Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


Recommended Posts

Θα είναι λάθος.

Το λογικότερο είναι η εταιρεία να μην το δεχτεί.

τι σόι λογιστήριο έχουν....

  

Δε θα πάθουν και τίποτε συνταρακτικό αν το δεχθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το αθεωρητο παντως ΤΠΥ δεν καταλαβαινω. Προφανως το κανουν επειδη οι περισσοτεροι δεν μπορουμε να παρουμε ασφαλιστικη ενημεροτητα?

Edited by sirus
Link to comment
Share on other sites

Το αθεωρητο παντως ΤΠΥ δεν καταλαβαινω. Προφανως το κανουν επειδη οι περισσοτεροι δεν μπορουμε να παρουμε ασφαλιστικη ενημεροτητα?

   

Tι δεν καταλαβαίνεις ? Το προβλέπει ο νόμος πλέον . Αν δεις τη σημερινή απόφαση για τον έλεγχο στις ατομικές δηλώσεις (αυτή για τις έμμεσες τεχνικές ελέγχου ) θα καταλάβεις γιατί δεν πολυσκοτίζονται για τη θέωρηση.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση συνάδελφοι....

Εργάζομαι σε μια εταιρία και το 100% των εισοδημάτων μου προέρχεται από εκεί. Με την εταιρεία, αναλόγως των εργασιών υπογράφουμε διάφορες συμβάσεις έργου κατά την διάρκεια του έτους. Στα βιβλία μου δεν περνάω κανένα έξοδο (αφού στην πραγματικότητα δεν έχω) και φορολογούμαι για το σύνολο του ποσού που λαμβάνω. Θα φορολογηθώ σαν μισθωτός (στην ουσία είμαι) ή θα πρέπει να έχουν κάτι ιδιαίτερο οι συμβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο ορισμός του μπλοκάκια.

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις θεωρημένες από την εφορία τις συμβάσεις αυτές.

Φέτος θα φορολογηθείς έτσι και αλλιώς με την κλίμακα (για τα έσοδα του 2012) όπως όλοι μας, αλλά θα έχεις 150€ λιγότερο τέλος επιτηδεύματος.

Από του χρόνου όμως (έσοδα 2013) η διαφορά θα είναι εμφανής.

Επίσης, ασχέτως του ότι είσαι ουσιαστικά μισθωτός, θα εκπίπτεις (για το 2013) το σύνολο των ασφαλιστικών σου εισφορών.

Link to comment
Share on other sites

@slammer

 

ότι είπε παραπάνω ο ssouanis ισχύει (επιβεβαιωμένο από λογιστή μου)

.. είμαι στην ίδια ακριβώς εργασιακή κατάσταση με σένα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι να κάνω και εγώ μια ερώτηση με την σειρά μου σχετικά με τα μπλοκάκια στο νεο φορολογικό. Ξεκίνησα να εργάζομαι ως freelancer σύμβουλος μηχανικός για εταιρεία της Γερμανίας φέτος τον Απρίλιο. Επειδή δεν ήθελα να φύγω μόνιμα απο Ελλάδα, αποφάσισα να κρατήσω ως έδρα την Ελλάδα και να πηγαίνω Γερμανία όποτε το απαιτεί η δουλειά.

