση. Αυτό όμως δεν αντίκεται στο γεγονός ότι θα φορολογηθούμε ως μισθωτοί;

 

Γιώργος

 

Πέραν της φορολογίας εισοδήματος , για την οποία όσοι φορολογηθούν με την κλίμακα των μισθωτών δεν θα δικαιούνται φορολογικής αναγνώρισης των δαπανών που είναι περασμένες στο βιβλίο (δηλαδή θα κάνουν αναμόρφωση 100% ), υπάρχει και η φορολογία στον ΦΠΑ , τον οποίο και θα καταβάλουν κανονικά το 2013 (ήδη καταβλήθηκε - υποβλήθηκε η περιοδική δήλωση για το 1ο τρίμηνο ),  υπάρχει η υποχρέωση υποβολής συγκεντρωτικών καταστάσεων πελατών-προμηθευτών .........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτά τα περί "θεωρουμαι μισθωτός" κτλ κτλ., ισχύουν για τα εισοδήματα του 2013. Για το 2012 όπως τα ξέραμε.

 

Την ίδια απορία έχω και εγώ... Επίσης, κάνοντας την εκκαθαριστική ΦΠΑ για τη χρήση του 2012 έβαλα τις δαπάνες (ΦΠΑ εκπίπτει) που είχα δηλώσει στις περιοδικές του '12 καθώς και κάποια αεροπορικά που είχα κόψει με τιμολόγιο (χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ καθώς δεν έχουν τέτοιο) Ελλάδα (έδρα μου) -Γερμανία (εργασία). Σύμωνα με αυτά που γράφονται εδώ πλέον θεωρούμαι μισθωτός, κάτι που το '12 που αγόρασα τα εισητήρια δεν το ΄ηξερα.

 

Μπέρδεμα...

 

 

Νόμπελ οικονομικών για τους φωστήρες μας και το "σταθερό" φορολογικό που ευαγγελίζονται, πότε προβλέπεται?

Link to comment
Share on other sites

πλην του τέλους επιτηδεύματος όπου παίζει και φέτος το "είμαι μπλοκάκιας".

Με ποιούς όρους παίζει φέτος αυτό ξέρουμε; Θέλει μέχρι 3 πελάτες, συμφωνητικά ή/και 75% των εσόδων από έναν; 

Link to comment
Share on other sites

Νόμος 4110/2013

άρθρο 10 παράγραφος 4δ

δ) Για κάθε υποκατάστημα σε εξακόσια (600) ευρώ
ετησίως.
Ειδικά για τις Αστικές μη Κερδοσκοπικές Εταιρίες της
παραγράφου 4 του άρθρου 2 του Κ.Φ.Ε., καθώς και για
τα φυσικά πρόσωπα που το εισόδημά τους προέρχεται
από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέ−
ριο επάγγελμα και έχουν έγγραφη σύμβαση με μέχρι
τρία (3) φυσικά ή/ και νομικά πρόσωπα, ή το εβδομήντα
πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθάριστων εσόδων τους
προέρχεται από ένα (1) φυσικό ή/ και νομικό πρόσωπο,
τα ποσά του τέλους επιτηδεύματος, εξακολουθούν να
ισχύουν όπως επιβλήθηκαν κατά το οικονομικό έτος
2012.
(δλδ 500€)

 

Ισχύει από φέτος γιατί:

Έναρξη ισχύος

ι) Των παραγράφων 1, 2, 3 και 4 του άρθρου 8 και
παραγράφου 4 του άρθρου 10, για τις δηλώσεις φορολο−
γίας εισοδήματος που υποβάλλονται από το οικονομικό
έτος 2013 (χρήση 2012)
και επόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ssouanis. Εξαιτίας μιας ΑΠΥ καθαρής αξίας προ ΦΠΑ 81,30€ (αμοιβή για εύρεση φακέλου για δουλειά που τελικά δεν πραγματοποιήθηκε) περνάω τα όρια και θα επιβαρυνθώ για το 2012 με 650€ "τέλος" αντί 500€... Είμαι μεταξύ του να ζωστώ εκρηκτικά ή να πάρω καραμπίνα και να μπουκάρω στη ΔΟΥ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι αργα δυστυχως... Τι να σου πω για το λογιστηριο τους.. Να σου πω οτι στην Ελλαδα ζουμε ? Θα γινω γραφικος.

Πιο σωστά πάντως χρειαζεται αθεωρητο ή θεωρημενο ΤΠΥ? Να μου το επιβεβαιωσετε για να το κανουμε τουλαχιστον σωστα απο εδω και περα

Link to comment
Share on other sites

Προς επιτηδευματία κόβουμε αθεώρητο ΤΠΥ.

Αυτό που έχεις κόψει, πάρτο πίσω, σύρραψε το στο μπλοκάκι σου, γράψε "ΑΚΥΡΟ".

Διέγραψε τη γραμμή στο βιβλίο εσόδων εξόδων (άμα το καταχώρησες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.