Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Irini, δεν ξέρω αν κατάλαβα το ερώτημα σου.

Απλά όταν θες να διαστασιολογήσεις ένα ευθύγραμμο τμήμα με το εργαλείο των διαστάσεων αφού ορίσεις τα δύο σημεία του ευθύγραμμου τμήματος επιλέγεις (με το ποντίκι)και τη μεριά τοποθέτησης της γραμμής διάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο.κ...αυτο που λεω εγω ειναι...στη φωτο ας πουμε που επισυναπτω, κοιτα ποσ ωγικαν οι διαστεσεις αναμεσα στα νουμερα 233-236...

Πως γινεται να οριζω εγω το πως θα μπουνε οι διαστασεις...?!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο.κ...αυτο που λεω εγω ειναι...στη φωτο ας πουμε που επισυναπτω, κοιτα ποσ ωγικαν οι διαστεσεις αναμεσα στα νουμερα 233-236...

Πως γινεται να οριζω εγω το πως θα μπουνε οι διαστασεις...?!

 

Με ποιά εντολή σχεδίασες και με ποιά διαδικασία. Περίγραψε τη διαδικασία γιατι φαίνεται περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τα σημεια με τις συνταταγμενες στο Autocad (εντολη point), τα ενωσα με το line και μετα πηγα να βαλω διαστασεις (συγκεκριμενα με το aligned) και μου εβγαζε τη φορα των διαστασεων οπου ηθελε αυτο...

Δεν εκανα καποια εξεζητημενη διαδικασια...

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τα σημεια με τις συνταταγμενες στο autocad (εντολη point), τα ενωσα με το line και μετα πηγα να βαλω διαστασεις (συγκεκριμενα με το aligned) και μου εβγαζε τη φορα των διαστασεων οπου ηθελε αυτο...

Δεν εκανα καποια εξεζητημενη διαδικασια...

 

 

Κάνε τα εξής :

1) Δές μήπως εχεις "πειράξει" το ucs.

2) Δοκίμασε σε καινούργιο αρχείο για να δείς αν συμβαίνει το ιδιο.

3) Σχεδίασε τις γραμμές που εχουν το πρόβλημα με αντίθετη φορά απο αυτήν που

εχουν τώρα και κάνε πάλι διαστασιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.texnikonaf.gr

Πρόκειται για τεχνικό γραφείο στο Ναύπλιο το οποίο ξεκίνησε και ανεβάζει μαθήματα σε video για το autocad στα Ελληνικά δωρεάν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Όταν προσπαθώ να επιλέξω αντικείμενο ή αντικείμενα στο autocad η διαδικασία αυτή γίνεται με πολύ αργό ρυθμό (ακόμα και σε αρχείο πολύ μικρού μεγέθους).

Έχει κανείς να μου προτείναι κάτι όχι πολύ χρονοβόρο για να εκτελείται γρηγορότερα αυτή η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.