Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

  • 1 month later...

σε κάποια σχέδια (απο το 2006) που έχω βρει, στις τομές φαίνεται η στέγη με λεπτομέρειες (πχ πηχάκια) αλλά δεν ξέρω με ποιό πρόγραμμα έχουν σχεδιαστεί.

Επίσης και οι πόρτες έχουν λεπτομέρειες, όπως και στα παράθυρα τα παντζούρια.

Αυτές οι λεπτομέρειες στην όψη στη στέγη, στις πόρτες και στα παντζούρια μου φαίνεται αδύνατον να έχουν σχεδιαστεί με το "χέρι".

 

Μήπως έχουν σχεδιαστεί με κάποιο αρχιτεκτονικό πρόγραμμα;

μπορέι το architecture autocad να δείχνει σε λεπτομέρεια το ζευκτό της στεγης σε τομή;

Link to comment
Share on other sites

..

.....

Επίσης και οι πόρτες έχουν λεπτομέρειες, όπως και στα παράθυρα τα παντζούρια.

Αυτές οι λεπτομέρειες στην όψη στη στέγη, στις πόρτες και στα παντζούρια μου φαίνεται αδύνατον να έχουν σχεδιαστεί με το "χέρι".

...

Κανένα πρόγραμμα δεν σχεδιάζει μόνο του.

Όλα είναι στο «χέρι» όπως λες… ακόμα και οι όποιες έτοιμες βιβλιοθήκες ή έτοιμα δομικά στοιχεία αρχιτεκτονικών εφαρμογών του Acad και αυτά στο «χέρι» πρωτοέγιναν και επαναλαμβάνονται με τις παραμετροποιήσεις τους.

 

Αν υπάρχει αμφιβολία για αυτό βαλε ένα αρχείο acad με αυτές τις λεπτομέρειες που αναφέρεις. (νομίζω πως πρέπει να το ζιπάρεις πρώτα για να μπει εδώ)

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα σχέδια τα έχω σε χαρτί και θέλω να τα σχεδιάσω σε υπολογιστή,

 

δηλαδή πρέπει να σχεδιάσω τα κεραμύδια σε τομή με το χέρι;!

δεν υπάρχει κάτι έτοιμο;

Link to comment
Share on other sites

για πες μερικές τεχνικές ή τι θα συμβουλευες να κάνω;

 

στην κάτοψη με hatch δείχνω τα κεραμίδια,

στην τομή όμως τι θα μπορούσα να κάνω για φαίνεται το ζευκτό, τα πηχάκια και τα κεραμίδια;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ειλικρινά δεν νομίζω πως θα μπορούσα να βοηθήσω έτσι με το φόρουμ.

Πολύ ευχαρίστως αν είσαι Αθήνα, βρισκόμαστε βάζουμε και τις φραπεδιες μας δίπλα και σου αφιερώνω μια ωρίτσα χαλαρά για μερικές βασικές τεχνικές και μεθοδολογίες που εγώ (υποκειμενικό πάντα αυτό) χρησιμοποιώ….

Κερναω τους φραπέδες κερνάς μια σοκολάτα Lacta Velvet παρακαλώ και ξεμπερδεύουμε

 

Να θυμάσαι ότι το Acad έχει

Πολλές εντολές σχεδιασμού

Πολλές μεθοδολογίες να σχεδιάσεις ανάλογα το είδος σχεδίου.

Και πολλά βοηθήματα πάλι ανάλογα το είδος σχεδίου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θα τα κάνεις "με το χέρι", αλλά με το Autocad! Αυτός είναι ο σκοπός του. Εγώ για παράδειγμα στην τομή σχεδιάζω ένα κεραμίδι σε τομή, και το αντιγράφω (υπάρχουν κι άλλοι τρόποι, αλλά αυτός είναι ένας πολύ απλός). Επίσης τα πηχάκια που λες, αν καταλαβαίνω τι ενοείς, είναι παράλληλες ευθείες!

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά όταν λέμε 'με το χέρι' στο AutoCAD εννούμε πως δεν υπάρχει κάπου έτοιμο

να κανουμε μια ευχή και να ερχεται :)

 

το σχεδιάζουμε γραμμή γραμμη,

τώρα αν αυτό αργότερα γίνει block ή hatch ή κατι άλλο ... άλλη ιστορία

 

γενικώς όπως και στο σχέδιο με μολύβι, πρώτα σκεφτόμαστε τη στρατηγική και μετά σχεδιάζουμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.