Μέχρι πρότινος δούλευα ως μισθωτός οπότε τώρα πρέπει να δω τι θα κάνω με έναρξη επαγγέλματος ή ίδρυση εταιρείας για να μπορώ να κόβω παραστατικά. Αρχικά σκεφτόμουν απλά να κάνω έναρξη ατομικής επιχείρησης και να κόβω ενα ΤΠΥ στο τέλος κάθε μήνα αλλα τώρα με το νέο φορολογικό τα πράγματα περιπλέκουν και θα εξηγήσω γιατί. Η εταιρεία μου καλύπτει τις δαπάνες για τα ταξίδια (Ελλάδα - Γερμανία), αυτό σημαίνει οτι στο τέλος κάθε μήνα θέλουν μαζί με το τιμολόγιο για την υπηρεσία να τους τιμολογώ και τα εξοδά μου μαζί για να μπορουν να μου δίνουν πίσω τα χρήματα που ξόδεψα. Απο ότι αντιλαμβάνομαι όμως με βάσει το καινούργιο φορολογικό και επειδή θα συναλλάσομαι μονο με εναν πελάτη θεωρούμαι μισθωτός και άρα οι δαπάνες μου δεν θα εκπίτπουν. Επόμενως πως θα καταφέρω να αποδείξω ότι ένα μέρος του τιμολογίου που έκοψα αποτελεί δαπάνες και θα πρέπει να αφαιρεθούν απο το φορολογητέο ποσό? Να σημειώσω εδώ πως όλα τα παραστατικά των ταξιδίων θα είναι στο ονομά μου. Υπάρχει κάποιος τρόπος να "επιλέξω" να φορολογηθώ ως ελ. επαγγελματίας? Η άλλη λύση που σκέφτομαι είναι η ίδρυση ΙΚΕ ή Ο.Ε αλλά δεν ξέρω σε αυτή την περίπτωση πόσο μεγάλο θα είναι το διαχειριστικό κόστος.

Όπως καταλαβαίνεται είμαι αρκετά μπλεγμένος οπότε οποιαδήποτε πρόταση για το πως να κινηθώ θα ήταν ευπροσδεκτή.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο οτι η συμπλήρωση του κωδικού 019 του πίνακα 2 είναι επιλογή και όχι υποχρέωση;

Αν θελω να παω σαν μισθωτός το βάζω; ενω αν δε θέλω δεν το βαζω;

Π.χ. εχω 25000 εσοδα και 15000 έξοδα.

Προφανως και με συμφέρει να πάω με 10000 έσοδα ως ελευθερος και ας πληρώσω και 650 αντι 500 τελος.

Το βασικό ερώτημα για μένα ειναι αν "πρέπει" να το δηλώσω οτι εχω 75% σε έναν εργοδότη

ή αν το κάνω εθελοντικά.

γιατι προσοχή παίζουν πολλά ρόλο, και μάλιστα πρέπει να δούμε και του χρόνου τι θα γίνει γιατι αλλάζουν οι συντελεστές.

Αν μας συμφέρει φετος να πάμε σαν μισθωτοί αλλα του χρόνου σαν ελεύθεροι η εφορία θα τσινίσει

αν δει οτι ο εργοδότης μας ως μπλοκάκηδες δεν αλλαξε, ετσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο οτι η συμπλήρωση του κωδικού 019 του πίνακα 2 είναι επιλογή και όχι υποχρέωση;

Αν θελω να παω σαν μισθωτός το βάζω; ενω αν δε θέλω δεν το βαζω;

Π.χ. εχω 25000 εσοδα και 15000 έξοδα.

Προφανως και με συμφέρει να πάω με 10000 έσοδα ως ελευθερος και ας πληρώσω και 650 αντι 500 τελος.

Το βασικό ερώτημα για μένα ειναι αν "πρέπει" να το δηλώσω οτι εχω 75% σε έναν εργοδότη

ή αν το κάνω εθελοντικά.

γιατι προσοχή παίζουν πολλά ρόλο, και μάλιστα πρέπει να δούμε και του χρόνου τι θα γίνει γιατι αλλάζουν οι συντελεστές.

Αν μας συμφέρει φετος να πάμε σαν μισθωτοί αλλα του χρόνου σαν ελεύθεροι η εφορία θα τσινίσει

αν δει οτι ο εργοδότης μας ως μπλοκάκηδες δεν αλλαξε, ετσι δεν είναι;

  

Aυτό το 019 είναι για τη χρήση 2012 , για την οποία δεν ισχύει το 75% κλπ.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.