Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέλος στη θεώρηση βιβλίων και τιμολογίων από την εφορία.


gio

Recommended Posts

Συναδελφοι να ρωτήσω στην περιπτωση ΠΕΑ (πχ 100ευρω + φπα)σε εταιρεια ΟΕ,κοβω τιμολόγιο παροχής αθεώρητο.Οπόυ γράφει ποσότητα βαζω 1,τιμή μονάδας 100 και αξία 100 ευρώ??

 

 

Δεν υπάρχει ποσότητα στην παροχή υπηρεσίας. Προσδιορίζεις την παρεχόμενη υπηρεσία και την τιμολογείς.

Link to comment
Share on other sites

αρα εγώ μέχρι τώρα είχα θεωρήσει μόνο ΑΠΥ. Εκοβα για ΠΕΑ και σε ιδιώτες και σε εταιρείες.Τώρα να συνεχίσω μόνο σε ιδιώτες στο θεωρημένο και υποχρεωτικά για ΠΕΑ σε εταιρεία ποιό πρέπει να αγοράσω?

Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών ή λέγεται κάπως αλλιώς?

Είναι υποχρεωτικό να γίνει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα.Εχω μια επιχειρηση 0.Ε.,και μεχρι τωρα θεωρουμε  -Δελτιο αποστολης- και -Τιμολογιο-δελτιο αποστολης- μια και τα κοβουμε χειρογραφα.

 

Επειδη ομως  δεν θελω να χρονοτριβω και  να γραφω με το χερι στοιχεια και να κανω πραξεις με το κομπιουτερακι,(που ενεχει και λαθη),μπορω να κοβω και  να εκτυπωνω το ιδιο  παραστατικο στον υπολογιστη αντι να το γραφω με το χερι??

 

Δηλαδη.

 

Εχω φτιαξει προγραμμα,στον υπολογιστη,βαζω τα στοιχεια ,τις ποσοτητες μου βγαζει τα ποσα τα παντα για να μη καθυστερω,και μετα στον εκτυπωτη βαζω το θεωρημενο παραστατικο και το εκτυπωνω(εχω υπολογισει πεφτουν ακριβως τα στοιχεια-ποσα στα πεδια -κουτακια του παραστατικου) .

 

Ηθελα να ρωτησω λοιπον για να ειμαι 100%σιγουρος ,κατι τετοιο θεωρητε επιτρεπτο?

Δηληδη εν ολιγης εχει καμια σημασια αν  ειναι ειναι γραμενο με χειρογραφα  γραμματα ή απο του υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

αυτό ειναι καθαρά θέμα λογιστικό...νομίζω οτι έχεις λογιστή να σου απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

Για καθαρά δική σου ενημέρωση μπορείς να βρεις, να κατεβάσεις και να διαβάσεις τον ΚΦΑΣ. Θα σου ληθούν αρκετές απορίες. Αλλά για μένα ακολούθησε την συμβουλή που σου έδωσε ο Σταύρος στο Post #95.

Καλή σου μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.